<p>Egy évvel a kormányalakítás után a kulturális miniszter és a belügyminiszter vezeti a népszerűségi listát – derül ki azMVKügynökség tegnap ismertetett közvéleménykutatásából. Rudolf Chmel a második legnegatívabban értékelt kormánytag.</p>
Daniel Krajcer és Daniel Lipšic megítélése a legkedvezőbb
Daniel Krajcer kulturális miniszter munkájával a megkérdezettek fele elégedett, hasonló arányban elégedettek a választópolgárok Daniel Lipšic belügyi tárcavezető ténykedésével. A reprezentatív felmérést június elején, szinte napra pontosan egy évvel a parlamenti választások után készítették. A válaszadók a miniszterek munkáját négyféleképpen értékelhették: nagyon jól végzi munkáját, inkább jól végzi, inkább rosszul végzi, nagyon rosszul végzi munkáját.
A kormányfő a harmadik
Iveta Radičová miniszterelnök csak harmadik lett – 42,4 százaléknyian elégedettek vele. A legutóbbi, decemberi felméréshez képest egyébként a kormányfő rontott a legtöbbet, akkor 13,5 százalékponttal több válaszadótól kapott pozitív visszajelzést.
Decemberben még Daniel Lipšic volt az MVK felmérése szerint a legnépszerűbb kormánytag, ám azóta 8,6 százalékponttal romlott munkájának megítélése. Hasonló mértékben, 10,7 százalékponttal romlott egy másik KDH-s miniszter, Ivan Uhliarik egészségügyi tárcavezető munkájának megítélése is. Uhliarik ezzel, egy évvel a választások után, a legnépszerűtlenebb miniszter lett – munkáját csak a megkérdezettek 15,4 százaléka értékelte pozitívan.
Uhliarik nagyon le van szakadva a mezőnytől, a második legnépszerűtlenebb tárcavezető Rudolf Chmel (Híd) kisebbségi ügyi miniszterelnök-helyettes 23,8 százalékkal, míg a harmadik hátulról Eugen Jurzyca oktatásügyi miniszter. Őt az egyre késlekedő reformlépések miatt több szakember és elemző is kritizálta az elmúlt hónapokban.
A Híd miniszterei
közül Simon Zsolt az ötödik legnépszerűbb kormánytag, igaz, decemberi értékelésével összevetve ő is enyhén rontott. Simont megelőzve negyedik Lucia Žitňanská (SDKÚ) igazságügyi minisztert, akit a politikai elemzők is az egyik legaktívabb és legjobban teljesítő tárcavezetőnek tartanak. Nagy József, a Híd harmadik minisztere nem szerepelt a felmérésben, Pavel Haulík, az MVK vezetője szerint azért, mert túl rövid ideje áll tárcája élén.
Az SaS erősített
A kutatásból kiderül, hogy az utóbb fél évben csak három kormánytag javított népszerűségén: Ľubomír Galko védelmi miniszter 6,1 százalékponttal, a fentebb már említett és az összesített listát vezető Daniel Krajcer 5,8 százalékponttal, valamint Juraj Miškov gazdasági miniszter 4,2 százalékponttal. Ami a három tárcavezetőben közös: mind a hárman az SaS miniszterei. Az utóbbi hónapokban ugyanakkor a liberális párt az összes közvéleménykutató ügynökség mérése szerint komoly népszerűség-csökkenést szenvedett el.
Pavel Haulík szerint az ellentmondás azzal oldható fel, hogy a három miniszter tavaly még a viszonylag ismeretlen politikusok közé tartozott. Az utóbbi fél évben sikerült jobban bekerülniük a köztudatba, így pártjuk támogatottságának csökkenése ellenére is javult megítélésük. Támogatottságuk ugyanakkor pozitívan visszahathat az SaS pártpreferenciáira is.
SDKÚ-s vesztesek
Leginkább két SDKÚ-s kormánytag megítélése romlott az elmúlt fél évben: a feljebb már említett Iveta Radičová mellett Ivan Mikloš pénzügyminiszter népszerűsége is nagyot esett. Előbbi 13,6 százalékponttal, Mikloš pedig 12,5 százalékponttal „örvend” alacsonyabb elismertségnek, mint tavaly év végén.
Haulík szerint ebben részben közrejátszhatott Radičová és Mikloš tavaszi médiacsatája, melyet az adóigazgatóság kassai irodabérlése kapcsán vívtak. A szociológus szerint a két SDKÚs kormánytag nagy népszerűségcsökkenése elsősorban a túlzott elvárásokkal függhet össze. „Általánosságban a választók elégedetlenek azzal a teljesítménnyel, amit tavaly nyújtott a kormány” – mondta lapunknak Haulík. Az MKV vezetője szerint Radičová és Mikloš a tavalyi kormányváltás vezéregyéniségei voltak, ám az emberek többet vártak a kormánytól, s így két prominens tagját is negatívabban ítélik meg, mint a többi minisztert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.