Drága diákszálló, drágább albérlet

Jelenleg mintegy 45 ezer egyetemista lakik diákszállóban. Alapul véve a durván 100 ezer nappali tagozatos hallgatót, kijelenthetjük, majdnem minden második egyetemista egyszersmind kollégista is.

A kollégiumi térítési díjakat a diákszállókat működtető felsőoktatási intézmények szabják meg. A kollégiumok évről évre drágábbak, mivel kénytelenek követni az emelkedő közüzemi díjakat és energiaárakat. A diákszállók átlagos havi díja jelenleg egy-két ezer korona. A tényleges összege számos tényezőtől függ. Elsősorban a kollégium felszereltségétől, az ellátás minőségétől, a szobánkénti férőhelyek számától. Az árba belekalkulálják azt is, hogy az adott szobából elérhető-e közvetlenül az internet. Mindezek függvényében többféle komfortkategóriát különböztetnek meg.

A kollégiumi felvételi eljárás során a férőhely odaítélésének elsődleges szempontja a kérelmező szociális helyzete, illetve állandó lakhelyének távolsága. A diákszállók általában fél vagy egy évre előre kérik a díj befizetését. Azért választják ezt a stratégiát, hogy arra az esetre is pénzhez jussanak, ha a diák nem foglalná el a számára kiutalt férőhelyet. Az öt- vagy tízhavi kaució azonban tetemes anyagi terhet ró az érintett hallgatókra. A kollégiumok említett gyakorlatának több hátulütője is van. Egyrészt az egyetemistáknak nagyon nehéz előteremteniük egy tételben a szükséges, öt- vagy tízhavi részletet, másrészt általában nem tartózkodnak kereken annyi hónapot a diákszállóban, amennyire befizettek. Az őszi szemeszter gyakorlatilag szeptember végén, október elején kezdődik, a kollégisták ennél korábban nem szokták elfoglalni szálláshelyeiket. Annak ellenére, hogy szeptember elsejétől fizetik a lakbért.

A diákok egy része inkább az albérletet választja. Még ha a lakhatásnak ez a formája rendkívüli költségekkel is járhat. Az albérletes egyetemisták nagyon gyakran többedmagukkal bérelnek lakást vagy szobát, hogy megosszák a költségeket. A kollégiumok egyik előnye az albérletekhez képest, hogy – bármilyen sokba kerülnek is, még mindig – olcsóbbak és általában nagyobb lehetőséget adnak a közösségi életre. Kollégisták beszámolói szerint azért is megéri a diákszállót választani, mert sehol nem lehet olyan könnyen hozzájutni a tananyaghoz, jegyzetekhez, információkhoz, mint a koleszban.

Az albérlet előnye ezzel szemben az aránylag nyugalmasabb légkör, bár ha egy szobán három-négy, sőt akár öt személynek kell osztoznia a költséghatékonyság érdekében, nyugalomról aligha beszélhetünk. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?