Az emberekbe érdemes fektetni

Február elején egy lőcsei konferencia résztvevői A szlovákiai régiók chartája címmel összegezték a hazai régiók fejlesztésével kapcsolatos igényeiket; a charta országos visszhangot váltott ki. Michal Kravčíkkal, a konferenciát szervező Emberek és Víz polgári társulás vezetőjével a javaslatokról beszélgettünk.

Mi váltotta ki Ön szerint ezt a váratlanul nagy érdeklődést?

A konferencián a lőcsei és a kisszebeni (Sabinov) régió fejlesztésének stratégiai tervét mutattuk be. Szerintem a két és fél éves közös tervezési munka eredménye nagyon érdekes nemcsak a két járásban élőknek, hanem az alkalmazott metodika és módszerek miatt más régiók számára is. Nem azt tárgyalja, hogy mit kellene felépíteni, hanem arról szól, miként lehetne mobilizálni a forrásokat. Ezek nemcsak pénzt jelentenek, hanem embereket, információkat, technológiát és természeti erőforrásokat. Chartáról eredetileg nem is volt szó, mi a komplex fejlesztési stratégiánk alapján nyilvánítottunk vélemény arról, miként lehetne a regionális politikában eljárni. Ez végül elég nagy visszhangot váltott ki, hiszen alig három hét alatt több mint százhúsz szervezet biztosított bennünket támogatásáról. Ez talán annak köszönhető, hogy a konferencia résztvevői arról beszéltek, miként lehet tenni valamit, nem pedig azt keresték, hogy miért nem sikerülnek a dolgok.

Miként tudták elérni, hogy a regionális fejlesztési stratégia kidolgozásába minden fontos intézmény bekapcsolódott? Az ország más területein ezzel nincsenek jó tapasztalatok.

Ez valóban ritka siker, de nem egyik napról a másikra született. Szervezetünkre jellemző, hogy egy-egy régióban igyekszünk hosszú távon dolgozni és elérni, hogy az ott élők fokozatosan vegyék át a felelősséget saját jövőjükért. Az ott eltöltött kilenc év után és főleg annak köszönhetően, hogy az 1998-as választások után olyanok kerültek a járási intézmények élére, akik valóban igyekeztek tenni a környékért, ha nem is könnyen, de sikerült kialakítani a kívánt partnerséget. Ennek köszönhetően még azt is megtehettük, hogy megpróbáljuk a fenntartható fejlődés alapelveit, az úgynevezett Agenda 21-et beépíteni a regionális fejlesztési stratégiába. Itt például szó eshetett arról, hogy a diverzitás nem csak a fajok sokszínűségét jelenti, hanem a gazdaság sokrétűségét is. Ha ugyanis egy diverzifikált gazdasággal rendelkező régiót súlyt válság, a vállalkozások egy része megy csak tönkre, a többi képes talpon maradni. Ellentétben azzal a helyzettel, ami egy domináns nagy cég tönkremenetele után alakul ki egy régióban.

Hogyan sikerül a stratégiát megvalósítani?

A cselekvési tervek kidolgozásával folytatjuk. A munka egyelőre kívül esik a központi kormányszervek érdeklődési szféráján. Meghívtuk őket a konferenciára, a chartát is elküldtük azzal, hogy a régiókban élők már előre örülnek, hogy az igényeiket fent is támogatják, de be kell vallanom, hogy semmilyen reagálás nem érkezett.

Közeledik a kormány megbízatási idejének vége. Hogyan értékeli teljesítményét a régiófejlesztéssel kapcsolatban, és hogyan az előző kormányokhoz viszonyítva?

Érdekes, hogy a harmadik szektorban is sokan hangoztatják: ez a kormány csalódást okozott számukra. Viszont legalább kialakított egy olyan stabil környezetet, amelyben én a felelősséget a saját kezembe vehettem. Ha tehát valaki úgy érezte, hogy a körülötte folyó dolgok jó irányba haladnak, bekapcsolódva segíthette megvalósításukat. A tudathasadásos szlovákiai gondolkodásmód abból áll, hogy állandóan új megváltókra várunk. Ez még mindig a szocialista típusú központi irányításból adódó beidegződés. De talán azért elkezdődött valami az egyéni felelősségvállalás terén. A kormány hibájául azt rovom fel, hogy nagyobb teret kellett volna kialakítania, támogatási programokkal segítenie az esélyteremtést, az egyéni felelősségvállalást. Abban is hibázott, hogy a felelősséget igyekezett magánál tartani, ahelyett, hogy minél többet átruházott volna a régiókra.

Mivel folytatódik a munka a Lőcsei és a Kisszebeni járásban?

Az eddigi regionális csoportot öt ágazati szakmai csoporttá alakítjuk át. Ehhez a következő témákat választottuk ki: a helyi gazdaság, a mezőgazdaság, a romakérdés, mivel az országban itt a legnagyobb arányú a roma lakosság, a környezetvédelem és az idegenforgalom.

Mit tanácsolna azoknak, akiknek megtetszik ez Önök fenntartható fejlesztési modellje és egy hasonló kidolgozásába szeretnének belevágni?

Mikuláš Dzurindának most sokan felróják, hogy annak idején dupla fizetéseket ígért. Szerintem ezekkel a módszerekkel néhány év alatt akár háromszorosra is emelkedhetnek a jövedelmek. Ez főként attól függ, hogy a most munkanélküli, vagy mondjuk havi hatezer koronás fizetésért dolgozó emberek hogyan képesek élni lehetőségeikkel. Mi a konferenciára megjelentettünk egy kézikönyvként is használható kiadványt. Nekünk ugyan két és fél évig tartott a stratégia kidolgozása, de ezen tapasztalatok birtokában mások hat-hét hónap alatt is elvégezhetik. A partnerség pedig nem abból áll, hogy a gyűléseken a nyilvánosság is jelen van, hanem abból, hogy az anyagok kidolgozásában részt vesznek az állami szervek, a vállalkozók és a civil szervezetek is. Azok a kommunikációs csatornák, amelyek így kialakulnak, később elengedhetetlenek a tervek sikeres megvalósításában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?