CoFoE – Klus: Az alapszerződések módosítása nem lehet öncélú

Martin Klus

Szlovákia nem ellenzi az Európai Unió (EU) működését szabályozó alapszerződések felülvizsgálatáról szóló vitát, de tisztázni kell, hogy ez milyen előnyökkel járna, és hogy van-e politikai konszenzus ebben a kérdésben. A szerződések meg-nyitása és módosítása nem lehet öncélú – nyilatkozta Martin Klus (SaS), a külügyminisztérium államtitkára. Az Európa jövőjéről szóló konferencián (CoFoE) vetődött fel az alapszerződések megnyitásának kérdése.

Klus rámutat, hogy az egyes tagállamokban jelentősen eltérnek a vélemények arról, hogy milyen változtatásokra lenne szükség, és hogy van-e értelme megnyitni a szerződéseket. „Úgy vélem, a polgárok számos kulcsfontosságú javaslata és kérése teljesíthető a meglevő szerződéses keretek keretében, és nem lenne jó, ha évekig tartó vitákat folytatnánk olyan témákról, amelyekben lehetetlen rövid idő alatt kompromisszumra jutni. A világjárvány és az ukrajnai agresszió is megmutatta, hogy az EU-nak megvannak a hatáskörei és a kapacitása ahhoz, hogy gyors és hatékony megoldásokat találjon az aktuális mandátumán belül” – hangsúlyozta.

Úgy véli, a polgárok ajánlásainak és javaslatainak végrehajtására a meglevő szerződések keretében kell megoldásokat keresni. „Szlovákia nem ellenzi a szerződések felülvizsgálatának megvitatását, de előbb tisztázni kell, hogy a szerződésmódosítások milyen konkrét előnyökkel járnának a lakosság számára, és hogy van-e politikai konszenzus ezekkel kapcsolatban. Erről az elkövetkező hetekben, hónapokban fogunk egyeztetni” – mondta. Klus figyelmeztetett, hogy a szerződések megnyitása és módosítása buktatókkal járhat. „Különösen ezekben a nehéz időkben nem lehet célja senkinek, hogy például az uniós intézmények között összeütközés alakuljon ki a hatáskörök területén, mert ez gyengítheti az Unió fejlődését” – tette hozzá.

Klus emlékeztet arra, hogy 13 tagállam nem támogatja a szerződésmódosításokat, ezért az első kérdés az, hogy egyáltalán megnyitják-e a szerződéseket. „Ha megváltozna is az álláspontjuk, mindenáron el kell kerülnünk egy hosszúra nyúló, nehéz és önsorsrontó folyamatot. Nem szabad elfelejteni, hogy például a Lisszaboni Szerződés kidolgozása több évet vett igénybe, és még évekig tartott a bonyolult ratifikációs folyamat. Mindenesetre az ukrajnai konfliktus, valamint a világjárvány okozta válság megmutatta, hogy az EU képes hatékony megoldásokat találni, és viszonylag gyorsan, egységesen cselekedni, ami optimizmussal tölt el” – jegyezte

Klus hangsúlyozta, hogy Szlovákiának megvannak az elképzelései, és ezek védelmében megpróbál konstruktívan részt venni a folyamatban, és általánosan elfogadható kompromisszumot keresni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?