Bérlakások épülnek Udvardon

Szlovákia legnagyobb községében, a több mint 5 ezer lakosú Udvardon – Harna István építésügyi miniszter jelenlétében – augusztus 30-án kerül sor a falu által épített 12 bérlakás alapkőletételére. A lakásépítés szükségességéről Száraz Józseffel, a község polgármesterével beszélgettünk.

„Elsősorban a telekrendezés okozott gondot, hiszen több tulajdonos telkét kellett felvásárolnunk, akik nem mindig értettek egyet a feltételeinkkel”Somogyi Tibor felvételeMi késztette a községet arra, hogy bérlakásokat építsen?

Számunkra kezdetben rendkívül vonzónak tűnt a szociális lakások építésének programja, később azonban, amikor jobban felmértük a program által nyújtott feltételeket, elment tőle a kedvünk. Ez ugyanis olyan szociális rétegek számára nyújt lakhatást, amelyekből már így is elég van a községünkben, és nem akartuk, hogy a környező falvakból még több, igencsak rászorult család költözzön Udvardra. Épp ezért inkább az Állami Lakásfejlesztési Alap (ÁLA) bérlakásépítési programja mellett döntöttünk. Ez ugyanis elsősorban azokon a fiatal családokon próbál meg segíteni, amelyek ugyan nem a leggazdagabbak, ám a szociális ranglétrán nem is a legalsóbb helyeket foglalják el.

Milyen idő alatt sikerült eljutniuk a bérlakásépítés ötletétől a konkrét megvalósításig?

Ez rendkívül gyorsan ment, hiszen mintegy fél év alatt sikerült mindent elintéznünk, miközben elsősorban a telekrendezés késleltetett bennünket. A program feltételei között szerepel ugyanis, hogy az egy négyzetméterre átszámított építési költségek nem haladhatják meg a 16 500 koronát, így egyáltalán nem mindegy, hogy hová építjük a bérlakásokat. Mi olyan helyet választottunk, ahol lényegében ki van építve az infrastruktúra, csak mintegy 50 méterrel kell még kibővíteni. Akinek azonban a telekrendezéssel nincsenek ilyen problémái, az akár két-három hónap alatt is elintézheti a lakásépítéshez szükséges formalitásokat.

Mekkora az érdeklődés a lakások iránt?

Mintegy 40 család érdeklődött a lakások iránt, ebből azonban gondolom lesznek olyanok, amelyeknek a feltételek nem fognak megfelelni, vagyis bevételükből képtelenek lennének bérelni a lakásokat. Ezek leszámításával is azonban valószínűleg túljelentkezés lesz. Mi elsősorban azokat a családokat szeretnénk lakáshoz juttatni, amelyeknek van bizonyos kötődésük Udvardhoz.

Melyek azok a buktatók, amelyek a bérlakásépítéssel kapcsolatban felmerültek, és amelyekre esetleg figyelmeztetné a többi, bérlakásépítést tervező községet?

A központi intézmények részéről nem találkoztunk ilyen buktatókkal, helyi szinten azonban lehetnek. Ilyennek számíthatnak a község rendezetlen számlái, ez azonban kizárólag csak az illető községtől függ. Nekünk ilyen buktatóink nem voltak. Számunkra a telekrendezés okozott gondot, hiszen a lakásépítéshez több tulajdonos telkét kellett felvásárolnunk, és a tulajdonosok nem mindig értettek egyet a mi feltételeinkkel.

Önök gyorsított tárgyalásos eljárás formájában választották ki az építőt. Hány céget szólítottak meg?

Három céget szólítottunk meg, és azért döntöttünk a gyorsított eljárás mellett, mert féltünk, hogy nem férünk bele az ÁLA kedvező bérlakás-építési programjába, hiszen augusztus elsejétől már megváltoztak a feltételek. A pályázati bizottságot igyekeztünk úgy összeállítani, hogy a protekció gyanúját is elkerüljük. A bizottságba ezért a nyitrai regionális képviselő-testületből is hívtunk képviselőket, és jómagam nem voltam tagja a bizottságnak, amely végül az Invest AG Kft. ajánlatát tartotta a legjobbnak.

Az önök által épített bérlakások még a régi konstrukció szerint épülnek, vagyis az 50 százalékos állami dotáció mellé 50 százalékos, 30 évre szóló 3,9 százalékos kamatozású ÁLA-hitelt kaphatnak. Milyen összeggel járul hozzá a község az építkezéshez?

A község már hozzájárult azzal, hogy a terveket és a telket biztosítottuk. Mindent megteszünk azért, hogy a pénz minél jobban beépüljön a lakásokba, vagyis a 16 500 koronás négyzetméterenkénti költséget a lakásokra, és ne a járulékos költségekre fordítsuk.

Mekkora alapterületű és hány szobás lakásokat építenek?

A lakások három szobásak lesznek, és kihasználjuk a törvény által adott maximális alapterületet. A háromszobás lakások 80 m2-esek lesznek.

Mikor kerül sor az átadásukra?

Az építő cég azt ajánlotta, hogy kedvező körülmények esetén hét hónapon belül át tudná adni a lakásokat. Számunkra azonban elég, ha egy éven belül átadják őket, nem szeretnénk ugyanis, ha elsietné az építkezést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?