Az egészségügyi és igazságügyi minisztérium elemzői szerint kötelezővé tehető a koronavírus elleni oltás Szlovákiában.
Az egészségügyi és az igazságügyi tárca szerint nincs akadálya a kötelező oltás bevezetésének
Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő szerint, ha „megjelenik egy újabb variáns, amely miatt ismét sokan kerülnek kórházba, fontolóra vehetjük a kötelező oltást”.
A miniszterelnök azonban türelemre int, úgy véli, egyelőre nem rendelkezünk elég adattal arról, hány esetben okoz súlyos, kórházi kezelést igénylő megbetegedést a vírus omikron variánsa.
Heger szerint négy módja van annak, hogy az oltást kötelezővé tegyék: az egészségügyi minisztérium vagy a Közegészségügyi Hivatal rendeletének módosítása, a törvény módosítása, illetőleg egy új törvény megalkotása révén. A kormányfő szerint fontos, hogy megvárjuk, miként alakul a járványhelyzet Szlovákiában, majd az adatokat kiértékelve meghatározzuk a lakosság ellenálló képességét.
Hozzátette, hogy a kötelező oltás lehetőségét abban az időszakban elemezték, amikor a delta variáns „tombolt” az országban, és főleg 60 év felettiek kerültek kórházba. Arról még nincsenek részletes adatok, hogy az omikron variáns miatt mennyire telnek meg a kórházak. „Ezért fontos, hogy megvárjuk a mostani hullám lecsengését” – tette hozzá. Azt is hangsúlyozta, az omikron rendkívül gyorsan terjed és az oltatlanok 25 százalékkal nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba, de elemezni fogják a további adatokat.
Heger bejelentette, hogy a kormány a teljes elemzést közzéteszi.
Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter (OĽaNO-jelölt) nem tartja helyénvalónak és észszerűnek a kötelező védőoltás erőltetését egy olyan időszakban, amikor egyre terjed az omikron-variáns. Úgy fogalmazott, meg akarja várni a fejleményeket, azt, hogy mit okoz ez a variáns a fertőzöttek körében. „Ha azonban szükség lesz rá, vállalom a felelősséget az oltás kötelezővé tételéért” – mondta a miniszter a kormányülés után.
Az intézkedés azonban csak akkor vezethető be, ha arányos és célszerű. Az elemzés szerint a kötelező védőoltás előnyei meg-haladják a hátrányait.
A dokumentum értelmében a kötelezettség nem vonatkozhat azokra, akik egészségi okokból nem olthatók be. „Ezek a személyek nem jelentenek veszélyt a közegészségügyre, itt az egészségük és testi épségük egyéni védelme dominál” – fogalmaz az elemzés.
Az elemzés szerint a Covid-19 elleni kötelező védőoltásról szóló jogszabálynak foglalkoznia kell a kártérítés vagy a szabad vakcinaválasztás kérdésével is.
Kitér az elemzés a Covid-19-betegség kezelési költségeinek önrészére is, amit úgy kell meghatározni, hogy ne lehessen megtagadni az egészségügyi ellátást azoktól, akik nem oltották be magukat, és nem is estek át a fertőzésen. „Alkotmányosan elfogadhatónak tekinthető a százalékos önrész mértékének és a maximális önrész összegének meghatározása, ami például a létminimum összege alatt lenne egy egyedülálló felnőttre számítva” – javasolja az elemzés.
(Denník N, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.