Ha egy parlamenti képviselőt szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt jogerősen elítélnek, azon túl, hogy elveszíti mandátumát, nem jogosult lelépőre sem, továbbá nem lehet képviselői asszisztens – mondta a TASR-nek Vincent Bujňák jogász, a Komenský Egyetem munkatársa.
Az elítélt képviselő nem kap lelépőt és nem lehet képviselői asszisztens sem
„A parlamenti képviselők háromhavi végkielégítésre jogosultak a mandátumuk megszűnése után, ha legalább öt évig voltak képviselők. Azonban elveszíti ezt a jogosultságát az, akit szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt ítél el jogerősen a bíróság” - mondta Bujňák. Hozzátette, hogy az elítélt ezután képviselői asszisztens sem lehet, mivel a törvényi feltételek között a feddhetetlenség is szerepel. „Nem tekinthető feddhetetlennek az, akit szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt ítélnek el jogerősen” - tette hozzá.
Bujňák jogi megítélése szerint Marian Kotleba, az ĽSNS elnöke elveszítette a mandátumát. A Legfelsőbb Bíróság Kotlebát jogerősen hat hónap feltételes szabadságvesztésre ítélte, másfél évre felfüggesztve, az 1488 euró értékű csekkek miatt, elnyomó eszmékkel való szimpatizálásért. „Az Alkotmány szerint az ítélet jogerőre emelkedésének napjától fogva a szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt jogerősen elítélt képviselő elveszíti mandátumát, és ebben az esetben ez történt” - véli Bujňák.
Marián Kotleba azt állítja, mivel csak feltételes szabadságvesztésre ítélték, továbbra is gyakorolhatja képviselői mandátumát.
A parlament irodája egyelőre nem kapta meg írásban a Kotleba ügyében hozott ítéletet, és Anna Andrejuvová (OĽANO), a parlament mentelmi és mandátumvizsgáló bizottsága elnökének közlése szerint a bizottság sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.