<div>Januártól kötelező lesz minden kutyába azonosító mikrocsipet ültetni – ezt tartalmazza Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter törvénytervezete. A másik kulcsfontosságú változás, hogy az állatokat többé nem „vagyontárgyként” kezelik majd a vonatkozó törvények. </div>
Csipet kell tetetni minden kutyába
Legutóbb 2013-ban alakult ki vita a csipek beültetéséről, akkor egy törvénymódosítással akarták ez kötelezővé tenni a kutyák, a macskák és a háziállatként tartott görények számára. Mivel nagy felháborodást okozott, hogy több állatorvos eltúlzott összegeket számlázott a beültetésért, végül nem tették kötelezővé a csipek beültetését. 2020 a határidő Most ismét terítékre került az azonosító mikrocsip. Gabriela Matečná azért akarja kötelezővé tenni, mert szerinte csak így lehet hatékonyan harcolni az illegális ebtenyésztők ellen. A törvénytervezet szerint minden kutyába legkésőbb 12 héttel a születése után be kell ültetni a csipet. Ez a többi kutyára is vonatkozik, a tulajdonosok 2020-ig kapnak erre időt. Csip nélkül nem lehet majd kutyát eladni. A kötelezettség elmulasztásáért komoly bírságok lesznek, természetes személy esetében a büntetés elérheti a 800 eurót, jogi személyeknél a 3500 eurót. Az állatorvosoknak a kutyákról szóló információkat be kell táplálniuk egy központi adatbázisba. „A csipeknek köszönhetően néhány éven belül eljuthatunk oda, hogy lényegesen kevesebb kutya lesz a menhelyeken, s az elkószált ebeket gyorsabban vissza tudjuk juttatni a tulajdonoshoz” – mondta Matečná. Minimum 15 euró Az, hogy mennyibe kerül majd a csip beültetésre, nehéz megmondani, a tarifák eltérőek lehetnek az állatorvosoknál, de átlagban több mint 15 eurós kiadással kell számolni. A minisztérium az állatorvosi kamarával folytatott tárgyalások után hozza nyilvánosságra a csip beültetésének reális költségeit és a beültetés ajánlott árát, viszont az orvosokon múlik, hogy betartják-e ezt az ajánlást vagy sem. Kulcsfontosságú változás, hogy a polgári törvénykönyvben módosítják az állat meghatározását; 2018 januárjától többé nem vagyontárgy lesz, hanem élőlény. „Eddig nagyon nehéz volt fellépni az állatkínzás esetében, vagy az illegális szaporításnál, ugyanis a vagyontárgynak nincsenek jogai. Élőlény esetében ez már sokkal egyszerűbb lesz” – mondta Matečná, aki szerint az állategészségügyi felügyelet újonnan a rendőrség kísérete nélkül is beléphet majd magánterületre, hogy elkobozza a kínzott állatot. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.