Beruházások az európai piaci megmaradásért

Gúta. Azoknak a feldolgozóüzemeknek, vágóhidaknak, amelyek Szlovákia uniós csatlakozását követően is a piacon akarnak maradni, a tavalyi év végéig nyilvántartási számot kellett igényelniük az Állami Állategészségügyi és Élelmiszeripari Hivataltól.

A nagy kiszerelésben érkező halat a fogyasztói igényeknek megfelelően fél és egy kilogrammos tasakokba csomagolják Vas Gyula felvételeGúta. Azoknak a feldolgozóüzemeknek, vágóhidaknak, amelyek Szlovákia uniós csatlakozását követően is a piacon akarnak maradni, a tavalyi év végéig nyilvántartási számot kellett igényelniük az Állami Állategészségügyi és Élelmiszeripari Hivataltól. A kérvényezők túlnyomó többsége azonban nem teljesítette az Európai Unióban érvényes előírásokat – amelyek jóval szigorúbbak –, ezért ők ideiglenes nyilvántartási számot kaptak. Mégpedig azzal a feltétellel, hogy legkésőbb az idei esztendő végéig ki kell küszöbölniük a hiányosságokat. Ha ez megtörtént, részükre is kiadják a meghatározatlan időre szóló nyilvántartási számot. Akik pedig továbbra sem teljesítik az uniós követelményeket, kénytelenek lesznek felszámolni a vállalkozásukat. Gőgh Mihály, a gútai Projekt-Market cég tulajdonosa nem akar ez utóbbi kategóriába tartozni, ezért komoly beruházásba kezdett. A cég fagyasztott élelmiszerek, elsősorban tengeri halak csomagolásával és forgalmazásával foglalkozik. Évente közel ezer tonna fagyasztott halat hoznak be Dél-Amerikából, főleg Argentínából, Peruból és Chiléből. Annak érdekében, hogy megfeleljenek az EU-s előírásoknak, egy új feldolgozórészleg építésébe fogtak. „Számunkra néha megmosolyogtatóak azok a követelmények, amelyeket az Unió támaszt, de nincs mit tenni, teljesítenünk kell azokat – mondta Gőgh Mihály. – A nálunk megszokottnál sokkal szigorúbb előírások vonatkoznak például az öltözőkre, a dolgozóknak külön helyiségben kell levetniük az utcai ruhájukat, majd egy fertőtlenítő helyiségen keresztül jutnak a belső öltözőig és vissza. A feldolgozásra váró és feldolgozott termékek útvonalai nem keresztezhetik egymást, a részlegen belül legömbölyített sarkakat kell kiképezni a könnyebb tisztítás érdekében.

A beruházásra, pontosabban a technológiai fejlesztésre a földművelésügyi minisztériumnál igényelhető térítésmentes támogatás. Ennek nagysága a berendezés értékének legfeljebb 50 százalékát teheti ki, viszont nem haladhatja meg az egymillió koronát. Az építkezés finanszírozására Gőgh Mihály kedvezményes kamatterhelésű PHARE-hitelt készül felvenni. A vállalkozók részére további segítséget jelent az Új Kézfogás Közalapítvány által nyújtott kamattámogatás. „AZ EU-ban elismert nyilvántartási szám megszerzése azonban csak az első lépés, az ISO és a HCCP minősítések elérését is legalább ilyen fontosnak tartjuk – mondta a vállalkozó. – A kereskedők véleményem szerint néhány év múlva csak azokkal a feldolgozókkal, szállítókkal lesznek hajlandók tárgyalni, akik ilyen bizonylatokat is fel tudnak mutatni. Sőt, az is elképzelhető, hogy ezek birtokában a hazai piacon kívül Nyugat-Európába is be tudunk majd törni.” Gőgh Mihály arra számít, hogy a minőségi feltételek teljesítését követően a nyugat-európai országok nem támaszthatnak majd akadályokat a szlovákiai kivitellel szemben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?