<p>Az állam kevesebb, a vállalkozók és a biztosítási járulékot maguk fizető munkanélküliek magasabb egészségbiztosítási járulékot fognak elvezetni. Ugyanakkor csökken majd egyes munkaadók járulékfizetési kötelezettsége is. A költségvetési törvény jövő évi tervezete alapján az állam mintegy 90 millió euróval fizet kevesebbet saját biztosítottjai után.</p>
Az állam helyett a vállalkozók fizetnek
Az egészségügyi minisztérium arra számít, hogy a járulék mértéke nem változik, vagyis a gyerekek, a nyugdíjasok és a regisztrált munkanélküliek után az átlagbér 4 százalékát fizeti majd az állam. Mivel azonban csökken a munkanélküliség, várhatóan kevesebbet kell befizetnie majd az államnak. „A törvény szerint az állam biztosítottai után a járulék mértéke 4 százalék, vagyis ugyanakkora lesz, mint idén” – tájékoztatta lapunkat Zuzana Čižmáriková, az egészségügyi minisztérium szóvivője.
A vállalkozók azonban biztosan többet fizetnek majd, mivel januártól változik a járulék összegének kiszámításához használt koefficiens. Idén még 1,6-tal kellett osztani a havi járulékalap kiszámításához a havi bevétel összegét, jövőre az együttható 1,486 lesz. Így a minimális havi járulék az idei 56,35-ről 58 euróra emelkedik. Természetesen az együttható csökkenésének arányában emelkedik majd a magasabb bevétellel rendelkező vállalkozók egészségbiztosítási járuléka is.
Most találják ki, honnan vegyék a hiányzó pénzt
Az állami költségvetéssel elégedetlen az Egészségbiztosítók Szövetsége (ZZP) is. „Azt alacsonyabb egészségügyi költségvetés kevesebb pénzt jelent a betegellátásra, az új projektekre, a betegellátás fejlesztésére” – jelentette ki. A biztosítókat nyugtalanítja, hogy a kabinet a minimálbér emelését az egészségbiztosítási járulék csökkentésével akarja kompenzálni a munkaadóknak, ami újabb, mintegy 150 millió eurós kiesést jelent számukra.
„A járulékfizetési kivételek bevezetését egyeztetésnek kellett volna megelőznie, az államnak meg kellene mutatnia, hogy hogyan akarja kompenzálni ezt a járulékkiesést” – jelentette ki Katarína Kafková, a ZZP igazgatója. Szerinte a jelenlegi elképzelések azt mutatják, hogy az egészségbiztosítás finanszírozását a kormány az 500 eurónál többet kereső alkalmazottakra és a vállalkozókra akarja ráterhelni. „Ez azonban nem fogja pótolni a hiányzó forrásokat” – véli Kafková.
„A kiesést teljes egészében kompenzáljuk, tárgyalunk erről a pénzügyminisztériummal” – mondta lapunknak a tárca szóvivője. A pénzügyminisztérium tegnap nem válaszolt a biztosítási bevételek kiesésének pótlására vonatkozó kérdésünkre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.