A robotok a pincéreket is kiszoríthatják a munkapiacról
Az alkalmazottak választhatnak az átképzés és az elbocsátás között
A koronavírus-járvány okozta gazdasági változások miatt nagyobb sebességbe kapcsolt a digitalizáció, ami az elkövetkező években látványos változásokat hozhat a munkapiacon – derül ki a Világgazdasági Fórum (WEF) előrejelzéséből.
A legfrissebb adatok szerint a cégek 80 százaléka tervezi a gyártás átalakítását, ami miatt egyre több állás kerül majd veszélybe. „A munkavállalóktól jóval bonyolultabb számítógépes ismereteket követelnek majd meg, miközben előtérbe kerülnek az olyan szakmák, mint az adatelemző, robotikai szakember, mérnök, szoftverfejlesztő vagy például a hálózati szakember. Ezzel párhuzamosan egyre több pincért, gyorséttermi alkalmazottat, elárusítót cserélnek majd le a robotok” – nyilatkozta lapunknak Lenka Buchláková, a FinGO.sk pénzügyi tanácsadó társaság elemzője. A technológiai változások miatt szerinte a cégek csaknem fele újabb elbocsátásokat tervez, miközben a legveszélyeztetettebb alkalmazottak a minimálbérért dolgozók.
Szlovákiában külön gondot okoz, hogy a dolgozók tetemes részének minimálisak a számítógépes ismeretei. „Hogy megtarthassák az állásukat, az alkalmazottak minimum negyedének át kell majd képeznie magát. A cégek ráadásul nem mutatnak nagy hajlandóságot arra, hogy az átképzések költségeit magukra vállalják, így azt az alkalmazottaknak kell majd állniuk. Az átképzések alig harmadát fizethetik majd a cégek” – mondta el Buchláková, aki szerint az előttünk álló technológiai változások a munkahelyek több mint 35 százalékát veszélyeztetik nagyobb mértékben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.