Martina Lubyová
Az iskolaügyi tárca két év alatt sem indította el a közoktatási reformot
Martina Lubyová oktatási miniszter úgy véli, több kulcsfontosságú kérdésre sikerült megoldást találnia, a pedagógusok viszont bírálják, mert egyebek mellett késlelteti a közoktatási reformot. Az ellenzék szerint megbukott.
Az egyetemi közegből érkező Martina Lubyová (SNS-jelölt) oktatási miniszter a 600 millió eurós, uniós pályázati pénzekkel kapcsolatos botrány után ősszel vette át a tárca irányítását Peter Plavčantól. Azt állítja, alapvető intézkedéseket hajtott végre az uniós pénzek felhasználása terén, előrelépés történt a közoktatási reformban, több törvénymódosítást sikerült elfogadtatnia, illetve anyagi fedezetet teremtett a tankönyvekre, az oktatási asszisztensekre és a kutatásra.
A tárca állítja, hogy Martina Lubyová több rendszerszintű intézkedéssel úgy módosítja az uniós alapok lehívását, hogy azok maximális mértékben átlátható és más ágazatok számára is követendő legyen. Pedagógusok és kutatók az államfőnek címzett nyílt levelükben azt állítják, hogy a tárcavezető fedezi a vitatható pályázatok lebonyolítását, és eddig a hatalmas visszaélés miatt személycseréket sem hajtott végre. Ráadásul a tavaly nyár végén leállított pályázat még mindig nem indult újra, és félő, hogy az összeg egy részét nem is tudjuk lehívni.
Félkész tervezetek
Saját sikereként könyveli el a tárcavezető a decemberben jóváhagyott finanszírozási törvényt is, ám ezt a jogszabályt több mint egyéves előkészítés és hosszas egyeztetés után sikerült elfogadni. Az oktatási tárca a pedagógusokról és a duális képzésről szóló törvénytervezet előkészítését az elvégzett feladatok közé sorolta. Előbbit a napokban bocsátotta tárcaközi egyeztetésre. A Szlovák Pedagóguskamara egyik tagja, Vladimír Crmoman azonban arra figyelmeztet, hogy ezzel eltörlik a több mint tíz éve működő kreditrendszert, mellyel a pedagógusok továbbképzését és jutalmazását oldotta meg a tárca, ugyanakkor egyáltalán nem világos, mi váltja az eddigi rendszert.
„A duális képzés az egyik olyan terület, melyet Robert Fico volt kormányfő előszeretettettel emlegetett, ráadásul ennek a képzési formának kellene lefednie a munkáltatók gyakorlati igényeit. Az elmúlt két évben mégsem oldottak meg semmit ezen a téren” – állítja Martin Poliačik (Progresszív Szlovákia). Korábban lapunknak több szakiskola és szakközépiskola igazgatója is megerősítette, hogy átgondolt módosítás nélkül az iskoláknak nem érdeke csatlakozni a duális képzési rendszerhez.
Szunnyadó reform
Az előző kormány programjában, melyet Peter Pellegrini (Smer) kormányfő új kabinetje „lekoppintott”, a közoktatási reform beindítása volt e téren a fő feladat. A szakértői gárda kidolgozott egy dokumentumot, melyről Lubyová közölte, ebben a formában megvalósíthatatlan. „Három szakértői csoport kidolgozta az akcióterveket, a konkrét feladatokat és azok anyagi vetületét. A reformtervezetet finn szakemberek bevonásával véglegesítik. A kész dokumentum áprilisban kerül tárcaközi egyeztetésre” – közölte a tárca sajtóosztálya. Ugyanakkor a Szlovák Pedagóguskamara szerint a miniszter késlelteti a reformot, mert fél év óta nem történt előrelépés az ügyben.
Gyenge teljesítmény
Az oktatási tárca saját egyenlege alapján a kormányprogramban foglalt feladatok közül eddig mindössze 7 feladatot teljesített, 87 probléma megoldása folyamatban van. 12 kérdéssel még nem foglalkoztak, további 13 előkészítési fázisban van. Martin Poliačik ellenzéki képviselő számai alapján azonban a 2016-ban kitűzött 118 feladat közül 10-et, vagyis a feladatok 8%-át teljesítette. „A kitűzött célok 14%-ának teljesítése folyamatban van, 23%-át nem megfelelően oldja a tárca, 27%-nál ugyan észlelni némi tevékenységet, de nagy valószínűség szerint két éven belül nem lesz pozitív eredménye, további 27%-nyi feladat teljesítését még el sem kezdte a minisztérium” – állítja Poliačik. A képviselő egyébként a különböző területeket értékelve kizárólag a kisebbségi oktatással kapcsolatos célkitűzések teljesítésé értékelte pozitívan.
„A Peter Krajňák hatáskörébe tartozó területen a feladatok felét sikerült megvalósítani” – mondta Poliačik, aki szerint más területeken a tárca 6–7%-ra teljesítette a vállalásait. Az ellenzéki képviselő összegzése alapján a tárca két év alatt képtelen volt kapacitást, hozzáértő embereket és anyagi fedezetet találni arra, hogy a szükséges folyamatokat beindítsa, és a kitűzött célokat mielőbb megvalósítsa. Poliačiknak meggyőződése, hogy a kormány a célok nagy részét az előtte álló két évben nem is fogja teljesíteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.