Az SAV átalakítása nem volt átgondolt eljárás a számvevőszék szerint

SAV
Pozsony |

A Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) átalakítása nem volt egy minden részletében átgondolt eljárás. Ha kidolgozták volna az egyes intézetek átalakításának projektjét, elkerülhetők lettek volna a keletkezett félreértések. Ezt hétfőn állapította meg Karol Mitrík, az Állami Számvevőszék (NKÚ) elnöke azután, hogy lezárult a SAV átalakítását ellenőrző vizsgálat.

 

Mitrík szerint az országnak már vannak tapasztalatai a költségvetésből finanszírozott, illetve dotációs szervezetek vállalkozásokká való átalakításával. „Ha lemásoltuk volna azt a modellt, amely a rendelkezésünkre állt, akkor elkerülhető lett volna az ilyen patthelyzet” – mondta Mitrík.

Hozzátette: a problémák a jogi bizonytalanságból, az átláthatatlanságból, a felkészületlenségből, az SAV és az oktatási minisztérium közötti hiányos és megkésett kommunikációból, valamint az időszűkéből adódtak. Rámutatott: Szlovákiában az átalakításra szánt időkeret csaknem a felével rövidebb volt, mint Csehországban. Az oktatási minisztérium végül ősszel úgy döntött, hogy leállítja az SAV átalakításának folyamatát. Mitrík nem gondolja, hogy a kitűzött új határidőig, 2019. január 1-ig az SAV szervezeteinek kutatási közintézetekké (VVI) való átalakítása megvalósítható lenne.

Az NKÚ az átalakítással kapcsolatban több kockázatra is felhívta a figyelmet. Mitrík példaként az akadémia szervezetei által kezelt állami vagyonnak a kutatási közintézetekre való átruházását említette, mellyel összefüggésben fennáll az elégtelen átláthatóság kockázata. Hozzátette: 130 millió euró értékű állami tulajdonról van szó, melynek átruházásáról kizárólag az SAV döntött, és az eljárást nem hagyta jóvá, nem is ellenőrizte sem a pénzügyminisztérium, sem a kormány, sem az oktatási tárca. 

Az NKÚ a vizsgálat eredményeinek fényében azt javasolja, hogy az SAV szervezetei esetében a jogi forma megváltoztatása a kutatási közintézetekről szóló törvénnyel összhangban történjen. A számvevőszék nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy az egyes intézeteket fokozatosan, önkéntes alapon fogják átalakítani. Ennek során ugyanakkor figyelembe kellene venni a gazdasági életképességüket, a versenyképességüket és azt, hogy az új jogi forma milyen lehetőségeket jelentene az adott intézet számára. Nem mindegyik képes ugyanis elegendő bevételt termelni – zárul az NKÚ jelentése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?