Ha marad a kedvező időjárás, az idei gabonatermés a hektárhozamok szempontjából megközelítheti a 2016-os történelmi csúcsot – legalábbis ezzel kecsegtetnek a szlovákiai takarmánygyártók, akik szerint azonban az árakon ez valószínűleg nem látszik meg.
Az idei aratás után sem lesz olcsóbb a kenyér
Ami az előzetes becslések szerint biztosnak tűnik: az idei gabonatermés nagyobb lesz, mint a tavalyi.
„A várakozásaink szerint azonban az idei szezonban az elmúlt öt év átlagát is sikerül majd túlszárnyalni, miközben a tavalyihoz képest nagyjából 15 százalékkal több gabonát takaríthatnak be Szlovákiában. Ha az elkövetkező időszakban kitartana az aratók számára kedvező időjárás, az sem elképzelhetetlen, hogy a hektárhozamok szempontjából megközelítjük a 2016-os történelmi csúcsot”
– nyilatkozta Jozef Rebro, a szlovákiai takarmánygyártókat tömörítő szakmai szövetség ellenőrző bizottságának az elnöke.
Rebro szerint a várható termés kiszámításánál a mezőgazdasági termelőktől, a terményeket raktározóktól és az ezekkel kereskedőktől származó adatokat vették alapul. Ezek szerint gabonából idén nagyjából 3 millió tonnányi teremhet, a tavalyi 2,6 millió tonnával szemben. Míg búzából tavaly 1,9 millió tonnányit takarítottak be, idén várhatóan 2,26 milliót, az árpatermés pedig a tavalyi 599 ezer tonnáról idén 678 ezer tonnára nőhet. Több terem azonban kukoricából is: a tavalyi 1,44 millió után idén 1,88 millió tonna.
Akik azonban arra számítanak, hogy a gazdagabb termésnek köszönhetően olcsóbb lesz a gabona, és közvetve a liszt és a kenyér is, azoknak nincsenek jó híreink.
„A gazdagabb termés a mi becsléseink szerint látványosabb módon nem látszik majd meg az árakon, kivéve talán a kukoricát és a malátaárpát. Az értékesítést és az árakat minden bizonnyal befolyásolja majd a koronavírus-járvány által kiváltott gazdasági válság is”
– állítja Rebro.
A szlovákiai takarmánygyártók szakmai szervezete szerint a gazdáknak gondot okoz az is, hogy az elmúlt hat évben látványos mértékben csökkent az állatállomány, miközben az elmúlt időszakban a legnagyobb visszaesést a sertések, a tojótyúkok és a fejőstehenek esetében regisztrálták. „A haszonállatok számának a csökkenésével párhuzamosan csökken a takarmánynövények iránti kereslet is, ami a takarmánytermelőknek nem kis fejfájást okoz” – mondta el Rebro.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.