<p>Júliusban összesen 87 926 munkaajánlatot sikerült közvetítenie munkaügyi központoknak a segélyen élőknek. Az elmúlt hónapban ugyanis a legtöbb segélyen élőnek legalább 4 napot, 32 órát le kellett dolgoznia. </p>
Az önkormányzat adja a legtöbb munkát
A legtöbb közmunkát a települések önkormányzatai biztosították, de a hivatal civil szervezetekkel is együttműködik. „Összesen 2701 önkormányzattal és 642 egyéb szervezettel kötöttünk megállapodást” – tájékoztatta lapunkat Veronika Čierna, a központi munkaügyi hivatal munkatársa. A munkaügyi hivatalok a koordinációs feladatok elvégzésére 840 új alkalmazottat vehettek fel. A legtöbb munkaajánlatot a keleti országrészben biztosította a hivatal, az élen a kassai régió áll több mint 9 ezer munkaajánlattal. A felajánlott munkát viszonylag kevesen utasítják vissza, nem kockáztatják a segély megvonását. Inkább kiskapukat keresnek, sokan kiíratják magukat.
Országos szinten a visszautasítások aránya 5% körül mozog, összesen 4559 ember. Korábban arról tájékoztattak, hogy azokban a régiókban, ahol nem tudnak egy adott hónapban mindenkinek közmunkát biztosítani, ott a segélyen élők felváltva dolgoznak majd. A segély ugyanis akkor is jár, ha a hivatal nem tud munkát ajánlani. „Ha a központ felváltva alkalmazza a rászorulókat, akkor erről tájékoztatja az érintetteket – vagyis mindenki tudni fogja, hogyha most nem kapott munkaajánlatot, a következő hónapban majd kap, és aki most dolgozott, az a következő hónapban nem fog” – mondta lapunknak korábban Peter Zeman, a hivatal szóvivője.
Čierna szerint ilyen esetek a legtöbbször a városokban fordultak elő. Čierna szerint a 2014–16-os időszakra9millió eurót irányoztak elő a program költségeire, ebből 8,16 millióba kerülnek a bérek és a biztosítás, 838 ezer eurót pedig a munkaeszközökre és a munkavégzéshez kapcsolódó egyéb költségekre fordítanak. A jogszabály jelenleg az Alkotmánybíróság előtt van, mivel az ellenzéki képviselők és az ombudsman is alkotmányellenesnek tartják, hogy az alanyi jogon járó szociális segélyért dolgozni kell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.