<p>Hatékonyabbá tenné és szigorítaná a képviselőket sújtó büntetéseket Andrej Danko házelnök.</p>
Danko a szélsőség ellen
A parlamentben tett kijelentésekre vonatkozó képviselői mentelmi jog szűkítése egyelőre utolsó lehetőségként szerepel Andrej Danko (SNS) házelnök terveiben. Danko Bugár Béla (Híd) parlamenti alelnökkel tárgyalt Jaromír Čižnár főügyésszel a parlamentben elhangzott szélsőséges és idegenellenes megnyilvánulásokról. Danko bírálta és elítélte az ĽSNS néhány képviselőjének ilyen megnyilvánulásait, ám mondanivalóját egyértelműen Igor Matovičra, az OĽaNO vezetőjére, és legutóbbi kijelentésére hegyezte ki. Matovič ugyanis a házszabály vitájában azt mondta, az ellenzéki képviselők ugyanúgy a rövidebbet húzzák, mint a zsidók a lágerekben, ha az őrökkel játszanak focimeccset. Danko elfogadhatatlannak tartja az összehasonlítást, és bírálta azokat a politikusokat, akik a népszerűséget hajszolva hazudnak, és akiknek megnyilvánulásai szélsőségesek.
A házelnök tisztázni akarta a főügyésszel, hogy hol van az a határ, ahol már fegyelmi eljárást lehet indítani a képviselők ellen kijelentéseik miatt, illetve mikor merül fel a büntetőjogi felelősségre vonás lehetősége.
Bugár Béla szerint a szólásszabadság nem egyenlő a gyűlölet szabad terjesztésével. „Ez alapigazság, melyhez ragaszkodnunk kell. Ha a legutóbbi parlamenti ülésen elhangzottakat bármelyik állampolgár mondta volna, eljárás indulhatott volna ellene” – mondta. Hozzátette, a dolgot érzékenyen kell megoldani, és meg kell mutatni, hogy Szlovákia harcolni szeretne a szélsőségesség ellen. Danko a hatékonyabb fegyelmi eljárásokban és a szigorúbb büntetésekben látja a megoldást, úgy véli, a pénzbüntetések nem hatékonyak.
A sajtótájékoztatón a két politikus mögött egy férfi bukkant fel, aki az SNS két korábbi, cigányellenes, 2010-es és 2012-es választási óriásplakátjának képét tartotta. Danko állítja, a plakátokhoz nincs köze, azokat elődje, Ján Slota idejében használta a párt, ő harcol ellenük.
Igor Matovič szerint Danko politikai céljaira használja a zsidók világháborús szenvedéseit. Saját kijelentését egyszerű metaforának tartja, melynek nem volt nemzetgyalázó vagy antiszemita felhangja. A két plakátnál azonban sosem volt rasszistább plakát a választási kampányokban, ráadásul Danko mindkettőhöz köthető: a 2010-es választások idején a választási bizottság SNS-es tagja volt, 2012-ben pedig a második helyen indult a párt listáján. (fm, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.