<p>Több mint két évet kellett várni az első minisztercserére, összességében pedig csak három tárcánál váltottak vezetőt. Ha nem számítjuk a kérészéletű Radičová-kormányt, akkor ennél kevesebb minisztercsere csak a harmadik Mečiar-kabinetben (1994– 1998) volt. </p>
Csak három minisztérium élén volt eddig csere
Pozsony |
A stabilitáshoz hozzájárult, hogy egy párt alkotja a kormányt (ilyen 1989 után még egyszer sem volt) – az első Fico-kabinetben főként a kisebbik koalíciós pártok által felügyelt minisztériumokban voltak gyakoriak a váltások. A tavaly nyári minisztercserékben komoly katalizátor szerepe volt Robert Fico elnökválasztási vereségének. A Smer június végén Dušan Čaplovič oktatási és Tomáš Malatinský gazdasági miniszter leváltásával vezette le a feszültséget. Előbbi hangzatos és sokszor egymásnak ellentmondó reformtervekkel kezdte ténykedését, ám tétlensége miatt fokozatosan a párton belül is nőtt vele szemben az elégedetlenség. Malatinský párton kívüliként, az egyik vállalkozói szövetség jelöltjeként került a kormányba, így ő számított az egyik legkönnyebb célpontnak. Egyikük menesztésének sem volt konkrét oka, sem kiváltó botránya. Ha nincs a tavaly őszi CT-botrány, valószínűleg ez a két, egyszerre lebonyolított csere lett volna a Fico-kabinet egyetlen személyi változása. Ám a pöstyéni kórházba vásárolt drága CT-készülék miatt távozni kényszerült a kabinetből az egyetlen nő: a szintén párton kívüli – elemzők által Juraj Široký emberének tartott – Zuzana Zvolenská. Fico viszonylag gyorsan reagált a CT-ügyre, az ellenzék még nem is érkezett bejelenteni, hogy a parlamentben hívatná vissza a minisztert. A csere ugyanakkor nem volt lényeges, Zvolenská sokkal inkább egy végrehajtó volt, mintsem saját víziókkal rendelkező politikus. A helyette érkező Viliam Čislák – az államtitkári székből ült át – is ugyanez a kategória, ráadásul ugyanaz a „mecénási kör” áll mögötte. Szintén a CT-ügybe bukott bele Pavol Paška, akit sokan a Smer második számú emberének tartottak – helyette érkezett a házelnöki posztra Peter Pellegrini, így közvetve a CT-botrányra vezethető vissza a negyedik minisztercsere is: Pellegrinit Juraj Draxler váltotta az oktatási tárca élén. Az ellenzék eddig összesen öt miniszter és egyszer a kormányfő menesztését kezdeményezte a parlamentben. Az első „áldozat” Zvolenská volt, az ok a légimentő-szolgálat ötnapos kiesése Pozsony és Trencsén megyében. A kormányfőt tavaly februárban még az első Fico-kabinet kvótaeladási botrányának egyik mellékszála miatt akarták leváltani. Tomáš Borec igazságügyi minisztert azért mozdították volna el, mert megakadályozta, hogy egy korrupció miatt elítélt kassai városi képviselő börtönbe vonuljon. Ján Richter szociális miniszter esetében szintén egy régi, 2008-as ügyet találtak – ekkor korrupciógyanúsan osztották el a foglalkoztatási támogatásokat. A leginkább releváns Ján Počiatek leváltási kísérlete volt: a közlekedési tárcavezető egy J&T-hez köthető cégnek adott megbízatást, aminek köszönhetően a ciprusi vállalat több mint 100 millió euróhoz juthat hozzá. Legutóbb, idén februárban Pavol Pavlist akarták meneszteni, szintén egy 2010 előtti ügye miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.