<p>Andrej Kiska, Ján Počiatek, Robert Kaliňák, Ľudovít Kaník, Alojz Hlina –köztudottan a leggazdagabb szlovákiai politikusok közé tartoznak, hivatalosan azonban nem mindannyian merik bevallani vagyonuk tényleges összegét.</p>
Böngésszünk semmitmondó vagyonbevallásokat!
Nyilvánosságra hozták a közszereplők 2013-as vagyonbevallását a parlament honlapján, ám a dokumentumok jórészt semmitmondók, a vagyon értéke nem derül ki belőlük, sem az, a tisztségviselők legálisan szerezték-e.
A politikusok 20 évvel az önálló szlovák állam létrejötte után is sikeresen leplezik vagyonuk tényleges értékét. A közszereplőknek a hatályos törvény értelmében minden évben március végéig el kell juttatniuk az előző évre vonatkozó vagyonbevallásukat a törvényhozás összeférhetetlenségi bizottságába, melyeket a testület politikus tagjai ellenőriznek, majd beszkennelnek és felraknak az internetre.
A tavalyi évre vonatkozó nyilatkozatok július 1-jétől böngészhetők a parlament honlapján. A dokumentumokban – az előző évekhez hasonlóan – a hivatalos bevételeken, azaz például a parlamenti munkáért kapott fizetésen kívül lényegében egyetlen konkrét szám sem szerepel. A hatályos törvény csak arra kötelez, hogy sorolják fel ingatlanjaikat és ingóságaikat, de csak azt kell feltüntetni, aminek az értéke meghaladja a minimálbér 35-szörösét. A választások után cégeiket, vállalkozásukat sokan átíratták családtagjaikra. Igaz, a házastársaknak és a kiskorú gyerekeknek is kötelezően vagyonbevallást kell készíteniük, ám csak a politikusoké kerül fel a világhálóra. Konkrét számok híján pedig nehéz összehasonlítani, hogy a megválasztott tisztségviselők a megbízatási időszak elején és végén milyen vagyonnal rendelkeztek, közben milyen volt a bevételük, s abból szert tehettek-e a bevallott ingóságokra és ingatlanokra. Az utóbbiak értékét is csak megtippelni lehet, mert a nyilatkozatokban szereplő „értékpapírok, részvények és banki megtakarítás” kifejezések jelenthetnek 10 ezret és 10 millió eurót is. Családi háza, lakása, szántóföldje, telke, autója sok politikusnak van, ám az nem derül ki, hogy az ingatlan London közepén vagy a legeldugottabb szlovákiai falu határában található-e, és a személygépkocsik típusa is rejtély. A politikusok tavaly megígérték, idén már tényleg elszámolnak az összes bevételükkel, a tényleges vagyonukkal, az ingatlanok értékével, sőt a 4000 euró feletti ajándékokat is be akarták vallani, s ehhez módosítani akarták a hatályos alkotmánytörvényt is, ám a Smer elutasító hozzáállása miatt ez kudarcba fulladt.
Gazdag vállalkozók
Kevés olyan közszereplő van, aki büszkén vállalja vagyonát. A smeresek közül például Robert Kaliňák belügyminiszter egyáltalán nem szégyelli, hogy tehetős, saját bevallása szerint „a vállalkozás a hobbija". Korábban több interjúban elismerte, hogy számos cégben van részesedése, papíron azonban nem vállalkozik, de a cégeiből így is busás összeg folyt be a családi kasszába. Miniszterként 2013- ban 40 188 eurót keresett, egyéb bevételei pedig az előző évhez képest mintegy 50 ezerrel csökkentek, tavaly „csak" 274 108 euróra rúgtak. Bevallott 2 lakást, egy autót, egy motorbiciklit, lakberendezési tárgyakat, több részvényt és részesedést cégekben.
Dúsgazdag pártbeli kollégája, Ján Počiatek 2013-ban rosszabbul gazdálkodott, mint egy évvel korábban, az ő egyéb bevételei egy év alatt kevesebb, mint a felére apadtak: pénzügyminiszteri fizetése mellett (34 191 euró) tavaly 267 221 euró pluszjövedelme volt, míg 2012-ben 621 300 eurót vallott be. Egyébként a vagyonbevallása csaknem pontosan megegyezik a korábbival, azaz vagyona összértéke ezúttal sem derül ki, és továbbra is 6 szántóföld, 1 családi ház, 1 lakás, 2 garázs, 1 hétvégi ház, több beépített terület, több telek, 2 építkezés, erdő, 1 személygépkocsi, 1 négykerekű motor, valamint értékes kép- és szoborgyűjtemény, drága lakásberendezés, 1 értékes karóra, több ékszer és drága ruha, számos bankszámla tulajdonosa.
A leváltott gazdasági miniszter, Tomáš Malatinský jobban gazdálkodott náluk: tárcavezetői fizetése mellett (34 272 euró) tavaly 372 799 euró egyéb jövedelemre tett szert – csaknem százezerrel többre, mint egy évvel korábban. Noha továbbra is elnöki tisztséget tölt be a Yacht Club Dinamo Energia polgári társulásnál, papíron nincs se autója, se hajója, van viszont több szántóföldje, kertje, telke, családi háza, sőt egy egész lakótömb tulajdonosa.
A legfőbb közjogi méltóságok
Pártbeli kollégáihoz és minisztereihez képest Robert Fico kormányfő szegénynek számít. 45 179 eurós miniszterelnöki tiszteletdíján kívül semmilyen más hivatalos jövedelme nem volt, s továbbra is „hajléktalan": papíron nincs se háza, se lakása, mindössze egy szőlőskert, 1 hétvégi ház, néhány értékpapír, némi megtakarított pénz és 2 autó van a birtokában. Vagyonbevallása hűen tükrözi az előző évit, illetve azt, melyet az év elején a Fair-Play Szövetségnek (AFP) is elküldött, amikor a korrupcióellenes szervezet az államfőválasztáson indult jelöltek anyagi helyzetét firtatta. Ficónak köztudottan van egy luxusórája, melyet a felesége ajándékozott neki, és a Napóleon-hegyen levő Bonaparte luxuslakóházban egy mintegy 400 négyzetméteres lakást bérel, de ezt sehol nem tüntette fel. Rendszeresen 3 autóban – egy Škoda Superbben, egy Volvo XC90-ben és egy BMW X6-osban – látni, de az rejtély, vagyonnyilatkozatában ezek közül melyik kettőre gondolt.
Az új államfő messze a leggazdagabb tisztségviselő. Mivel júniusban iktatták hivatalába, hivatalos vagyonbevallása még nem hozzáférhető, ám a többi politikustól eltérően Andrej Kiska még államfővé választása előtt viszonylag részletesen elszámolt vagyonával. E szerint sikeres vállalkozó, magánvagyona 5,9 millió euró értékű, éves bevétele 700 ezer euró, értékpapírjai vannak, továbbá részesedése különböző cégekben. Előre lemondott elnöki fizetéséről – évi csaknem 100 ezer euróról –, de az összeg nem marad az államkasszában, hanem rászoruló családok között osztja majd szét.
A harmadik legfőbb közjogi méltóság, Pavol Paška házelnök főleg erdőségeivel dicsekedhet, van belőlük 15. Képviselői fizetése mellett más bevétele nem volt, pedig van részesedése néhány cégben. A tulajdonában van még 1 szántóföld, 1 lakás, 2 garázs, egy hétvégi ház, 2 autó, 1 hószkúter.
Papíron szegények
A leggazdagabb ellenzéki politikusok közé tartozik Ľudovít Kaník, az SDKÚ képviselője, akinek a cégjegyzék szerint van egy pozsonyi cége, ezenkívül négy további vállalat társtulajdonosa – köztük van a selmecbányai HGM, mely a Grand Matej szállodát működteti. Egy interjúban azt nyilatkozta: szorgalmas munkával gazdagodott meg. Vagyonnyilatkozata alapján azonban szegénynek tűnik, hivatalosan csak pár részvénnyel és beépített területtel rendelkezik. Hasonló a helyzet Alojz Hlinával: hivatalosan nem gazdag, azonban köztudottan két pozsonyi étterem és egy biofarm tulajdonosa.
Lelkiismeretes kivételek
A több száz közszereplő között akad néhány kivétel, aki ugyan vagyona értékét nem tüntette fel, de a lehető legrészletesebben elszámolt ingatlanaival. Már-már úgy tűnik, ők birtokolják az ország valamennyi mezőgazdasági területét. Az egyik legrészletesebb elszámolást Ivan Mikloš volt SDKÚ-s képviselő készítette. Bevallott csaknem 180 szántóföldet, 58 füves területet, 28 erdőt, 14 kertet, 2 gazdasági épületet, 55 egyéb területet, 5 beépített telket, 1 családi házat, 1 lakást, 1 nyaralót, továbbá 1 autót, valamint sportfelszerelést, ékszereket és lakberendezést.
Hasonlóan részletes listát adott le Simon Zsolt, a Híd képviselője, akinek a vagyona papíron 1 év alatt jelentősen csökkent, ám így is igazi földesúrnak tűnik. 2012-ben még 514 szántóföldje volt, tavaly már csak 326. Elszámolása szerint eggyel kevesebb, azaz most már csak 2 autót tudhat a magáénak, de magmaradt mindhárom családi háza, 36 szőlője, 20 kertje, 22 erdeje és több tucat egyéb földterülete. Pártbeli főnöke, Bugár Béla jóval szerényebb vagyonbevallást dolgozott ki. Tavaly honatyaként 24 328 eurót keresett, és volt 796 euró egyéb bevétele is. Hivatalosan nincs se háza, se lakása, csak 4 szántóföldje, 1 kertje, 2 füves területe, 1 autója, némi pénze a bankban, üzletrésze egy társaságnál, néhány értékpapírja.
Az egyik legszerényebb és legegyszerűbb vagyonnyilatkozat az Egyszerű Emberek főnökétől, Igor Matovičtól származik: mindössze egy autója és némi megtakarítása van. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.