Az uzsorások járhatnak jól

Pozsony |

<p>A szlovákiai gyorshitelező társaságok tavalyi brutális megtizedelése csaknem negyedmillió embert érintett.</p>

Az elemzők szerint épp ideje volt leszámolni a kétes hírű társaságokkal, amelyek közül több is aránytalanul magas kamattal kínálta a hiteleit. Az ügy hátulütője azonban, hogy ezzel megnőtt az esélye annak is, hogy egyre többen kapnak majd rá az uzsorások és a mögöttük megbúvó bűnszervezetek kétes ajánlataira, ami katasztrofális következményekkel járhat.

Tavaly szeptembertől a gyorshitelező társaságok már csak külön jegybanki engedéllyel működ-hetnek, ráadásul bevezették a kamatplafont is, így már nem folyósíthatnak kölcsönöket olyan nagy kamatokkal, mint korábban. „A változások teljesen indokoltak voltak, a korábbi szabályozás ugyanis minden logikát nélkülözött: míg a nagy kereskedelmi bankok a jegybank szigorú felügyelete alatt voltak, az aránytalanul magas, az uzsora határán mozgó kamatokat kínáló gyorshitelezőkkel az állam nem törődött” – nyilatkozta Maroš Ovčarik, a Finančný kompas pénzügyi portál igazgatója.

A tavalyi szigorításokat követően a több mint 200 gyorshitelező társaságból 22 maradt, vagyis valóban csak a legnagyobbak folytatták a hitelnyújtást. A napokban ráadásul már a legismertebb ilyen társaság, a Provident Financial is jelezte, nem nyújt több hitelt, és a korábban folyósított kölcsönök behajtását követően kivonul az országból. A piac letisztulása azonban újabb kockázatokat hozott magával. „A megszűnt társaságoknak 230 ezer ügyfele volt, akik együttesen mintegy 124 millió eurót kölcsönöztek” – mondta Ovčarik. A gyorshitelezőkhöz általában azok fordultak, akiknek a bankok nem adtak kölcsönt. Mivel a pénzintézetek hitelbírálati gyakorlata továbbra sem enyhült, ráadásul a piacon maradt gyorshitelező cégek is kénytelenek alaposabban felmérni a kockázatokat, az elkövetkező időszakban egyre többen gabalyodhatnak majd bele az uzsorások hálójába. „A jogalkotóknak arra is oda kellett volna figyelniük, hogy a kamatplafon meghatározásánál a pénzintézetekre háruló nagyobb kockázatok miatt ne nőjön drasztikusan azok tábora, akik képtelenek legálisan hitelt felvenni” – mondta Ovčarik, aki szerint a feketegazdaság erősítésével az állam többet veszítene, mint amennyit a gyorshitelezési piac letisztításával nyert. Több elemző ráadásul már korábban figyelmeztetett, hogy a kisebb hitelező cégek feketén vagy a törvényes kiskapukat megkeresve tovább folytathatják tevékenységüket.

A jegybank tavaly évi végi elemzése azonban arra is rávilágított, hogy a befutott, nagy gyorshitelezők sem mindig tisztességesek az ügyfelekkel. „Az ellenőrzés eredménye felháborító” – nyilatkozta Roman Fusek, a jegybank fogyasztóvédelmi osztályának vezetője. Néhány gyorshitelező egyáltalán nem méri fel, hogy az ügyfelei a későbbiekben képesek-e törleszteni a kölcsönt, sőt előfordult, hogy az álügyfelet, vagyis az ellenőrt arra próbálták rábeszélni, hogy a valós bevételeinél magasabbat tüntessen fel a hitelelbírálásban. Ennél is veszélyesebb azonban, hogy egyes társaságok váltót íratnak alá az ügyfelekkel, így biztosítva be magukat arra az esetre, ha az ügyfél nem tud fizetni. (TASR, vlv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?