Barroso évfordulós üzenete

Brüsszel. „Egyévnyi teljes értékű közös munka után nincs már értelme annak, hogy az Európai Uniót emlegetve különbséget tegyenek annak régi és új tagjai között” – hangsúlyozta a tavalyi EU-bővítés egyéves évfordulója alkalmából kiadott közleményében José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Brüsszel. „Egyévnyi teljes értékű közös munka után nincs már értelme annak, hogy az Európai Uniót emlegetve különbséget tegyenek annak régi és új tagjai között” – hangsúlyozta a tavalyi EU-bővítés egyéves évfordulója alkalmából kiadott közleményében José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

„A bővítés máris segített megerősíteni Európában a politikai és gazdasági stabilitást, a demokráciát és az emberi jogokat” – mutatott rá. „A szélesedés új életminőséget, nagyobb befolyást, új eredményeket hozott az EU-nak. A tagországok tanulnak egymás tapasztalataiból, kultúrájából, képességeiből, kezdik megismerni az európai közösség új realitásait” – emelte ki Barroso.

A brüsszeli uniós testület átfogó áttekintést adott ki az egyéves tagság konkrét eredményeiről, és ebben megállapította, hogy jóllehet a régi és az új tagok még mindig komoly politikai és gazdasági kihívásokkal néznek szembe, a bővítés óta eltelt időszakban mutatkozó irányvonalak „nagyon pozitívak”.

Az új tagországok gazdasága a régiek átlagának több mint kétszeresével növekszik, idén átlagosan több mint 4 százalékkal. Az agrárkifizetésekkel kevesebb probléma volt, mint gondolták, tavaly a tíz új országban átlagosan 50 százalékkal emelkedett a gazdák átlagjövedelme. Valamennyi új tagország nettó haszonélvezője volt az EU-költségvetésnek tavaly: tízen összesen 3,2 milliárd euróval járultak a közös büdzséhez, míg onnan közel 6 milliárd eurót kaptak vissza. (Szlovákia megközelítőleg hatmilliárd koronával kapott többet Brüsszeltől, mint amenynyit befizetett.) Megugrott az idegenforgalom, nagyobb méretű lett a diákok, fiatalok, nyelvtanulók mozgása az új tagországokból és oda. Az ukrajnai események az EU-tagság biztonsági előnyeire is emlékeztetik a kelet-európaiakat a bizottság szerint. Közvélemény-kutatások szerint a kelet-európaiak pozitívabbnak érzik EU-tagságukat ma, mint egy évvel ezelőtt a csatlakozást. Nem bizonyultak igaznak a másodosztályú tagságról és a régebbi tagok kulturális dominanciájáról szóló jóslatok sem.

A régi tagállamokat illetően a bizottság kiemelte az újakkal folytatott kereskedelem megugrását, jelentősen nőtt a korábbi 15 országból az újak felé tartó export is. A régebbi tagok a legnagyobb külföldi befektetők az új országokban, csak tavaly 13,8 milliárd eurót invesztáltak be ott (jóllehet ez még mindig csak töredéke a régi tagok egymás közti, 156 milliárdos befektetéseinek). A régi tagországok bevételi többlete az újakkal szemben az elmúlt években egyre nőtt, tavaly 7,5 milliárd dolláros volt összesen. Tízéves idősíkon a tavalyi bővítés 0,7 százalékos nemzetijövedelem-növekedést (GNI) jelent a régi tagországok számára. Nem igazolódott az a félelem, hogy a keleti új tagokból munkaerő árasztja el a régi tagállamokat, de alaptalan lett a gyenge színvonalú árukkal, illetve az olcsó importtermékekkel kapcsolatos várakozás is. Egyetlen esetben sem kellett alkalmazni a csatlakozási szerződésekben szerepeltetett három védzáradékot gazdasági zavarok, a belső piac működésének megingása vagy bel- és igazságügyi problémák miatt.

A bizottság azt is megállapította, hogy az új tagországok jelentős fejlődést értek el az elmúlt évben az uniós pénzforrások felhasználásának tekintetében. 2004-2006 között tízen összesen 24 milliárd eurónyi felzárkózási segítséget kapnak az e célt szolgáló kohéziós és strukturális EU-alapokból, és ebből már tavaly 1,36 milliárdot ki is fizetett (és ennél jóval többnek az átutalását ígérte oda) az EU.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?