Dolgok, melyekről gyakran megfeledkezünk

„Nincs véletlenül egy iPhone-töltője?” „Kölcsönadnál 50 eurót?

„Nincs véletlenül egy iPhone-töltője?” „Kölcsönadnál 50 eurót? Otthon megadom.” Ha ismerősen csengenek ezek a mondatok, akkor a nyaralás tervezésekor valahol hibáztunk.

Rudolf Oršula, a Partners Group SK befektetési tanácsadója szerint ennek többnyire az az oka, hogy nincs elég időnk felkészülni a szabadságra, vagy az, hogy euforikus hangulatba kerülünk a közeledő nyaralás hatására. Nézzük, melyek azok a dolgok, amelyekről a leggyakrabban megfeledkezünk.

Készpénz a legszükségesebb dolgokra

A szabadságra indulók számára gyakran jelent dilemmát, hogy nagyobb mennyiségű készpénzt vigyenek-e magukkal, vagy biztonságosabb a bankkártya. „Vigyünk magunkkal kisebb összeget a szükséges kiadásokra, és legyen nálunk bankkártya és hitelkártya is. A bankkártyának hasznát vesszük, ha bankautomatából szeretnénk pénzt kivenni, a hitelkártyával pedig az üzletekben, éttermekben, egyéb helyeken fizethetünk. Így elkerülhetjük, hogy feleslegesen magas illetéket fizessünk” – tanácsolja a szakember. Utazás előtt gondosan tanulmányozzuk át a bankkártyánk és a hitelkártyánk külföldi használatának feltételeit.

Pontosan meghatározott zsebpénz

A legnagyobb kiadást a szabadságra szánt zsebpénz jelenti, ezért a leghasznosabb, ha a nyaralás előtt pontosan meghatározzuk, mekkora az az összeg, amelyet nyaraláskor elkölthetünk, és ezt bontsuk le napokra. Ha 500 eurót szánunk a 10 napos nyaralásra, egy napra 50 euró jut. Ha egy nap kevesebbet költünk, több marad tartalékban. A lényeg, hogy ne lépjük túl a költségvetésünket.

Személyi igazolvány, útlevél érvényessége

Indulás előtt ellenőrizzük irataink érvényességét, mert előfordulhat, hogy emiatt kell elhalasztani a nyaralást. Az új személyi vagy útlevél kiállítása akár 30 napig is eltarthat. Ha gyorsított eljárást kérvényezünk, többet kell fizetnünk.

Útiterv, útikalauz

A nyaralás gyorsan elrepül, s amikor vége van, gyakran sajnáljuk, hogy nem használtuk ki maximálisan. Mielőtt becsomagolunk, írjuk össze, mi mindent szeretnénk abszolválni a szabadságunk alatt: tervezzük meg a kirándulásokat, jegyezzük fel, melyik strandra szeretnénk menni, melyik múzeumba, étterembe, az adott hely milyen egyéb látványosságaira vagyunk kíváncsiak. Kiváló segítséget nyújtanak az útikönyvek, amelyek felhívják a figyelmet egy-egy régió legérdekesebb helyeire.

Gyógyszerek

Leggyakrabban az elsősegélycsomagról feledkezünk meg. Arra számítunk, hogy ha valamire szükségünk lesz, a helyi gyógyszertárban beszerezzük. De ha allergiásak vagyunk, vagy egyéb egészségi nehézségekkel küzdünk, indulás előtt inkább keressük fel orvosunkat, és írassunk fel tartalék gyógyszereket. A biztonság kedvéért vigyünk magunkkal „elsősegélycsomagot”: legyen benne lázcsillapító, gyógyszer torokfájásra és gyomorpanaszokra.

Térképek aktualizálása

Ha autóval utazunk, tervezzük meg előre az útvonalat. Hasznos, ha aktualizáljuk a navigátorunkat. Nem árt, ha ellenőriztetjük az autónkat, hogy minden rendben van-e vele. Győződjünk meg arról, hogy a célországban nincsenek-e a hazaitól eltérő közlekedési szabályok, és tájékozódjunk, milyen kiadásokkal kell számolnunk: útdíj, autópálya-matrica stb.

Egzotikus országok: vízum és oltások

Tájékozódjunk, hogy a tranzit- vagy a célországban nincs-e szükségünk vízumra. Ha igen, intézzük el időben. Ha egzotikus országba utazunk, ne feledkezzünk meg a kötelező oltásokról. Tudassuk a családunkkal vagy a szomszédunkkal tartózkodási helyünk pontos címét és a visszautazásunk időpontját. Regisztráljunk a szlovák külügyminisztérium honlapján. Segítségünkre lehet, ha külföldön nehézségeink adódnak.

Töltő, memóriakártya

A nyaralásra indulók többsége nem készít listát arról, mit vigyen magával. Így gyakran előfordul, hogy a csomagból, nem hiányzik ugyan az esőkabát vagy a meleg ruha a hidegebb napokra, de otthon marad a tartalék fürdőruha vagy a strandcipő. Gyakran otthon felejtjük a töltőt vagy a tartalék memóriakártyát a fényképezőgépbe. (pgsk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?