Nyílt levelet írnak az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek a szlovákiai civil szervezetek a Szlovák Televízióról és Rádióról szóló törvénymódosítás miatt. Az aktivisták szerint a tervezet fenyegeti a sajtószabadságot és sérti az uniós szabályokat – tájékoztatta a TASR-t Patrik Kimijan, a Via Iuris szervezet tagja.
Az uniós intézményekhez fordul a civil szféra az RTVS miatt
„A szabad és az államhatalomtól független közszolgálati média a működő demokrácia alapfeltétele” – hangsúlyozta Zuzana Petková, az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány igazgatója. A Via Iuris részéről Katarína Batková kijelentette, a javasolt törvénymódosítás nincs összhangban az uniós joggal.
Michal Piško, a Transparency International Slovensko igazgatója figyelmeztetett, hogy a szabad, felelős és színvonalas közszolgálati médiának még fontosabb szerepe van olyan időkben, amikor egyre erősödik a dezinformáció és a kockázatos technológiák használatának terjedése. Dušan Zachar, az INEKO igazgatója szerint a tervezet szembemegy a közérdekkel, és a közszolgálati média túszul ejtése zajlik.
Az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítványt, az INEKO, a Via Iuris, a Transparency International Slovensko, a Ján Kuciak Oknyomozó Központ és a MEMO 98 figyelmeztet, hogy a tervezet elfogadásával a kormányzó hatalom ellenőrzés alá akarja vonni a közmédiát, a nyílt levél mellett aláírásgyűjtésbe kezdenek a lakosság körében.
A kulturális minisztérium képviselői, és Andrej Danko, az SNS elnöke csütörtöki sajtótájékoztatójukon kijelentették, hogy az RTVS működésében tervezett változások oka az anyagi stabilitásának erősítése, valamint az a tény, hogy a közmédia több év alatt sem tudta igazolni a tevékenységével, hogy valóban közszolgálati intézmény.
Az elsődleges célnak a vezérigazgató lecserélését tartják, továbbá a megválasztása módjának megváltoztatását. Ľuboš Machaj jelenlegi vezérigazgató nem élvezi a bizalmukat, mert állításuk szerint nem tudja jól menedzselni és irányítani az intézményt. Tomáš Taraba (SNS-jelölt) miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter leszögezte, olyan személynek kell vezetnie a közmédiát, aki garanciát jelent a kormány számára, hogy a közmédiának adott pénz az RTVS-ben marad, és fejlődik az intézmény. Lukáš Machala, a minisztérium szolgálati hivatalának vezérigazgatója szerint szó sincs arról, hogy a törvénymódosítással államosítanák a közszolgálati televíziót és rádiót.
A minisztérium gyorsított véleményezési eljárásra bocsátott törvénytervezete nem választaná ketté a közmédiát, de számos változtatást tartalmaz. Az igazgatót héttagú tanács választaná, melybe három tagot közvetlenül a kulturális miniszter jelölne, négyet pedig a parlament választana. Létrejön az új műsortanács, tagjainak többségét a parlament választaná, emellett ismét bevezetnék az állammal való szerződéskötés intézményét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.