<p>Csupán tegnap jelentette be Roman Brecely (Sieť) közlekedési miniszter, hogy nyilvánosságra hozzák, kik vásárolták fel a pozsonyi D4-es körgyűrű és az R7-es gyorsforgalmi út alatti telkeket. A hét elején ezek az információk még titkosnak számítottak.</p>
D4/R7: megmutatják, ki gazdagodott meg a telkeken
A minisztérium korábban azt állította, hogy a felvásárlást végző Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) a vonatkozó törvények szerint adatvédelmi okokból nem köteles nyilvánosságra hozni a szerződéseket a központi nyilvántartásban. Tegnap Brecely találkozott az NDS igazgatójával, az ugyancsak Sieť jelölte Róbert Auxttal és közölte, ebben a konkrét esetben nem jó ötlet a titkosítás. „Több ezer szerződésről van szó, ám meggyőződésem, hogy a polgároknak joguk van tudni, milyen feltételekkel vásárolta meg az állam a telkeket. Az NDS igazgatója biztosított, mindent elkövet annak érdekében, hogy az információkhoz bárki szabadon hozzáférjen” – mondta a miniszter.
A körgyűrű és az R7-es alatti telkek eladása főleg azok számára lehetett jól jövedelmező biznisz, akik előre tudták az útszakasz pontos útvonalát, s még az állam előtt felvásárolták a parcellákat azok eredeti tulajdonosaitól. Ha például egy szántóföldön az állam autópályát épít, a telek értéke az eredeti ár százszorosát is elérheti, a felvásárlásnál ugyanis automatikusan építési parcellának számít. Már néhány hónappal ezelőtt kiderült, hogy a tervezett út alatti parcellák jelentős része 2014-ben hirtelen tulajdonost váltott. Az állam egy négyzetméterért 27 és 111 euró közti összeget fizet.
Az R7-esnek köszönhetően Bugár Béla, a Híd elnöke is jelentős pénzösszeghez jutott. Tíz évvel ezelőtt egy ismerősétől Úszor mellett körülbelül 42 ezer négyzetméternyi szántóföldet vett. Négyzetméterenként 0,65 eurót fizetett, tehát a teljes parcella 25 ezer eurójába került. Az állam ezen a parcellán keresztül húzta meg az R7-es útvonalát, Bugárnak pedig két évvel ezelőtt 12,6 eurót kínált fel egy négyzetméterért, a parcella értéke így elérte az 528 ezer eurót. A Híd elnöke azt állítja, amikor megvette a szántóföldet, még csak nem is sejtette, merre vezet majd a gyorsforgalmi. „A nyomvonalát csak 2011-ben hagyták jóvá. Olyan telek tulajdonosa voltam, amit az NDS megvásárolt, hasonlóan több száz másik telektulajdonoshoz” – fűzte hozzá Bugár.
Egyébként nem ez lenne az első legális, jól jövedelmező telekbiznisz az országban. Két évvel ezelőtt több vállalkozó olcsón felvásárolt Nyitra mellett néhány szántóföldet, később kiderült, hogy épp azon a területen épül meg a Jaguar Land Rover autógyár, így a parcellákat sokkal drágábban tudták értékesíteni. A vállalkozók egyike volt például a Denník N lap szerint Monika Flašíková-Beňová, a Smer európai parlamenti képviselőjének ismerőse, Ľubomír Klč, aki bizonyos információk szerint nemcsak a Jaguar, hanem a körgyűrű alatti telkek egy részét is felvásárolta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.