Még olcsóbb benzin, egyre drágább élelmiszerek – a fogyasztók az elmúlt hónapban is megérezték a koronavírusjárványt a pénztárcájukon, amely a leállások és gazdasági visszaesés miatt egyébként is egyre vékonyabb.
Drágulást hozott a járvány
A Statisztikai Hivatal friss, csütörtökön kiadott inflációs jelentése szerint áprilisban 2,1 százalékkal nőttek az árak Szlovákiában az egy évvel korábbiakhoz képest. A drágulás üteme ugyan másfél éves mélypontra csökkent, ez azonban elsősorban az egyre meredekebb lejtőre kerülő üzemanyagáraknak köszönhető.
„Az üzemanyagok ára a szlovákiai töltőállomásokon az idei év elejéhez képest csaknem az ötödével esett vissza, ami elsősorban a kőolaj világpiaci árának drasztikus zuhanásával magyarázható” – nyilatkozta lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.
A Benzin.sk üzemanyagportál felmérése szerint a 95-ös benzin literje az elmúlt napokban átlagosan 1,07 euróba, a gázolaj nagyjából 1 euróba került, szemben az év eleji 1,34 és 1,25 euróval. Az élelmiszerárak növekedése ugyanakkor továbbra sem lassult, épp ellenkezőleg: míg márciusban 3,7, áprilisban már 4,3 százalékkal drágábban juthattunk hozzá az élelmiszerekhez, mint egy évvel korábban. Az előző hónaphoz képest a legnagyobb, több mint 6 százalékos áremelkedést a zöldségféléknél mérték, de drágult a gyümölcs, az olaj, a kenyér, a tej és a tojás is.
Áprilisban – elsősorban a szemétszállítási díjak emelése miatt – nőttek a rezsiköltségek, és az egy évvel korábbihoz viszonyítva 5 százalékkal ugrottak meg az oktatással kapcsolatos kiadások. „Ráadásul, egyáltalán nem biztos, hogy a Statisztikai Hivatal által az infláció kiszámításához használt vásárlói kosár még aktuális, hiszen a koronavírusjárvány miatt látványosan megváltoztak a vásárlói szokások. A lakosság által ténylegesen érzékelt infláció így a most közzétett statisztikai adatoknál is nagyobb lehet” – tette hozzá Sadovská. Természetesen különbség van az egyes családok között is. A Statisztikai Hivatal adatai szerint a nyugdíjasok és a kevésbé tehetős, többgyerekes családok bevásárlásainak nagyobb hányadát teszik ki az élelmiszerek, őket így jobban sújtja ez utóbbiak drágulása.
Csökkennek a lakossági bevételek
A Statisztikai Hivatal elemzői elemzői nemcsak a drágulásra figyelmeztetnek, hanem arra is, hogy hiába csökkent az infláció átlagos üteme az elmúlt időszakban, ezzel párhuzamosan ugyanis a járvány miatt a lakosság bevételei is megcsappantak. „Az általunk az elmúlt hetekben kidolgoztatott felmérés szerint a lakosság csaknem felének a bevételei már megsínylették a járványt, több mint a harmaduk pedig azzal számol, hogy erre az ő esetükben is hamarosan sor kerül. A megkérdezettek alig 16 százaléka reménykedik abban, hogy a mostani válság az ő bevételeiket egyáltalán nem érinti majd” – nyilatkozta Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár piaci elemzője. Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője szerint a jó hír, hogy – a lakossági kereslet várható csökkenése miatt – az elkövetkező hónapokban már az élelmiszerárak növekedési üteme is visszafogottabb lesz az eddiginél.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.