<p>A legnagyobb állami kórházak veszik a legdrágábban az áramot, derül ki a Transparency International Slovensko (TIS) összehasonlító felméréséből. A szervezet két energetikai szakemberrel elemeztette a kórházaktól kapott adatokat. </p>
Drágán veszik az áramot az állami kórházak
Pozsony |
„Az elektromos energiára fókuszáltunk, arra az árura, amelyért a nagy kórházak évente több millió eurót fizetnek” – áll a TIS által közzétett anyagban. A szakértők a 2013-as év adatait hasonlították össze kilenc állami kórház által fizetett egységár alapján, a tizedik, az eperjesi egyetemi kórház által fizetett összeget nem vették figyelembe, mivel az még egy 2005-ös szerződés alapján veszi a villanyáramot. Az egyes intézmények által fizetett árak között több mint 64 százalékos eltérés is van, ráadásul a nagyobb kórházak kárára. A Kelet-szlovákiai Szívkórház viszonylag kicsi intézménynek számít a nagy állami mamutok sorában, ennek ellenére 2014-re 40,60 eurót fizet 1 MWh-ért. A kórház összesen 3800 MWh villanyáram átvételére szerződött, szemben a Kassai Pasteur Egyetemi Kórházzal, amely közel 13 ezer MWh-nyi áramra szerződött le 2013-ra. A nagyobb mennyiség ellenére sokkal rosszabb árat sikerült kialkudnia, ami 64 százalékkal drágább fogyasztást jelent. Ha a Pasteur Kórház a Kassai Szívkórházzal azonos áron vette volna az áramot, mintegy 335 ezer eurót tudott volna megspórolni. A TIS azt tartja a legelkeserítőbbnek, hogy az „árversenyt” a három legnagyobb kórház „nyerte”: az áramért ugyanis a pozsonyi, a besztercebányai és a már említett kassai egyetemi kórház fizet a legtöbbet, még a „legolcsóbb” pozsonyi is 59,57 euróért kap egy MWh-t. A hírre reagált a pozsonyi egyetemi kórház – tájékoztatása szerint a tavalyi 59,57 eurós árat 2014-re sikerült 51,10 euróra csökkenteni. „Ezzel idén 105 ezer eurót spórol meg a kórház” – informálta lapunkat Petra Stano Maťašovská, a kórház szóvivője. Szakemberek szerint a nagy kórházak által fizetett magas ár egyik oka, hogy nem transzparens pályázaton választották ki az áramszolgáltatót. A kórházak magyarázata szerint a másik ok, hogy már eddig is késlekedve fizettek, így az áramszolgáltató nem hajlandó engedni az árból. A TIS szakértői úgy vélik, a vizsgált kórházak egyharmada biztosan drágán vette az áramot, és legalább 450 ezer eurós megtakarítást érhetett volna el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.