Az erős korona előnyei és hátrányai

Pozsony/London. A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) a hétfői szóbeli, hatástalannak bizonyuló intervencióját követően tegnap több hullámban már a pénzpiacon is beavatkozott az erős korona ellenében.

Pozsony/London. A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) a hétfői szóbeli, hatástalannak bizonyuló intervencióját követően tegnap több hullámban már a pénzpiacon is beavatkozott az erős korona ellenében. Az intervenció hatására a 32,80 korona/euró árfolyam 33,30 korona/euró szintre módosult, ami még mindig hallatlanul erős kurzus az elmúlt napokhoz képest. Csak egybevetésül: március 15-én a jegybank már 33,80 korona/euró árfolyamnál gyengíteni kezdte a koronát. Ivan Šramko, a nemzeti bank elnöke közölte: „Egyelőre nem vallunk színt arról, hogy elégedettek vagyunk vagy sem.” Szakértők szerint a beavatkozások hatásának lecsengése után a korona ismét erősödni fog. A Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő tegnap jelezte: Szlovákia az árfolyamsáv eltolását követően is jó úton halad az euró 2009-es bevezetése felé, a maastrichti kritériumok teljesítésével nincsenek problémák.

Az erősebb fizetőeszköz a polgárok számára összességében előnyös, leszámítva azt a mintegy 170 ezer embert, aki külföldön vállal munkát. Például aki a tavaly júniusi parlamenti választások idején helyezkedett el Nagy-Britanniában, még közel 56 koronát kapott a fontért, ma már csak alig 49-et, ezért lassan már nem éri meg a szigetországban rosszabbul fizetett munkát elvállalni. Sokan azt várják, hogy az izmos korona a benzin és a gázolaj árát is letöri, azonban a képet némileg árnyalja Marek Senkovič, a Slovnaft vezető elemzője: „Ha a korona tartósan erősödni fog az amerikai dollárhoz viszonyítva, s ezzel párhuzamosan a terméktőzsdéken nem ugrik meg az olaj és az olajszármazékok ára, akkor néhány héten belül valóban némileg olcsóbb lehet az üzemanyag.” Bár elvileg az importtermékek kategóriájában indokolt volna az áresés, azonban szakértők szerint például az autópiac egyelőre érdemben nem reagál a kialakult helyzetre, mivel a járművek zömét már most is eleve kedvezményekkel forgalmazzák. A kurzusvágta egyik kedvezőtlen mellékhatása viszont az, hogy a magánnyugdíjpénztárak a lakossági megtakarítások egy részét dollár vagy euró alapú befektetésekbe helyezték, s ezek most veszteséget könyveltek el. Vagyis, ha csak rövid időre is, az árfolyammozgás visszavetheti a hazai magánnyugdíjpénztárak nyereségét, ez főleg a progresszív alapokra érvényes. (t, SR, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?