<p>Állami támogatás nélkül a zsidó hitközségek olyan helyzetbe kerülnének, amely nem érdeke társadalmunk egyetlen felelősen gondolkodó tagjának sem, függetlenül vallási és etnikai hovatartozásától.</p>
Az állami támogatás miatt aggódik a zsidó hitközség
Állami támogatás nélkül a zsidó hitközségek olyan helyzetbe kerülnének, amely nem érdeke társadalmunk egyetlen felelősen gondolkodó tagjának sem, függetlenül vallási és etnikai hovatartozásától – jelentette ki a SITA hírügynökségnek Pavol Frankl, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének végrehajtó elnöke. A problémák megelőzése érdekében a teljes szétválás előtt meg kell oldani a finanszírozás kérdését és szükség esetén bizonyos törvényeket is módosítani kell – tette hozzá.
Frankl szerint a zsidó hitközségek nincsenek a szétválás ellen, de azt a múlt történéseivel összefüggésben kell látni. A szlovákiai zsidó hitközségek mai helyzetét „szélsőséges és a történelemben egyedülálló események“ eredményezték. A második világháborút megelőzően, az 1932-es népszámlálás során 132 ezer ember vallotta magát zsidónak Szlovákia területén, manapság ez a szám három- és hatezer között váltakozik. A zsidó hitközségek bejegyzett tagjainak száma még ennél is kevesebb. Napjainkban 11 zsidó hitközség - köztük két számosabb, a pozsonyi és a kassai- működik.
Az állam és az egyház szétválása után, az anyagi háttér biztosítása nélkül a zsidó hitközségek nem tudnák ellátni feladataikat. Ilyen például a temetők és a zsinagógák karbantartása, a kóser étkezés, az egyházi irodalom és az ünnepek biztosítása, illetve a holokauszt túlélőit befogadó házak fenntartása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.