Baloldalon európai értékrenddel

Szombaton tartotta alakuló pártkongresszusát a Koncoš vezette SDĽ-ből kilépett csoport, amelyhez már más személyek is csatlakoztak. Peter Weiss-szel, a Szociáldemokrata Alterantíva (SDA) egyik alapítójával, az új párt választási listavezetőjével az esemény másnapján beszélgettünk.

Weiss: Szlovákiában jelenleg nagyon lejt a pálya. Markáns a jobboldal, a baloldalon pedig teljes a káoszTASR-felvétel Ha nyilván nem is sokat, de azért aludt már egyet a történtekre. Öt hónappal a parlamenti választások előtt ezzel a pártalapítással nem követtek el politikai öngyilkosságot?

Sok álmatlan éjszakán töprengtem azon, mit tegyünk, miután a Demokratikus Baloldal Pártjában végképp szertefoszlottak a kulturált párbeszéd és a platformok létezésének esélyei, mert földműves-szövetkezeti kvázidemokráciát vezették be, ahol ugyebár az elnöknek mindig, mindenben igaza volt. Pavel Koncoš a szociáldemokrata értékeket jobboldali elhajlásnak bélyegezte meg, aztán valósággal elűzte a posztjáról Brigita Schmögnerovát, abban a naiv, már-már bűnös hitben, hogy ha menesztik a pénzügyminisztert, akkor egyszeriben emelkedni fog az SDĽ támogatottsága. Ma már tudjuk, mekkora tévedés volt ez. Nem nézhettem tovább tétlenül a modern baloldali értékrend teljes pozícióvesztését. Léptünk, és örömmel állapítom meg, hogy egyre többen csatlakoznak hozzánk. Hetek alatt három százalék fölé kúszott a támogatottságunk.

A politológiai tapasztalatok azonban azt igazolják, hogy erről a három százalékról rendszerint nagyon nehéz öt fölé jutni. Mi lesz, ha ez Önöknek sem sikerül?

Az a magasugró, aki át akarja ugorni azt a bizonyos lécet, csak a sikerre összpontosít. Ugrás előtt nem azon meditál, vajon mi lesz, ha nem jut át a szükséges magasságon. Mi is így vagyunk ezzel. Önálló szereplőként kellett beneveznünk a politikai rendszerbe, mert minden ország demokratikus rendszerének működését a politikai erőegyensúly is szavatolja. Vagyis az, hogy a politikai palettán jobboldali, baloldali és liberális értékrendet képviselő pártok találhatók, s tisztességes versenyben a választópolgár dönti el, mikor, kit juttat kormánypozícióba. Szlovákiában jelenleg nagyon lejt a pálya. Markáns a jobboldal, hiszen itt helyezkedik el az MKP, a KDH, a Dzurinda vezette SDKÚ és más tömörülés, ide tart a Mečiar szavai szerint néppártosodott HZDS. Még az ANO is inkább jobbra húzó liberális középpárt, Fico Smerjét inkább nem minősítem. A baloldalon pedig teljes a káosz. Egyre jelentéktelenebb a súlya a magukat szociáldemokratáknak nevezett tömörülésnek. Ugyanez mondható el az SOP és az SDĽ jelenlegi helyzetéről is. Lépni kellett hát, hogy programot, pártot kínáljunk azok számára, akik minden eddigi pártban és kormányban csalódtak, s akik számára vonzóak a Nyugaton sikeres szociáldemokrata eszmék, amelyeket például Gerhard Schröder német kancellár vagy Tony Blair brit kormányfő és sok más személyiség testesít meg.

Nem lenne mégis helyesebb az a taktika, amit sokan javasolnak, vagyis a baloldal egyesítése?

Nevetséges lenne, ha azokkal szövetkeznénk, akiket csak néhány nappal ezelőtt hagytunk ott. Azt tartjuk erkölcsösnek, ha a baloldal sorsáról a választók határoznak, akik szeptemberben eldöntik, hogy a sok baloldali tömörülésből melyik kerüljön a parlamentbe. S ha lesz ilyen erő, akkor ennek a feladata lesz a baloldal integrálása.

Az SDA programjáról még szinte semmit sem tudunk. Különben is minden valamirevaló jobboldali párt legfontosabb céljai között ugyancsak ott szerepel a súlyos szociális és egyéb társadalmi gondok enyhítése Szlovákiában. Ezekhez képest mit tudnak kínálni?

Először is cáfoljuk azt a tévhitet, hogy minél kisebb az állam szerepe, annál nagyobb lesz a jólét, mert a piac mindent megold. Szeretnénk megtartani, még erőteljesebbé tenni az állam szociális funkcióit, amelynek Szlovákiában – ahol jelenleg egy viszonylag gazdag és több nagyon szegény régió található – különösen nagy a jelentősége. Természetesen nem a mesterségesen felduzzasztott, túlontúl bürokrata és mind gyakrabban korrupt államapparátust védelmezzük, hanem a rugalmas, célirányosan tevékenykedő és karcsú állam megteremtését szorgalmazzuk. Továbbá a különböző térségek közötti különbségek csökkentését, éspedig úgy, hogy ne a gazdag pozsonyi régió szegényedjék, hanem a csallóközi, a gömöri, a tőketerebesi, a nagymihályi, az árvai, a szepességi és más térség lakossága legyen tehetősebb. Programunk harmadik pillére az oktatás, az állandó művelődés támogatása, hiszen a most kezdődő században csak a tudásorientált közösségek és országok maradhatnak az élvonalban.

A tamáskodók állítják, hogy túlontúl intellektuális szövegeikkel és cselekedeteikkel most sem lesznek képesek sok embert maguk mögé állítani...

Mintha csak néhány volt párttársam érvelését hallanám... A néhai Csehszlovákiában sok értelmes ember volt szociáldemokrata, s ezek a hagyományok azért nem haltak ki. És azt hiszem, Szlovákiában is hovatovább elegük van az embereknek az olcsó jelszavakból, a hazug ígérgetésekből, a választások előtti átverésekből. Világos és megvalósítható programokat akarnak, hogy ne maradjunk le visegrádi partnereinktől. Mi ilyen életképes elképzelésekkel szeretnénk megnyerni minél több csalódott, de tettre kész polgár bizalmát.

Azokét a szlovákiai magyarokét is, akiket már jóval Schmögnerová előtt kiűztek vagy kiutáltak az SDĽ-ből?

Igen, azokét is, s más magyar, baloldali érzelmű magyar polgártársaimét is. Mert az is lényegbevágó nemzetiségi kérdés, hogy a csallóközi, gömöri és más vegyesen lakott régiókban élő magyaroknak van-e munkájuk, milyen a bérük, milyen az egészségügyi ellátásuk, gyermekeik milyen körülmények között tanulhatnak. Már az alakuló kongresszusunkon is részt vettek szlovákiai magyar szimpatizánsok. Szeretnénk nekik és más érdeklődőknek is teret adni, a fenti és egyéb társadalmi gondok megoldását célzó programok kidolgozásához és végrehajtásához.

Önöknél milyen lesz a pártdemokrácia?

Jó példának tartjuk a Magyar Szocialista Párt gyakorlatát, ahol több nézetrendszer él és vitatkozik békésen, s munkálja ki közösen az MSZP politikáját, céljait.

Válaszai ellenére is ott bujkál bennem a kérdés: mi tesznek akkor, ha az SDA mégsem jut be a parlamentbe?

Másodszor is atlétikai hasonlattal válaszolunk. Mi politikai hosszútávfutásba kezdtünk. A végső cél az életképes és kellő súlyú szlovákiai szociáldemokrata politizálás megteremtése. Ehhez szeretnénk most megvetni a szilárd alapokat. Nagyon kevés az időnk, de a lehető legjobban szeretnénk kihasználni, hogy már szeptembertől parlamenti párt lehessünk. Nem elsősorban személyes ambícióink miatt, hanem a fenti céljaink elérése érdekében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?