Csak jövőre lesz világos a kifizetés módja

ÚJ SZÓ-HÁTTÉRNyolc évvel a második pillér indulása után még mindig nem lehet tudni, hogy pontosan hogyan számítják majd ki a nyugdíjat, és az milyen formában és milyen közvetítőkkel jut majd el a nyugdíjasokhoz.

ÚJ SZÓ-HÁTTÉR

Nyolc évvel a második pillér indulása után még mindig nem lehet tudni, hogy pontosan hogyan számítják majd ki a nyugdíjat, és az milyen formában és milyen közvetítőkkel jut majd el a nyugdíjasokhoz. Az állam ugyanis még adós egy fontos törvénnyel, amely éppen a nyugdíjkifizetés módját határozná meg.

Az biztos, legalábbis a jelenlegi törvényi szabályozás alapján, hogy a nyugdíjpénztárakba befizetett összeghez három módon lehet majd hozzájutni. Megkapható lesz egyszeri kifizetéssel, vagyis a megtakarítás egy összegben történő felvételével, ebben az esetben a pénztártag természetesen már nem számíthat nyugdíjra a második pillérből.

A második lehetőség az úgynevezett programozott felvétel, amikor előre megállapodnak a nyugdíjpénztárral, hogy a megtakarítás mekkora részét milyen határidőkkel veszi fel az ügyfél. Megszokott nyugdíj ebben az esetben sem jár, a ki nem vett pénzösszeg tovább kamatozik majd, de ez úgy működik, akárcsak egy takarékbetét, vagyis a ki nem fizetett összeg továbbra is a nyugdíjas tulajdona marad. Kérdés azonban, hogy az összeget továbbra is a nyugdíjpénztár kezeli-e majd, vagy pedig valamilyen más befektetési társaságra vagy bankra bízzák. A fel nem vett összeg a nyugdíjas halála esetén természetesen továbbra is örökölhető marad, az öröklési szabályoknak megfelelően.

A harmadik megoldás a klasszikus nyugdíj vagy életjáradék formában történő felvétel, aminek a szabályai még nem láttak napvilágot. A kormány ígérete szerint csak jövőre készül el a vonatkozó jogszabály, jelenleg még az elvekről sem lehet semmit tudni. Ján Richter szociális ügyi miniszter szerint a vonatkozó törvény 2014 első negyedévében elkészül, miközben a második pillérből már 2015-ben nyugdíjat kellene kapniuk az első nyugdíjasoknak.

Az eredeti, 2004-es elképzelések szerint a nyugdíjpénztárban lévő pénzből valamelyik életbiztosítóban lehetett volna életjáradékot vásárolni. Az életbiztosítók a megtakarított összeg nagysága alapján biztosítási modellek szerint számították volna ki a havonta folyósítandó summa nagyságát. A biztosítóval kötött szerződés tartalmazhatja a járadék éves indexálását, vagyis emelkedését is, tudni kell azonban, hogy ez az életjáradék már nem lesz örökölhető, és a biztosító kockázata lesz, hogy a nyugdíjas még negyven vagy csak 5 évet él a folyósítás megkezdésétől. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?