Az SaS-ben nem téma, hogy ki milyen nemzetiségű

Dunaszerdahely |

<p>A bársonyos forradalom után majdnem kooptált parlamenti képviselő lett a Független Magyar Kezdeményezés színeiben, csak az életkora miatt – néhány hónap hiányzott, hogy betöltse 21. életévét – nem került be a parlamentbe. Akkor nem politizált tovább, vállalkozni kezdett. Tavaly azonban újra politikusi szerepet vállalt, részt vett a Szabadság és Szolidaritás párt megalapításában, tagja lett a párt 12 tagú országos tanácsának. Somogyi Szilárdot kérdeztük.</p>

Hogyan készül a párt a választásokra?

Jelenleg folyik a választási kampány előkészítése, a jelöltlista összeállítása. Felmerült két koalíciós lehetőség is, de végül egyiket sem sikerült tető alá hozni, így egyedül állítjuk össze a 150 fős listát. Nagy hangsúlyt fektetünk a választási bizottsági tagok kiválasztására is, azt akarjuk, hogy minden választókörzetben olyan ember képviseljen bennünket, aki szimpatizánsa a pártnak. Készül a program is, amit holnap fogunk bemutatni a nagy nyilvánosságnak.



Említette a koalíciós tárgyalásokat. Hogyan értékeli, hogy a Híddal sem sikerült megegyezni, és a négyes koalíció sem valósult meg?

A mi pártunk zöldmezős párt, nem egy másik párt kettéválásával alakult. Nekünk van a legkisebb politikai tapasztalatunk. Sokan rajtunk kérik számon, hogy nem jött létre nagy ellenzéki koalíció. Tudom, hogy sokan szerették volna, ha létrejön, de az SDKÚ számára a feltételeink elfogadhatatlanok voltak, a Híd esetében pedig el kell ismernem, hogy szimpatizánsaink jelentős része nem örült volna, ha magyar párttal lépünk koalícióra.



Bugár Béla szerint a Híd-SaS koalíció akár 12 százalékot is kaphatott volna, az SDKÚ-Híd-SaS-OKS koalíció potenciálja pedig akár a 35 százalékot is elérhette volna. Ezt mérlegelték a koalíciókról való döntéseknél?

A Híd-SaS koalíciójáról szóló tárgyalások megszakítása előtt egy nappal az MVK 9,2 százalékot mért az SaS-nek, matematikailag tehát a két párt akár 12 százaléknál jobb eredményt is elérhetett volna. Mi azonban attól tartottunk, hogy a közös koalíció nem lenne ennyire sikeres, az SaS biztosan kisebb mértékben járult volna hozzá az eredményhez, mint amekkora a támogatottsága, ha egyedül indul.



A négyes koalíció elutasításakor mi volt a meghatározó? Richard Sulík pártelnök szerint ön volt az egyetlen, aki támogatta a koalíciót.

Igen, nyolcan vettünk részt az ülésen, heten ellenezték a tárgyalások megkezdését, én támogattam, de a döntést természetesen magamra nézve is kötelezőnek tartom. Az SaS zöldmezős pártként jött létre, és nem akar olyanná válni, mint a többi párt. Szeretnénk megmutatni, hogy lehet másként is politizálni, és nem fontos olyan partnerekkel együttműködni, akik olyan hibákat követtek el, melyek ellen mi küzdünk. Az SDKÚ-val az a baj, hogy nem tudták, sőt nem is akarták megmagyarázni a pártjuk finanszírozásával kapcsolatos kérdéseket. A jelenlegi és a régi pénztárosuk is kijelentette, hogy nem akar válaszolni bizonyos kérdésekre. Ez volt a fő oka az elutasításnak.



Sokakban felmerült azonban a két elutasítás után, hogy valóban őszinte volt-e az SaS hozzáállása a koalíciós tárgyalásokhoz. Akarta a párt valamelyik koalíciót, vagy csak eljátszotta, hogy partnereket keres?

Százszázalékosan megerősíthetem, hogy őszintén szerettük volna a koalíció létrehozását mindkét esetben. Az SDKÚ-val már korábban is szerettünk volna együttműködni, ez az igyekezetünk azonban egyoldalú volt, a megyei választásokon megmutatkozott, hogy az SDKÚ szinte semmibe vesz bennünket. Mi már akkor elmondtuk, hogy ők állnak hozzánk legközelebb. Azóta megfordult a helyzet, most már ők akarnak velünk együttműködni. A Híd kicsit más eset. Kezdetben kívül esett a látókörünkön, viszont volt egy szakmai találkozónk, ami megmutatta, hogy programjaink nagyon közel állnak egymáshoz, és miután Ivan Švejna bekerült a Híd vezetésébe, aki támogathatónak tartja a mi gazdasági elképzeléseinket, azt kell mondanom, hogy egyre közelebbi partnerré vált a Híd.



Említette, hogy készül a képviselőjelöltek listája. Gyakori vád a párttal szemben, hogy internetes, virtuális párt. Hogyan folyik a képviselőjelöltek kiválogatása? Alapszervezetek nevezik a jelölteket, vagy esetleg megint hirdetésben keresik őket, ahogyan az a megyei választások során történt?

A listaállítás vezérelve, hogy szakembereket juttassunk a parlamentbe, a lista élére olyanok kerülnek, akik valamilyen szakterületen az elsők között vannak. Az országos tanács megegyezett abban, hogy mi, a párt vezetői nem törekedünk majd minden áron a lista első helyeinek elfoglalására. A 20. utáni helyek betöltésénél azt vesszük majd figyelembe, hogy ki mennyire volt aktív a korábbi kampányokban. Nekünk nincsenek alapszervezeteink, minden járásban van egy koordinátorunk, aki javaslatot tesz majd a jelöltekre. Természetesen igyekezni fogunk a párthoz közel álló emberek közül válogatni.



Tehát nem feltétel a párttagság?

Nem. Elég, ha a jelölt szimpatizál a párttal, és ezt valamilyen módon ki is nyilvánította. Természetesen, nem elég csak szóban elmondani, tettekkel kell bizonyítani ezt, például, ha segített a kampányban vagy a program megírásában.



Ön rajta lesz a listán?

Igen, feltehetően az első húsz hely valamelyikén.



Nem túl elitista az SaS? Nem üthet ez majd vissza a választások során?

Sokan mondják ránk, hogy elitista párt vagyunk, de azt is, hogy populista szólamokat hangoztatunk. Ez a kombináció, bármilyen furcsán hangzik, még az előnyünkre válhat. Kevés csoportosulásnak sikerült megvalósítania, hogy jó, értelmes nézeteket közérthető módon adjon elő. Mi próbálunk erre törekedni. Valóban nagyon sok olyan ember van köztünk, aki szakmájában a legjobbak közé tartozik. Az intellektuális alapon építkező pártok legnagyobb problémája mindig az volt, hogyan kommunikálják a választók felé, hogy mit akarnak megvalósítani. A közvélemény-kutatások azt bizonyítják, hogy nekünk ez részben sikerült.

A teljes interjú nyomtatott kiadásunkban olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?