Bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja időben befizetni az adót, így tartozása keletkezik az adóhivatallal szemben, és ha hagyja elmérgesedni a helyzetet, az a vállalkozása végét is jelentheti.
Bekeményítettek az adóhivatalok: csúcson a csődeljárások száma
A magas államadósság lefaragása érdekében a kormány az adóhivatalokat is szigorúbb fellépésre kényszeríti a nagyobb adóhátralékkal rendelkezőkkel szemben, ami a csődeljárások látványos megugrásához vezetett.
Az elmúlt hónapban megdőlt az eddigi rekord: augusztusban 42 csődöt jelentettek be Szlovákiában, 26-tal többet, mint júliusban. A csődök számát tekintve Pozsony megye dominál, amit Eperjes megye követ a sorban.
„A csődeljárások száma látványosan megugrott. Ez utóbbiak esetében idén január és augusztus vége között ötéves csúcsról beszélhetünk”
– derül ki a céges szegmensben elkövetett pénzügyi bűncselekmények kivizsgálására szakosodott ügynökség, a Surveilligence elemzéséből, amelyet a Trend gazdasági hetilap dolgozott fel. „Nincs egyszerű válasz a csődeljárások számának a növekedésére. Az elsődleges ok a likviditáshiány, a nyereség elmaradása, valamint a kötelezettségek visszafizetésének az elmulasztása” – mondta el Jan Lalka, a Surveilligence ügyvezető igazgatója a Trendnek.
Aktívabb adóhivatal
Augusztusban a csőd- vagy szerkezetátalakítási kérelmek 43 százalékát az adósok, 57 százalékát pedig a hitelezők nyújtották be.
„Míg az adósok beadványainak a száma csökken, az államigazgatás által benyújtott hitelezői beadványok száma jelentősen megugrott az elmúlt években”
– jegyezte meg Lalka, aki szerint a háttérben többnyire az adóhátralék áll. Ez utóbbit a központi adó- és vámhivatal adatai is alátámasztják. Az adóhatóság tavaly összesen 112 csődeljárási kérelmet nyújtott be, ebből 82-t augusztus 31-éig. Idén augusztus végéig az adóhatóság már 116 csődeljárási kérelmet adott be. Ladislav Kamenický (Smer) pénzügyminiszter már korábban jelezte, hogy az általa vezetett tárca több tucat intézkedést készített elő az államháztartás konszolidálására, és a tárcavezető szerint a konszolidációt az adóbehajtás hatékonyságának a növelése is elősegítheti.
Későn lépnek
Szlovákiában a leggyakoribb probléma az, hogy a cégvezetés megpróbál egyedül kijutni a nehéz helyzetből, nem mindig szakszerűen és gyakran bizonytalan eredménnyel – figyelmeztet Martin Provazník ügyvéd. Szerinte a hivatalos megoldásokra gyakran már későn szánják rá magukat, amikor a vállalkozás gyakorlatilag már csődbe ment és szinte képtelenség megmenteni.
Augusztusi helyzetkép
A CRIF – Slovak Credit Bureau elemzése szerint a bejelentett csődök esetében az adósok 90 százaléka augusztusban a kft.-k közül került ki, miközben a legtöbbjüknek (70%) nem volt alkalmazottja. A csődbe ment cégek közül a legtöbb alkalmazottja az Eperjes megyében bejegyzett Chemes distribúcia, Kft.-nek volt (25 és 49 fő között). A legnagyobb forgalmú vállalat a Trencsén megyei Oresi Slovakia volt, amely bútorok, világítóeszközök és háztartási cikkek árusításával foglalkozott. Tavaly 2,65 millió eurós bevételt és több mint 760 ezer eurós veszteséget könyvelt el. Regionális szempontból az elmúlt hónapban Pozsony megye dominált 12 csőddel, ezt követte Eperjes megye 10, majd Nyitra megye 7 csőddel. Nagyszombat és Zsolna megyében 3-3, Besztercebánya és Kassa megyében pedig 2-2 csőd volt. A legjobban teljesítő régió Trencsén megye 1 csőddel.
Erre ügyeljünk
A csődök növekvő számával kapcsolatban a szakértők arra figyelmeztetnek, bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja időben befizetni az adót, így tartozása keletkezik az adóhivatallal szemben. Mit tehetünk ilyen helyzetben? „A legfontosabb, hogy az adófizetőnek kommunikálnia kell az adóhivatallal, ideális esetben már abban a pillanatban, amikor a pénzügyi helyzete rosszabbra fordul, és tisztában van vele, hogy nem lesz képes az adót időben vagy a meghatározott összegben befizetni. Ilyen esetben kérheti a befizetés elhalasztását vagy az adó részletekben történő befizetését” – figyelmeztet a központi adó- és vámhivatal kommunikációs osztálya. Ha az adóhatóság helyt ad ennek a kérésnek, akkor a be nem fizetett adó összege nem lesz behajtható adóvégrehajtási eljáráson keresztül. Abban az esetben, ha a kérelmet időben benyújtják, és a határozatot az adó esedékessége előtt adják ki, az adózónak nem kell késedelmi kamatot fizetnie. A halasztás és a részletfizetés valamennyi feltételét a központi adó- és vámhivatal honlapján is közzétették. (mi, trend.sk, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.