Bántalmazott gyerekek is fordulhatnak majd a gyermekjogi ombudsmanhoz

Pozsony |

<div>Végre megalakul a gyermekek jogainak betartásáért felelős hivatal Szlovákiában is, melynek létrehozását még 14 évvel ajánlotta az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága.&nbsp;</div><div>&nbsp;</div>

A gyermekjogi ombudsman hivatalának létrehozását az emberjogi biztos, Jana Dubovcová is évek óta sürgeti. A pozícióra jelenleg négy jelölt van, közülük a parlament aktuális ülésén választanak ki egyet. A jelöltek között van a Smer által javasolt Viera Tomanová képviselő és volt munkaügyi miniszter, a KDH által jelölt Jozef Mikloško egyetemi professzor, továbbá Natália Blahová szocális tanácsadó, az SaS jelöltje, valamint Ondrej Gallo, a gyermekjogi bizottság volt alelnöke, akit a hidas Rudolf Chmel javasolt. Az elképzelés szerint a gyermekjogi biztos ajtaja minden kiskorú előtt nyitva áll majd. A gyerekek akár a szülők, nevelők tudta és beleegyezése nélkül is az ombudsmanhoz fordulhatnak majd, ha úgy érzik, megsértették jogaikat. A tanulók hét százaléka találkozott már a szexuális visszaélések valamely formájával Egy tavaly májusban készített felmérés szerint a megkérdezett gyerekek hét százaléka találkozott már szexuális visszaéléssel, vagy úgy érzi, ki van téve ennek a veszélynek. A közvélemény-kutatásban 1560 nyolcadikos és kilencedikes tanuló vett részt. A szexuális visszaéléshez tartoznak a verbális megnyilvánulások is, például a szexuális jellegű célzások, megjegyzések, sértegetések. A szexuális visszaéléseknek kitett 111 diák 70 százaléka a visszélések ilyen formájával találkozott. A válaszadók harmada ugyanakkor szexuális erőszaknak vagy molesztálásnak is ki volt már téve. A közvélemény-kutatás eredménye szerint a legtöbb szexuális visszaélés, melyet felnőttek követnek el a gyerekekkel szemben, otthon történik. A gyermekek bántalmazása, molesztálása egész életre szóló következményekkel járhat - figyelmeztet Beáta Dvorská pszichológus. A bántalmazott gyerekek félénkké, szorongókká, bizalmatlanokká válnak, elszigetelődnek. A gyerekkori traumák egyes esetekben személyiségzavarokhoz is vezethetnek - tette hozzá a szakember. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?