A szakértők szerint igencsak valószínű, hogy az iskolai évnyitókra már túl leszünk az újabb hullám tetőzésén
Az elemzők szerint már látszik az újabb hullám vége
A koronavírus-járvány terjedése már nem az újonnan azonosított fertőzöttek, hanem a kórházi kezelésre szoruló betegek számában nyilvánul meg. A járványügyi szakértők szerint a következő napokban már elérjük az újabb hullám csúcsát.
Július elején Szlovákiában is látványosan terjedni kezdett az omikron variáns BA.5-ös mutációja. Ezt akkor még az újonnan azonosított fertőzöttek számából is ki lehetett olvasni, hiszen hétről hétre megduplázódott a pozitív tesztek száma.
A járványgörbe azonban az utóbbi két-három hétben stagnálni kezdett, a napi fertőzöttszám átlagban 900 és 1100 között mozgott, és az utóbbi napokban sem voltak kiemelkedően magas adatok. A járványügyi szakértők egyetértenek abban, hogy a valóságban sokkal többen kapták el a vírust, de az új tesztelési stratégia eredményeként a fertőzöttek többsége nem kerül be a statisztikába. Jelenleg napi 2000-2500 PCR-tesztet végeznek, amelyeknek átlagban a 40–50 százaléka pozitív.
„Hatékony hozzáállás”
Az Adatok Pátosz Nélkül elemzőcsoport szerint az mindenképpen jó jel, hogy a pozitivitási arány sem növekszik tovább, hiszen más országokban akadt rá példa, hogy jócskán 50 százalék felett volt a mutató (például Tajvanon, ahol a legutóbbi hullám során elérte a 80 százalékot).
„A tesztelés főként a tünetekkel rendelkező betegek és a közvetlen környezetük diagnosztikai célból történő szűréséről szól. Kiváló és hatékony hozzáállás”
– olvasható a csoport legújabb bejegyzésében.
A vírus azonban továbbra is terjed, ezt a kórházban kezelt betegek számából lehet tudni, amely a napi fertőzöttszámmal ellentétben az utóbbi hetekben fokozatosan növekedett. A csúcsot eddig az előző héten, július 27-én regisztrálták, amikor 715 pácienst kellett bent tartani. Azóta a számuk csökkenésnek indult, a legfrissebb adatok alapján jelenleg 666 személy szorul kezelésre, közülük 38-an intenzív osztályon, 11-en pedig lélegeztetőgépen vannak. Az Adatok Pátosz Nélkül azonban azzal számol, hogy ez a visszaesés csak átmeneti, és a hét végén azt fogjuk látni, hogy az adatok pontosítása után a számuk akár az ezret is megközelítheti.
Jó hírek
Ez azonban azt is jelentheti, hogy a BA.5-ös mutáció által okozott hullám pár napon belül eléri a tetőpontját. Az elemzőcsoport javarészt a brit járványhelyzet alakulására alapozza ezt az állítását. Nagy-Britanniában pár héttel korábban kezdett el berobbanni az újabb hullám, mint Szlovákiában, így a szakértők szerint az ottani görbék alakulása jó alapot nyújthat a hazai helyzettel való összehasonlításra. A britek az aktuális helyzethez képest körülbelül 2 hét késéssel teszik közzé a pontos adatokat, így az elemzőcsoport a harmadik júliusi hétről származó számokkal dolgozott.
Ezekből az következik, hogy a napi fertőzöttszám mellett a két legfontosabb görbe is már csökkenő tendenciát mutat. Az egyik, hogy összesen hány pácienst kell bent tartani a kórházakban, a másik pedig az, hogy naponta hány újabb beteg kerül kórházba.
Ebből kiindulva a szakértők úgy gondolják, hogy az újabb hullám Szlovákiában feltehetően a következő napokban éri el a csúcspontját. Ez azt jelenti, hogy a második augusztusi héten már csökkenésnek indulhat a fertőzöttek száma a teljes lakosság körében. Ha ez bekövetkezik, azt főként a kórházban kezelt betegek számának csökkenésén fogjuk érzékelni, ami a feltételezésük szerint augusztus második felében következhet be.
„Az ősz és az újabb iskolaév kezdete most először a görbék csökkenésével fog megérkezni”
– állítják az elemzők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.