<p>November elején lépett életbe a kereskedelmi törvénykönyv legújabb módosítása, amellyel a kormány azt szeretné megakadályozni, hogy a csődhelyzetben levő cégek büntetlenül tüntethessék el maradék vagyonukat. Az ezt megelőző időszakot az érintett cégek többsége arra használta fel, hogy mentse a még menthetőt: társaságok ezrei szívódtak fel.</p>
Bezárná az állam a cégtemetőket
Az új szabályozással az igazságügyi tárca a tisztességtelen cégfúzióknak szeretne gátat szabni. Ugyanis egész iparág épült a csődhelyzetben levő cégek maradék vagyonának eltüntetésére. „A tulajdonosok egyszerűen eltüntették a hatalmas adósságot felhalmozó cégüket, és nem fizettek a beszállítóiknak” – mondta Lucia Žitňanská (Híd) igazságügyi miniszter. Emellett kárt okoztak az államnak is, mivel az adót sem fizették be. „Az új szabályok szerint a csődeljárás alatt álló vagy felszámolásra ítélt cégek nem olvadhatnak bele egy másik cégbe” – mondta Žitňanská. Azt is szeretnék megnehezíteni, hogy az ilyen cégek élére strómanokat ültessenek.
Az utolsó pillanatban
Az érintett cégeknek a szigorúbb szabályok november 8-ai életbe lépése előtt azonban még sikerült kihasználniuk az eddigi kiskapukat. A vállalkozások gazdasági eredményeit vizsgáló FinStat társaság és a Trend gazdasági hetilap közös felmérése szerint ezt a lehetőséget több ezren vették igénybe. „Míg idén áprilisban összesen 14 ezer olyan cég volt az adatbázisunkban, amely egy másik társaságba olvadva szűnt meg, ez a szám mára meghaladja a 18 ezret” – nyilatkozta Monika Ondrušeková, a FinStat pénzügyi elemzője. Vagyis nagyjából fél év alatt több mint 4 ezer cég tűnt el ilyen módon.
Minden nyom eltűnik
Többségük a cégtemetőkként működő, többnyire már jól ismert társaságoknál landolt, amelyeket strómanok, például hajléktalanok vagy külföldi állampolgárok nevére hoztak létre. Az ilyen cégektől az adóhivatalok képtelenek behajtani a követeléseiket, hiszen általában semmi vagyonuk nincs, a képviselőik pedig elérhetetlenek. A rendőrségnek is nehezebb a dolga, hiszen többnyire semmilyen dokumentáció nem áll a rendelkezésére, a cégvezetők után pedig külföldön kell nyomozniuk, már ha ez utóbbiak egyáltalán valós személyek.
24 milliós tartozás
„Az adataink szerint a legproblémásabb cégnek a Relco Kft. számít, amely csaknem 24 millió eurós adósságot halmozott fel az adóhivatalokkal szemben úgy, hogy 22 céget olvasztott magába. A Relco tulajdonosa egy francia állampolgár, Amélio Malva Laurent Bilot-Magé” – mondta Ondrušeková. Szerinte a Relco Kft. esete is azt bizonyítja, hogy a jogszabályok szigorítása előtt a problémás cégek igyekeztek megszabadulni az adósságaiktól. Míg tavaly nyáron a Relco Kft-nek csupán 2 milliós, idén májusban pedig 5 milliós tartozása volt, mára ez a már említett 24 millióra nőtt. Amélio Malva Laurent Bilot-Magé azonban több problémás cégnek is a vezetője, amelyek összesen 36 milliós tartozást halmoztak fel, miközben a rejtélyes francia állampolgárt máig képtelenek voltak elérni a nyomozók.
83 cég egy címen
A másik legnagyobb adósságot, több mint 15 millió eurót a Sterhader Trade halmozta fel, amely hét veszteséges céget olvasztott magába, és amelynek a tulajdonosa a bolgár Ivan Gochev. A magába olvasztott cégek számát tekintve a román Gabriel Pridie által vezetett REDbird Kft. vezet, amely 123 céget vett át, és 14 millió euróval tartozik az adóhivataloknak. A legnépszerűbb postafiók (Okružná 3239) Modorban van, ahol máig 83 cég landolt, kétszer annyi, mint egy évvel korábban, és amelyek összesített adóssága meghaladja a 26 millió eurót. Itt végzett Szlovákia legismertebb adócsalójának, Ladislav Bašternáknak az egyik cége is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.