<p>Legkorábban 2019 januárjában folyósíthatják a közalkalmazottak bérét az átdolgozott, emelt bértáblák alapján. Egyelőre nem tudni, milyen javaslattal áll elő a kormány, a pénzügyi tárcának minden bizonnyal döntő szava lesz a módosításban. </p>
Csak 2019-től módosulhat a bértábla
A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja (KOZ) tegnap eljuttatta a kormánynak azt a felszólítást, melyet a szövetség által szervezett találkozókon fogalmaztak meg a szakszervezeti tagok. „Azt szeretnénk, hogy a kormány prioritásként kezelje a közalkalmazottak bérrendszerének átalakítását“ - közölte tegnap Jozef Kollár, a KOZ elnöke. A szakszervezeti szövetség javítani szeretne a közalkalmazottak helyzetén. „Mindannyian tudjuk, hogy a bértáblákhoz öt éve nem nyúltak, már a nyolcadik fizetési osztályba besoroltak egy része is csak a minimálbérnek megfelelő összeget kapja a tábla szerint, mivel a fizetési osztályok a minimálbér alatt vannak“ - mutatott rá Kollár. A közalkalmazottak bértáblájában 14 fizetési osztály van.
140 ezren minimálbéren
A kormány hangsúlyozza, hogy bár a bértáblákat évek óta nem valorizálta, egyetlen közalkalmazott sem visz haza kevesebbet a minimálbérnél, a két összeg közötti különbséget ugyanis kipótolják. Ugyanakkor a közalkalmazottak bértáblájának több fizetési osztálya jóval a 435 eurós minimálbér alatt van. „Számításaink szerint mintegy 140 ezer olyan közalkalmazott van, akinek a bérét ki kell egészíteni, hogy a minimálbért megkapja“ - mondta Monika Uhlerová, a KOZ alelnöke. A jövő évi kollektív szerződésről szóló tárgyalásokon a kormány ígéretet tett arra, hogy március 30-ig átdolgozza a közalkalmazottak bérezési rendszerét. Részleteket egyelőre nem közöltek.
A KOZ külföldi példából kiindulva azt javasolja, hogy a bértáblák legalacsonyabb összege a minimálbérnél kezdődjön. „A KOZ már három évvel ezelőtt a kormány elé tette a bérezési rendszer átalakításáról szóló javaslatát, melyet sajnos nem sikerült keresztülvinni. Ha a kormány kidolgozza az új bértáblát, azt még a szakszervezet is véleményezni szeretné“ -szögezte le Kollár.
Reálisan tehát legkorábban 2019 januárjától módosulhatnak a közalkalmazottak fizetési osztályai, mivel a bérezési rendszer átalakításához több törvényt módosítani kell, s a legfontosabb, hogy a módosítások pénzügyi hátterét biztosítsa az állami költségvetés. Egyelőre azt nem tudni, hogy a pénzügyminisztérium hogyan áll a bértáblák módosításának kérdéséhez.
4,8%-os emelés
Abban viszont egyezség született, hogy januártól 4,8%-kal emelkedik a közalkalmazottak bére. Ebből a béremelésből azonban kimaradnak a pedagógusok és a tudományos munkatársak. A tárgyalások eredménye ellen élesen tiltakozik a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) és az Új Iskolai Szakszervezet (NŠO). Diszkriminatívnak tartják, hogy a KOZ és a kormány immár másodszor zárta ki a pedagógusokat és a tudományos munkatársakat a kollektív szerződésről szóló tárgyalásokból és a béremelésből.
A szakszervezet engedett
Vladimír Crmoman, az ISU tagja szerint a Pavel Ondek vezette Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZPŠaV) elállt korábbi, 2016-os követeléseitől. Akkor ugyanis 25%-os egyszeri, és évente 10%-os béremelésről szóló deklarációt fogalmaztak meg. „Az OZPŠaV az utóbbi években nem járult hozzá a pedagógusok helyzetének javításához“ - közölte Vladimír Crmoman, aki a nem pedagógus alkalmazottak 4,8 százalékos béremelését is méltatlannak tartja a minimálbér 10,34%-os emelésének fényében.
Az oktatási minisztérium ugyanakkor elégedett, mivel januártól 4,8 százalékkal emelkedik a nem pedagógus alkalmazottak és a kutatók bére. „Tiszteletben tartjuk a szakszervezetek többségének álláspontját, a 4,8%-os valorizációról. Feltételezzük, hogy a pedagógusbérek a kormányprogram alapján tovább emelkednek majd“ - közölte a tárca sajtóosztálya. A minisztérium arra is emlékeztet, hogy a kormányprogramban foglaltakon felül sikerült kiharcolniuk az idén szeptembertől folyósított további 6%-os emelést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.