Nem csaptak nagy hírverést, pedig az új létesítmény nem éppen hétköznapi foglalatossággal kecsegtet. Visegrádon megépült Magyarország első Canopy-pályája, melyet április 2-án nyitottak meg.
A canopy szó angol eredetű, fák csúcsát, lombkoronát jelent.
Canopy – a repülés élvezete
A canopy szó angol eredetű, fák csúcsát, lombkoronát jelent. Ebből már sejteni lehet, hogy e sport szerelmesei nem elégszenek meg a talajon szerezhető élvezetekkel, magasabbra vágynak. Tizennégy méter magas oszlopokon végigfutó drótkötélen ereszkednek viszonylag nagy sebességgel a völgy felé.
A világ első Canopy-pályája Costa Rica Monteverde Cloud Forest Nemzeti Parkjában nyílt meg, ennek adaptációjaként született meg Visegrádon a Fun Extrem Canopy-pálya. A közép amerikai pálya eredetileg az esőerdőkben végzett kutatások céljából épült. A kötélpálya megkönnyítette az esőerdők ökoszisztémájának vizsgálatát, lehetővé tette, hogy a 40-50 méter magas fák között a felső lombkorona élővilágát is kényelmesen megfigyelhessék. Azóta barlangok, kanyonok és más természetvédelmi területek kutatásánál is alkalmaznak ilyen technikát.
A visegrádi Canopy pálya starthelye a Nagyvillám Vadászcsárda mögött található. A csúszásra vállalkozók itt váltják meg a jegyeket, majd magukra öltik a védőruházatot és megkapják a szükséges felszereléseket: hegymászóbeülő, sisak, csiga stb. Innen indulnak a túravezető kíséretével az első oszlophoz, amire felmászva, a csigákat a hegymászó beülőre erősítve – és még egy biztonsági kötéllel megerősítve – megkezdődhet az oszloptól oszlopig tartó csúszás. A drótkötélpálya egészen a Mogyoróhegyig vezet, amelyet összesen 11 oszlop érintésével repülhetünk végig. Az első pár oszlop közötti haladáskor pazar látványt és élményt nyújt a Fellegvár, a Dunakanyar, a Börzsöny és a Pilis hegyeinek látképe. A végállomásról minibuszok szállítják vissza a Canopy-túrán résztvevőket a starthelyre.
Hadházi Sándor, Visegrád polgármestere az április 2-i megnyitón az új létesítményt egy, a turistaforgalmat növelő, a város és régiójának vonzerejét növelő színfoltként értékelte. A polgármester szerint a látogatóknak egyedülálló élményben lehet részük, melyet a jövőben tovább fokozhatnak a Lepencefürdő strand felújítása, valamint a Visegrádon épülő újabb szálloda szolgáltatásai is.
A Canopy-pálya egyik tulajdonosa, Csiminszky Zoltán a létesítmény átadásakor elmondta, a pálya építése 3 évig tartott, mely a tényleges építés mellett az engedélyeztetés miatt nyúlt ilyen hoszszúra. Síterepek pályanehézségi fokához viszonyítva a most elkészült pálya a kék jelölésnek felel meg, de tervezik a hasonló besorolással bíró piros, és az adrenalinszintet leginkább karbantartó fekete pálya megépítését is. Itt már körülbelül 100-120 km/óra sebesség érhető el, úgy 60 méter magasságban. Dr. Galla Gábor, a Magyar Turizmus Rt. igazgatója a megnyitón elhangzottakhoz hozzátette, hogy Magyarország problémája turisztikai szempontból nem az alacsony vendégszámban rejlik, hanem abban, hogy a hazánkba látogatók viszonylag kevés időt töltenek el itt.
Minden ilyen fejlesztés hozzájárul, hogy ne csak egy, hanem 2-3 kellemes és élményekben gazdag napot tölthessenek a városba érkezők – mondta az igazgató.
A pálya jellemzői:
Pálya hossza: 100 szakasz, szakaszonként 900 méter
Oszlopok magassága: 13-14 méter
Elérhető sebesség: max. 50 km/h
Legalacsonyabb pont: 6 méter
Legmagasabb pont: 14 méter
Acéloszlop tömege: 28 tonna
Pálya lejtésszöge: 7-9 fok
Egy menet hossza: kb. 50 perc
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.