Az új Yaris Cross határozottan figyelemfelkeltő jelenség
Yaris Cross: egy váratlan meglepetés a Toyotától
Az utak manapság tele vannak crossoverekkel, egyik márka a másik után dobja a piacra ezeket a modelleket. Ezért is meglepő, hogy a Toyota csak nemrég mutatta be a RAV4 és a C-HR alá pozícionált modelljét. Értelemszerűen a Yaris Crossról beszélek, s tán nem árulok nagy újdonságot, hogy a modell technikáját a Yaris utolsó generációjára alapozták.
„Ez Yaris? Még véletlenül sem tippeltem volna” – mondta a nővérem, amikor meglátta a YarisCrosst. Igen, valóban furcsa látvány, hiszen teljesen mindegy, melyik szögből nézik, nem igazán emlékeztet a Yarisra.
Stílusjegyek
Nem lehet nem észrevenni a sárhányók masszív műanyag bevonatát, amivel oldalról nézve robusztus külsőt kap a járgány. Az autó eleje meg még véletlenül sem hasonlít a Yarisra, ha, akkor már inkább a hidrogénüzemanyag-cellás Miraira emlékeztetett.
Az utastér is eltérő. A műszerfal felső részére puhított műanyag került, figyelemfelkeltő a multimédia-rendszer színes, 9 colos érintőképernyője. A grafika modern, a rendszer pedig nem bonyolult, így aránylag ügyesen elsajátítják az egyes funkciók kezelését. Egyetlen kifogásom lenne: az érintőképernyő reakcióideje lassú volt. Nem mindig ismerte fel elsőre az ujjamat, így az érintést ismételni kellett. Ellenkezőleg dicséretet érdemel, hogy a Toyota már megtanulta, hogy az Android Auto és az Apple Car Play alkalmazásokat már vezeték nélkül is lehet csatlakoztatni.
A csomagtérben 397 liter áll rendelkezésre, a tér kialakítása nagyon praktikus. A hátsó ülések támláit 40:20:40 arányban tudjuk lehajtani. A Smart Cargo rendszernek köszönhetően a csomagtérpadlót olyanra állíthatjuk, amilyenre szükségünk van: néha elég a biztonságos alsó rekesz, néha viszont az egybefüggő tér kell, amelyben a padló az üléstámlák lehajtása után szinte teljesen egyenessé válik.
Hibriddel a városba
A tesztautó a legdrágább, Premium Edition felszereltségi szinttel rendelkezett, ami egyebek mellett annyit jelent, hogy valóban nagy, 10 colos head-up kijelzőt kapott. Az Adventure felszereltségi szinthez képest a felszereltség része még az elektromosan vezérelt csomagtér-ajtó, vagy a bőrülések. Mindezzel együtt a járgány ára 26 490 eurónál kezdődik, bár a Yaris Cross alapja 16 990 eurótól elérhető, hibridmentes háromhengeres 1,5 Dynamic Force benzinmotorral, és hatgangos manuális váltóval. A másik változat, és ez volt a tesztautóban, már hibridrendszerrel és e-CVT váltóval van ellátva. A belső égésű motor teljesítménye ebben az esetben 68 kW, az elektromotor további 59 kW-tal egészíti ki, a rendszer összteljesítményét így 85 kW-ban határozták meg.
A Yaris Cross elsősorban a kényelemre, és a lehető legalacsonyabb fogyasztásra van beállítva. 11,2 másodpercre van szüksége, míg 0-ról eléri a 100 km/órás sebességet. Aki túl lomhának találná a járgányt, az aktiválhatja a Power üzemmódot, amely kicsit fürgébbé varázsolja az autót, de nagy csodát így se várjanak tőle. Mindez a városi furikázásra bőven elég, hiszen ezt az autót elsősorban városba szánták a tervezők.
Az egyre dráguló üzemanyag-árak miatt sokan fogják díjazni a Toyota hibridrendszerét, amely valóban csodákra képes. Városban probléma nélkül négy liter alá csökken a fogyasztás, amit valamilyen más, csupán belső égésű motorral ellátott crossoverrel vagy kisebb SUV-vel bizonyára nem tudnának elérni.
Jelentős különbségre aztán autópályán számíthatnak, nagyobb sebességnél egyszerűen érezni lehet, hogy a motor a lehetőségei határán mozog, és ezt sajnos hallani is. A Yaris Cross már 100 km/órás sebesség felett kezd kellemetlenül hangos lenni, 130–140 km/óra környékén a zaj már kifejezetten zavaró. A motor hangján kívül a szélzaj is meglepően erőteljes, ami csak igazolja, hogy a járgánynak nem igazán vannak aerodinamikus formái. Ilyenkor pedig a fogyasztás a hét litert is megközelíti 100 kilométeren. Elég viszont az autópályáról letérni egy országútra, ahol ideálisan kihasználhatják az elektromotor nyújtotta előnyöket. Nekem egy hét alatt és több mint 500, városban és országutakon megtett kilométer után 5,2 literen állapodott meg az átlagfogyasztás.
Ami a kényelmet illeti, a Yaris Cross egyszerűen nem tudja letagadni, hogy városi kisautóra alapozták, ezért az egyenetlenségeken való áthaladás nem igazán lesz észrevehetetlen, másrészt nem is mondhatom, hogy túl kényelmetlen lenne. Egyszerűen olyan városi autókra jellemző átlag. Mivel magasabban ülnek a volán mögött, nagyon jó kilátásuk lesz az útra, ez pedig nem teljesen elhanyagolható pozitívum.
Megvenni?
Az igaza megvallva, a Yaris Crosstazt hiszem, mellőzni tudnám az életemből. Ha valakinek városi autó kell, annak egyértelműen inkább a klasszikus Yarist ajánlanám, akinek pedig valamivel nagyobb autóra van szüksége, az szerintem talál ettől jobb ajánlatot a Toyotánál, de talán a konkurenciánál is. Ha már valakinek mégis megtetszik, annak talán költségmegtakarítás miatt valamelyik alacsonyabb felszereltségi szintet ajánlanám. Elvégre egy városi crossovert nem kell telepakolni minden létező rendszerrel, s lehet még a hibridmeghajtás fontosságán is elgondolkodnék, a 92 kW teljesítménnyel rendelkező benzinmotor is elegendő ebbe a járgányba, bár a fogyasztása bizonyára nem lesz olyan kedvező, mint a hibridé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.