<p>A pénzügyminisztérium elemzői szerint számos területen tudna az állam pénzt megspórolni a környezetvédelemre. A tárca szakértői a legnagyobb hiányosságokat a vízgazdálkodás vagy a háztartási fűtés terén tapasztalták. </p>
Drágább lesz a hulladéktárolás
Az elemzésben komoly problémának nevezték, hogy bár az állam jelentős összeget fordít a csatornahálózat kiépítésére, a lakosság több mint harmada továbbra sincs rákötve. „A kisebb községeket nem lehet uniós alapokból finanszírozni, ezek csak a Környezetvédelmi Alapból kérhetnek minden évben kisebb támogatást, amelyből nem tudják finanszírozni a teljes infrastruktúra kiépítését” – figyelmeztetnek a szakértők. Tomáš Ferenčák, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője szerint az elemzők számos olyan ajánlást fogalmaztak meg, amely már korábban a tárca prioritásai közé lett sorolva. „A Környezetvédelmi Alap prioritásai közt van 2018-ban például a már beindított vízgazdálkodási projektek befejezése. A szakértők továbbá azt javasolják, hogy növeljük a hulladék tárolásáért járó illetéket, ezen a módosításon már ugyancsak dolgozik a tárca” – mondta a szóvivő.
Az államnak a pénzügyminisztérium szakértői szerint támogatnia kellene a hatékonyabb háztartási fűtőtesteket is. Jelentősen hozzájárul a légkörszennyezéshez, hogy számos háztartásban még szilárd fűtőanyaggal (szén, fa) fűtenek, s felmérések szerint a szennyezett levegő miatt évente több mint ötezer ember hal meg az országban. Az állam például a háztartási gázra kivetett jövedéki adó bevezetéséből befolyó összeget a környezetszennyező kazánok vásárlásának támogatására fordíthatná.
Ferenčák szerint ez a terület sem jelent kivételt, a tárca hamarosan megrendel egy elemzést, melynek célja az lesz, hogy pontosan megtudják, milyen a légkör minősége az ország felett, s egyben konkrét javaslatokat dolgozzanak ki a helyzet javítására. „Az egyik lehetséges megoldás szemügyre venni a kazánok problematikáját” – mondta lapunknak a szóvivő.
TÉMÁBA VÁG: FIZETŐSSÉ TENNÉK A NEMZETI PARKOKAT IS
A pénzügyminisztérium szakértői kiszámolták, hogy ha a tárca betartaná ajánlásaikat, akkor 2021-ig 130 millió eurót tudnának megtakarítani a környezetvédelmi projektre. 20 millió eurós megtakarítást hozna 2020-ig a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat hatékonyabb gazdálkodása. 65 millió eurós többletbevételt jelentene, ha jövedéki adót vetnének ki a lakossági szénre, villamosenergiára és földgázra. A hulladéktárolásért járó illeték növelése 39 millió euró többletbevételt hozhatna, a környezetvédelem finanszírozásának innovatív formái pedig további hatmillió eurót jelentenének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.