<p>Míg az ellenzéki politikusok költségmegtakarítás miatt összevonnák a belügyminisztérium és a védelmi tárca repülőflottáját, addig a kormánypárti Smer azt állítja, hogy ez a lépés nem hozná meg a kívánt eredményt.</p>
Drága és rossz kormánygépek
Szakértők szerint az államnak minél előbb meg kellene szabadulnia a kormánygépektől, a politikusok szállítására más alternatívát kellene keresni.
Az, hogy a szlovák kormánygépek nincsenek a legjobb műszaki állapotban, az egyik JAK-40 típusú gép e heti hibája is igazolta. Martin Glváč védelmi miniszterrel a fedélzetén körülbelül 20 perc után vissza kellett térnie a pozsonyi repülőtérre az egyik motor meghibásodása miatt. Tavaly nyáron egy TU–154M repülőnek voltak gondjai az afganisztáni Kandahárban, ahonnan csak harmadszorra sikerült felszállnia. Előbb a kerozin tankolása közben merültek fel műszaki gondok, majd a motor túlhevülése miatt kellett elhalasztani a felszállást.
A repülők fenntartása drága mulatság
Martin Fedor (SDKÚ) volt védelmi miniszter szerint nincs értelme üzemeltetni a rossz műszaki állapotban levő gépeket, a legjobb szerinte az lenne, ha a belügy és a védelmi tárca repülőflottáját összevonnák. „Ismét felmerül a kérdés, mi értelme van annak, hogy olyan kis országnak, mint amilyen Szlovákia, két különböző repülőflottája legyen. Nem lenne ésszerűbb összevonni a két flottát, amivel jelentős kiadásokat lehetne megspórolni?” – kérdezte Fedor. A politikusok, kormánydelegációk szerinte kommersz repülőjáratokkal is utazhatnának szolgálati utakra. Fedor szerint az Európai Unióban (EU) Szlovákia az egyetlen olyan ország, amelynek két repülőflottája van. Más államok a védelmi tárca gépeit használják a delegációk szállítására, esetleg saját állami légitársaságaik vagy kommersz légitársaságok szolgáltatásait használják ki ezekre a célokra.
A belügyminisztérium tegnap sajtóhírben reagált, s közölte, a repülőflották összevonásának lehetőségét már korábban megvizsgálták, s kiderült, ez a lépés nem hozná meg a kívánt megtakarítást. Ráadásul a belügy civil repülőflottát üzemeltet, a védelmi tárca pedig katonait, s mindkettőre teljesen más szabályok vonatkoznak. „Ha kockázatos övezetbe kell gyorsan eljutni, a civil repülő nagyon rövid időn belül felszállhat, mivel a katonai gépnél sokkal gyorsabban megkapja a szükséges engedélyeket” – állítja a belügyminisztérium, amire Fedor azt mondta, hogy az EU több tagállama csak katonai gépeket használ, s ezt a problémát megtudják oldani.
Vásárlás nem, bérlés igen
Peter Švec szakértő szerint a belügyminisztérium repülőflottájának fenntartása színtiszta pénzkidobás. Azt is elutasítja, hogy az állam további pénzt költsön el új repülők vásárlására vagy hosszú távú bérlésére. Meggyőződése, hogy a repülők kora nem kulcsfontosságú, ha a biztonságról beszélünk, ugyanis egy teljesen új gépnek is lehet műszaki hibája. A jelenlegi túl költséges repülőflottája üzemeltetésére szerinte van alternatíva. „A pápa is például az Alitalia repülőjével utazik, a politikusok is gyakran használnak kereskedelmi járatokat, állami légitársaságokat. Nálunk ilyen nem létezik, de rövid távú bérlésre is van lehetőség” – mondta az aktualne.sk hírportálnak a szakértő.
Egyelőre nem nyilvánvaló, milyen jövő vár a két repülőflottára. Egy biztos. Glváč néhány hónappal ezelőtt bejelentette, hogy a hadsereg repülőflottáját modernizálni akarja, csak épp nem tudni, miből, ugyanis a kormány már jelezte, több pénzt nem ad a védelmi minisztériumnak az állami költségvetésből. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.