<p>A szlovákiai önkormányzati vállalatok átláthatóság tekintetében elmaradnak a hasonló cseh és magyar cégektől. Erre a Transparency International Slovensko (TIS) hívja fel a figyelmet, megjegyezve: ezeket a cégeket nem ellenőrzi a közvélemény, holott óriási összegekkel gazdálkodnak.</p>
Baj van az önkormányzati cégek átláthatóságával
A TIS megállapítását egy saját összehasonlító felmérés eredményére alapozza, mely során magyar, cseh és lengyel civilszervezetekkel a V4 tagországaiban működő 36 önkormányzati céget – minden tagországból 9-et – vizsgáltak meg.
„Szlovákiában több száz állami és önkormányzati cég működik, a sajtó azonban csak ritkán foglalkozik botrányaikkal. Ezek a cégek a közszféra és a magánszektor határán mozognak, tevékenységükről így sokkal kevesebb információt hoznak nyilvánosságra, mint más állami, önkormányzati és regionális szervezetek vagy hivatalok” – írja a kutatáshoz kapcsolódó esettanulmányban Michal Piško, a TIS elemzője. Rámutat, a cégeket gyakran politikai jelöltek irányítják, és óriási pénzösszegeket kezelnek. A köztulajdonosi kontroll mellett működő cégek átláthatóságát vizsgáló 2015-ös TIS-listán a 81 legfontosabb állami, önkormányzati és megyei vállalatok összesen évi 9,5 milliárd eurót kezeltek, ami több, mint az állami költségvetés kiadásainak fele. A mostani összehasonlító tanulmányban vizsgált kilenc szlovákiai cég összesen 380 millió euróval gazdálkodik.
A nyitrai szemét
A kutatás során száz százalékig városi tulajdonban lévő vállalatokat vizsgáltak, melyek az országok különböző fejlettségű régióiban működtek, árbevételük meghaladta a 4 millió eurót. Elsősorban a városi közlekedéssel, valamint a víz- és hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek kerültek górcső alá. A szervezetek a cégek honlapján nyilvánosságra hozott adatokat vizsgálták tíz, a nyilvános ellenőrzés szempontjából kulcsfontosságú kategóriában, mint az információkhoz való hozzáférés, a közbeszerzések, a vagyongazdálkodás, vagy épp a vállalati integritás. Minden kategória 10 százalékot nyomott a latban.
Az összesítésben a szlovák cégek 30,5 százalékos átlagteljesítménnyel a harmadik helyen végeztek a csehek (41,4 százalék) és a magyarok (40,6 százalék) mögött.
A legrosszabb eredményt a lengyel cégek érték el, a lehetséges pontok mindössze 24,3 százalékát ér.
A vizsgált cégek közül a prágai közlekedési vállalat a legátláthatóbb, 60,4 százalékot szerezett. A második helyen a budapesti Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. végzett 59 százalékkal, a harmadik a pozsonyi közlekedési vállalat 54,17 százalékkal. Az első 10 cég közé nem került be lengyel vállalat. Szlovákiának a lista legvégén is van képviselete: a 34. helyen a nyitrai városi szemétszállító cég végzett, honlapjukról szinte semmit sem lehet megtudni a cég működéséről – mindössze 11,17 százalékot szerezett.
A nagyobb – jobb
A TIS szerint a szlovákiai önkormányzati cégeknek elsősorban az információk hozzáférhetővé tételén, és a közbeszerzések területén kell többet teljesíteniük. A cseh és magyar cégeknél átláthatóbb ugyanakkor a vagyongazdálkodásuk és az etikai szabályozásuk, kifejezetten erős oldaluk pedig, hogy a törvény szerint kötelezően nyilvánosságra kell hozniuk a megkötött szerződéseiket.
A szlovák mintában a legjobban a pozsonyi közlekedési vállalat teljesített. Michal Piško szerint ugyan több területen kifejezetten jó gyakorlatot tapasztaltak a vállalatnál, ugyanakkor még így is csak az elérhető pontszám valamivel több mint felét szerezték meg, így van hol javítaniuk. Nem hozzák például nyilvánosságra a könyvvizsgálatok eredményeit, sem a vállalat teljesítménymutatóit. A cég honlapján az egyes menedzserek életrajza illetve fizetésük sem szerepel.
A TIS felhívja a figyelmet arra is, hogy a cégek mérete és átláthatósága között összefüggés tapasztalható. A nagyobb cégek általában jobban odafigyelnek az információk nyilvánossá tételére, mivel egyrészt több emberük van erre, másrészt nagyobb a nyomás rajtuk az újságírók, a civilszervezetek illetve a nyilvánosság részéről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.