Berényi: a felvidéki magyarság a leginkább megfélemlített magyar közösség

Szentendre |

<p>Megvan a lehetőség az építkezésre a felvidéki magyarság keretein belül, de ennek az építkezésnek valódinak kell lennie - mondta Berényi József, a Magyar Koalíció Párjának (MKP) elnöke kedden este a határon túli fiatalok szentendrei rendezvényén.</p>

A politikus szerint a határon túli magyarok közül ma a felvidéki magyarság a leginkább megfélemlített közösség.

A XXII. Nyári Főiskolás Tábor keretében tartott előadáson Berényi József két fontos területet emelt ki az MKP prioritásai közül: Dél-Szlovákia gazdasági fejlesztését, hogy az emberek ne költözzenek el, és az identitás megőrzését.

A párt elnöke a választási eredményekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: az MKP történelmi kudarcot szenvedett, ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy a mostani kormánykoalíció sokkal jobb, mint az előző volt, és megvan a lehetőség, hogy a felvidéki magyarok újraépítkezhessenek.

A vereséggel kapcsolatban hozzáfűzte: húsz év alatt nagyon sokat változott a felvidéki magyar közgondolkodás, új generációk nőttek fel. Számos oka van az MKP kiesésnek, melyekhez hozzátartozik az is, hogy a párt leragadt azoknál a megoldásoknál, kampányfogásoknál, amelyek a kilencvenes években még szükségesek voltak, ma már azonban nem működnek. A tanulságokat elemezve hozzáfűzte, az elmúlt húsz évben jelentősen csökkent a falu megtartó ereje. A magyar közösségek feloldódtak, sokkal nagyobb lett az érintkezés és az egymásra utaltság a többségi nemzettel. 

Az MKP elnöke ugyanakkor arra figyelmeztetett: a nagyobb együttműködés igénye nem jelenthet önfeladást. A jelenlegi helyzetet illetően Berényi József azt mondta: csalódottak, és nem tartják elfogadhatónak, hogy nem került a kormányprogramba a kisebbségi törvény kidolgozása, és hogy a kormánykoalíciós tárgyalásokon a kollektív bűnösség elve és a benesi dekrétumok kérdése föl sem merült.

A párt ugyanakkor örömmel fogadta, hogy előkészítették a kisebbségek kultúrájának finanszírozásáról szóló törvényt, de mint az elnök fogalmazott, ennek akkor van értelme, ha ezzel leválasztható lesz a kisebbségi kultúrák finanszírozása a mindenkori állami költségvetésről.

Szintén hasznosnak ítélte az MKP a nyelvhasználat módosításának bekerülését a kormányprogramba, de arra figyelmeztetnek: nem szabad belemenni, hogy csak a büntetéseket veszik ki az államnyelv-törvényből.

Szükség van a nemzetközi szervezetek ajánlásának megfelelő kisebbségi nyelvhasználat bővítésére, és "ezekhez ragaszkodniuk kell a kormánykoalíción belül a magyar politikusoknak" - mondta Berényi József.

Az MKP elnöke kitért arra is, hogy a gazdasági fejlesztésekben óriási lehetőségek vannak, hiszen a mezőgazdasági minisztériumhoz került a regionális fejlesztési program, s a pénzek szétosztásakor sok esetben a magyar kormánnyal is egyeztetni kell a határon átnyúló együttműködés keretében.

A szlovákiai magyarság helyzetével kapcsolatban az MKP elnöke arra mutatott rá, hogy a határon túli magyarok közül ma a felvidéki magyarság a leginkább megfélemlített közösség. "Nagyon kevesen használják a keresztnevüket magyarul azért, mert félnek, hogy hátrányba kerülhetnek" - tette hozzá a politikus. Berényi József azt is elmondta: az elmúlt négy évnek köszönhetően szinte tabutémává válták az autonómiával kapcsolatos viták.

A diákok kérdéseire válaszolva Berényi József a Híd (Most) és az MKP viszonyával kapcsolatban azt mondta: az együttműködésnek személyes akadálya nincs, ugyanakkor ideológiai és intézményes gátak vannak. Mint mondta, egy vegyes pártban, mint amilyen a Híd, sok kihívás és veszély van. Ha egy kisebbség nyit a többség felé, akkor csak a többségen múlik, hogy átveszik-e a hatalmat a pártban. Az elnök kiemelte: magyar szavazatokkal magyar embereket kell a közjogi helyekre juttatni, mert nekik szívügyük a magyarok képviselete.

Az MKP elnöke a párt jövőbeni feladataival kapcsolatban azt mondta: parlamenti ellenzékként véleményezni fogják a kormány munkáját; a helyhatósági választásokon minél több helyen szeretnének önállóan indítani jelölteket, de ahol a nemzetiségi arány ezt megkívánja, hajlandók a kompromisszumra, és támogatják a közös, magyar nemzetiségű jelölteket.

Berényi József hangsúlyozta: 2011-ben sorsfordító népszámlálás lesz Szlovákiában, ezért az MKP azt vallja: összefogva mindent meg kell tenni, hogy a magyarok merjék magukat magyarnak vallani.

A párt további terveivel kapcsolatban hozzáfűzte: szeretnének nyitni a fiatalok felé, mert szükség van egyfajta generációváltásra, és nyitni kívánnak a magyarul beszélő romák felé is.

Az MKP korábbi elnökének, Csáky Pálnak a szerepét illetően Berényi József úgy véli: egy elnök felelőssége mindig nagyobb, de nem lehet egy személyre redukálni a választási kudarcot, a felelősség közös. "Csáky Pál továbbra is a párt nagyon fontos tagja és az egyik fő személy, akivel a jövőben is konzultálni fogok" - közölte Berényi József.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?