Brüsszel most nem fizet

<p>Mégsem olyan ártatlan az oktatási minisztérium uniós alapokkal kapcsolatos botránya, ahogy a kormánykoalíció múlt héten állította. Az Európai Bizottság leállította az uniós támogatások kifizetését.&nbsp;</p>

Az ellenzék elég aláírást gyűjtött össze ahhoz, hogy benyújtsa a bizalmatlansági indítványt Peter Plavčan oktatási miniszter ellen, egyelőre nem tudni, mikorra hívják össze a rendkívüli parlamenti ülést.

Múlt héten csütörtökön, amikor Robert Fico kormányfő a koalíciós tanács ülése után bejelentette, megbíznak az oktatási miniszterben, és megtalálták az uniós alapok elosztása körüli botrány megoldásának módját, az Európai Bizottság levélben figyelmeztette Szlovákiát, hogy leállítja a tudományos és kutatóközpontok támogatására kiírt négy gyanús pályázati felhívást. Brüsszel pontosan azt kifogásolja, amire a sajtó már hetek óta figyelmeztet: a pályázatokon olyan cégek lettek sikeresek, amelyeknek nincs tapasztalatuk tudományos munkával.

Brüsszel hivatalosan nem akarja kommentálni a levelet, melynek másolatát tegnap Veronika Remišová, az OĽaNO parlamenti képviselője adott át a sajtónak. Remišová korábban a bizottságban is dolgozott.

Leállított aláírások

A levelet Erich Unterwurzacher, az Európai Bizottság regionális politikai főigazgatóságának igazgatója írta alá. A levél legfontosabb üzenete már napok óta ismert: a bizottság addig nem fizeti ki az uniós támogatást, amíg nem vizsgálják meg a gyanús pályázatokat, és nem fogadnak el megfelelő intézkedéseket a hasonló esetek elkerülése végett.

A bizottság összesen négy pályázatot akar megvizsgálni. „A helyi illetékeseknek az ügy tisztázásáig semmilyen további szerződést nem kellene aláírniuk” – szól az Európai Bizottság ajánlása. Elsősorban azt kell kideríteni, hogy az uniós alapok elosztására kiírt projekteket az uniós szabályoknak megfelelően értékelték-e ki, s hogy a győztes projektek teljesítették-e a pályázati feltételeket, például a jelentkezők tudományos munkával kapcsolatos tapasztalatokra vonatkozó kritériumokat.

Brüsszel a levélben több, oknyomozó újságcikkre és tudósításra hivatkozik, amely a botránnyal kapcsolatban jelent meg. Fico múlt héten a koalíciós tanács ülése után az újságírókat bírálta, amiért az ügyből fölöslegesen nagy botrányt kavarnak. A sajtótájékoztatón Andrej Danko házelnök és az SNS elnöke is kiállt minisztere, Plavčan mellett, csak Bugár Béla, a Híd elnöke nem szólt a témához a sajtótájékoztatón.

Nem fizetnek

Eddig senki sem kérte az alapok folyósítását, ezért a kifizetés még nem kezdődött el. A tudományos projektek és a különböző területek kutatásainak támogatására két, egyenként 300-300 millió eurós pályázati felhívást tett közzé a Peter Plavčan vezette minisztérium. A legjobb hazai egyetemek, mint a pozsonyi Komenský vagy a Műszaki Egyetem, illetve a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) projektjei egyetlen centet sem kapnak a 300 milliós csomagból, ellenben több millió eurónak örülhetnek olyan kis cégek és vállalatok, melyek a hozzáférhető dokumentumok alapján csak miután a tárca közzétette a pályázati felhívást, sorolták a tevékenységi körükbe a kutatást.

Az OĽaNO múlt héten megvizsgálta a pályázatokra benyújtott projektek kiértékelőit, s arra a következtetésre jutott, hogy jelentős részüknek nem volt sem megfelelő képzettsége, sem tapasztalata a projektek elbírálására. A sikertelen projektek többségét Remišová szerint Monika Deneva, az SNS igazgatása alá tartozó földművelésügyi minisztérium egyik osztályvezetője értékelte ki. „Az, hogy Brüsszelből levél érkezett, csak azt igazolja, hogy az Európai Bizottság hatalmas problémának tartja a pályázatok kiértékelését” – állítja az OĽaNO képviselője.

Az értékelők szakavatottságára több sikertelen pályázó is panaszkodott. Például Pavel Čekan tudós, aki rákbetegségek gyógyításával összefüggő projektre kért uniós támogatást. Projektjének két elbírálója közül az egyik egy urológus volt. „Nagyon érdekelne, mennyire ért a daganatos sejtek kutatásához, az ezzel összefüggő új technológiák fejlesztéséhez” – vetette fel Čekan. Egy másik, az acélipar fenntarthatóságára vonatkozó 23 millió eurós projektet egy kardiológus bírálta el. Egy belgyógyász feladata az ipari anyagokra és az innovációs technológiákra vonatkozó 45 millió eurós kutatási projekt elbírálása volt. A vezeték nélküli mobilhálózatok ötödik generációjának fejlesztésére kiírt projektet egy olyan nő értékelte, aki egyetemen angol nyelvet tanít, és kommunikációs gyakorlatokat vezet.

Az OĽaNO szerint hasonló botrányokat csak úgy lehetne elkerülni, ha az uniós támogatásokra kiírt pályázatokat szakbizottságok bírálnák el, melyeket fele-fele arányban hazai és külföldi, az adott szakterülettel foglalkozó szakértőkből kellene összeállítani. Minden egyes jelentkezőnek ugyanakkor igazolnia kellene, hogy már folytatott tudományos kutatói tevékenységet.

Menesztés

Az ellenzék már összegyűjtötte a szükséges aláírásokat a Plavčan elleni bizalmatlansági indítvány alá, ám egyelőre nem tudni, mikor nyújtják be a parlamentbe, hogy összehívják a rendkívüli ülést. A képviselők minden bizonnyal megvárják a nyári szünet végét, mert nagy a valószínűsége annak, hogy a parlament jelenleg nem lenne határozatképes. (dem, dennikn, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?