Úgy vélem, az Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) segít közös európai megoldásokat találni a kihívásokra, segít elmélyíteni a kölcsönös szolidaritást, az együttműködést és az összetartozást az Európai Unióban (EU) – nyilatkozta Monika Beňová (Smer) szlovák EP-képviselő.
Beňová szerint fontos figyelembe venni az unió polgárainak véleményét, megerősíteni az integrációs projekt iránti bizalmukat, és felkelteni az érdeklődésüket a közös európai ügyek iránt.
„A konferencia célja, hogy választ adjon az olyan kérdésekre, hogy mit kell másképp, jobban csinálni, és arra is, hogy az emberek hogyan képzelik el a közös integrációs projektet” – mondta Beňová. Hozzátette, a CoFoE lehetővé teszi azok számára, akik már régóta változásokat sürgetnek, hogy konkrét javaslatokat tegyenek arra, milyen irányt kellene venniük az integrációs folyamatoknak, és milyen előnyök várhatók az általuk javasolt változásoktól.
A fejlődés legnagyobb lehetőségét az éghajlatváltozás és az ezzel kapcsolatos környezeti kihívások, a digitális átalakulás, az egyenlőség, a társadalmi igazságosság és a munkavállalók védelmének erősítése, a közös piac működésének javítása, valamint a járvány okozta válság utáni gazdasági fellendülés terén látja. Beňová szerint a koronavírus-járvány megmutatta, hogy „meg kell erősíteni és észszerűsíteni kell a válsághelyzetek kezeléséhez szükséges közös eszközöket”.
A képviselő szerint az még nyitott kérdés, hogy a CoFoE eredményeit beépítik-e az euróövezet reformjaiba. Az eredmény a jelenlegi politikai prioritások megváltoztatása lehet, beleértve a konkrét politikai intézkedéseket, valamint a jelenleg érvényben levő európai szerződések esetleges módosítását.
„Hogy ehhez mennyi idő kell, azt csak akkor lehet majd megbecsülni, ha már tudjuk, milyen konkrét változásokról van szó. Fontosnak tartom, hogy a polgárok közvetlen felhatalmazásával az Európai Parlamentnek kulcsszerepe legyen a változtatás folyamatában” – zárta a képviselő.
Az Európa jövőjéről szóló konferenciát az Európai Parlament, az Európai Tanácsa és az Európai Bizottság szervezi. A kezdeményezés célja, hogy az európai polgárok rész vegyenek az Európa jövőjét meghatározó folyamatokban. Négy polgári platform munkájában összesen 800 polgár vesz részt, minden platform háromszor ülésezik.
A konferencia hivatalos weboldalán, a futureu.europa.eu címen bárki regisztrálhat és kifejtheti véleményét vagy észrevételeit az EU működésével kapcsolatban.
A bizottságok ajánlásait a konferencia végrehajtó bizottságának 2022 tavaszáig kidolgozandó jelentése tartalmazza majd. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke hangsúlyozta, hogy az EB a konferencia eredményei alapján fog eljárni.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.