Richard Sulík gazdasági miniszter Branislav Gröhling oktatási miniszterrel és Janka Bittó Cigánikovával, a parlament egészségügyi bizottsága elnökével bemutatta az SaS járványügyi védekezésének módját. Matovičnak nem tetszik.
Sulík tervez, Matovič végez
Richard Sulík gazdasági miniszter saját bevallása szerint példásan elvégezte Igor Matovič kormányfőtől kapott „házi feladatát”, és hétfő reggel bemutatta járványkezelési tervét, mely regionális alapokon határozná meg a nyitás mértékét. Matovič szerint azonban az SaS elnökének terve egyenes út a pokolba.
Sulík a tervét „Egészségügyi szemafornak” nevezte el – a húszoldalas dokumentum alapgondolata, hogy a korlátozó intézkedések nem lehetnek országosak, csak regionálisak. „Nem látjuk értelmét, hogy azokat a kemény intézkedéseket, melyeket Varannóban kell bevezetni, Losoncon vagy Nagykürtösön is bevezessük” - magyarázta az SaS elnöke, aki szerint az elfogadott intézkedéseknek egyszerűeknek, érthetőknek, és kiszámíthatóknak kell lenniük.
A terv hét részből áll, az első az országos, általános intézkedéseket tárgyalja. Sulík kötelező beltéri maszkhasználatot javasol, és a 65 év feletti lakosoknak ingyen biztosítana havi 15 maszkot – ezeket a Szlovák Posta kézbesítené az időseknek. Az általános intézkedések közé tartozik a távolságtartás, a kötelező kézfertőtlenítés a közösségi terekbe való belépés előtt és a mobilitás csökkentése is – ezzel az intézkedéssel megszűnne az ingyenes vonatozás lehetősége, és javasolt a tömegközlekedés használatának korlátozása is.
Járványindex
Míg az általános intézkedések a már eddig is ismert javaslatokból indulnak ki, a specifikus intézkedések már jóval árnyaltabbak. Sulík terve 36 körzetre osztaná fel az országot, a regionális közegészségügyi hivatalok szerint. Minden körzet egy járványügyi indexszámot kapna, mely megállapítaná, mennyire súlyos a vírushelyzet a régióban. Az indexet négy kockázati mutató alapján számolnák ki, a módszertan a cseh járványkezelési rendszeren alapul. Az első tényező az incidencia az összlakosságban, azaz 100 ezer főre hány új fertőzött jutott az elmúlt 14 napban. A második tényező a 65 év felettiek közti új betegek számát mutatná 100 ezer lakosra. A harmadik tényező az új fertőzöttek számának emelkedését mutatná, hétközi bontásban. A negyedik tényező pedig az egy héten elvégzett tesztek átlagos pozitivitásával járulna hozzá az összpontszámhoz – a PCR- és antigéntesztek pozitivitása súlyozva befolyásolná a mutatót.
A négy tényező egy 0–100 értékű indexszámot adna ki, ez alapján színeznék az egyes régiókat. A zöld sávba a 20-as index alatti körzetek tartoznának, a narancssárgába a 21–39, a vörösbe a 40–64, a feketébe pedig a 65–100-as indexszámmal rendelkező régiók. A szomszédos körzetek között legfeljebb egysávnyi különbség lehet, a sötétebb sáv a meghatározó. Az egészségügyi minisztérium minden héten, péntek délután állapítaná meg a sávokat, a szemafor alapján összeállított intézkedéscsomagok pedig a következő hét hétfőjén lépnének érvénybe.
Színes térkép
Az egyes sávok között komoly különbségek vannak, a zöld és a narancs sáv pedig viszonylag nagy szabadságot biztosít – a fekete sáv ugyanakkor egészségügyi veszélyhelyzet kihirdetését jelenti, és kijárási tilalommal jár. A tömeges akciókat kizárólag a fekete sáv tiltja, de még a zöld sávban is csupán a terem kapacitásának felében lehetségesek a beltéri rendezvények. A terv egyelőre zárva tartaná az egyetemeket, ám a zöld és a narancs sávban még működnének az iskolák, és az óvodák, és az alsó tagozatok még a fekete sávban sem zárnának be.
Hasonlóan, a fekete sávba tartozó körzetekben tiltanák meg a kulturális és sportrendezvényeken a nézők részvételét, és az éttermeknek is csak ezekben a körzetekben kellene átállniuk kiszállításra, vagy ablakos árusításra.
Az SaS számításai szerint jelen pillanatban egy fekete (Varannó) és két zöld (Losonc és Nagykürtös) körzet van az országban, a többi narancssárga (például Közép-Szlovákia nagy része, Pozsony és környéke), vagy vörös (például Komárom, Dunaszerdahely, Kassa és környéke, Bodrogköz).
Tesztelés és határok
A tervezet kitér a tesztelésre is, és pontosan megállapítja, kit, mikor és hogyan kell tesztelni, illetve azt is, milyen módon kell lebonyolítani a kontaktuskutatást – ezzel kapcsolatban egy cellainformációkon alapuló, automatizált rendszert vezetnének be, mely tesztelésre felszólító SMS-t küld azoknak a telefonjára, akik kritikusan közel voltak egy fertőzötthöz 15 percnél hosz-szabb ideig.
Sulíkék szigorítanák a határellenőrzést is – ennek szerintük a jelenlegi vörös-zöld országbesoroláson kell alapulnia. Az országba a szlovák és az uniós állampolgárok csak 72 óránál nem régebbi, negatív teszttel léphetnének be, kivételt csak az ingázók, a teherautó-sofőrök, az egészségügyi dolgozók és a külföldi diákok kapnának. A terv ugyanakkor szorgalmazná és támogatná a tesztelési pontokat a kiválasztott határátkelőkön.
Sulíkék terve számol a korlátozó intézkedések gazdasági hatásaitól szenvedő vállalatok és szolgáltatók kártalanításával is – ennek fő eszköze egy átfogó kárpótlási törvény, illetve a dotációk célzott megállapítása lenne.
Krajčí terve
Azt egyelőre nem tudni, mi lesz a terv sorsa – a sajtóba kiszivárgott ugyanis az egészségügyi minisztérium hasonló terve is, ami szintén a szemaforrendszeren alapul. Ezt a tervet hétfőn vitatta volna meg a központi válságstáb, ám Marek Krajčí (OĽaNO) végül levetette a napirendről, mondván, esélyt akar adni Richard Sulíkéknak tervük bemutatására. A tervnek elmondása szerint végig kell futnia a járványügyi bizottságon, és csak úgy kerülhet majd a válságstáb elé.
A miniszter a válságstáb ülése előtt azt mondta a sajtónak, hogy a kiszivárgott változat nem a végleges terv, mert folyamatosan alakítják. A regionális, szemafor alapú tervezet egyébként is csak akkor léphet életbe, ha teljesülnek országos kritériumok – például, hogy 2000 embernél kevesebb Covid-beteg legyen a kórházakban, és a napi átlagos esetszám 7 napig 750 alá essen.
Út a pokolba
Igor Matovič miniszterelnök, aki már régóta komoly politikai harcot vív Richard Sulíkkal, ugyanakkor távolról sem volt elégedett az SaS anyagával. Szerinte a terv egyáltalán nem válasz arra, amit feladatként Sulíkra osztott – ez pedig az a kérdés, hogy lehet levinni az új esetszámot 750 alá. „A terv teljesen figyelmen kívül hagyja, hány betegünk van a kórházakban, mennyi a pozitív esetek száma országszerte, hány halottunk van, hogy keleten apokalipszis van. Csak az a fontos, hogy Pozsonyban, a kedvenc kávézónkban elszívhassunk egy szivarocskát. Ez gyerekes és felelőtlen” – mondta a miniszterelnök. „Ez a terv a pokolba vezető út. Nem oszthatjuk az országot 36 önálló városállamra” – tette hozzá azzal, hogy Szlovákia kórházai egy „organizmust” alkotnak, így nem lehet úgy tekinteni az országra, mint 36 kis homokozóra, ahol mindenki sajátos kis szabályok szerint játszik.
A tervet Sulík koalíciós kollégája, Veronika Remišová (Za ľudí) is bírálta. Elmondása szerint a kormánypártoknak most nem azon kéne veszekedniük, kinek van szebb terve több színnel, hanem közös tervet kellene kidolgozniuk. Remišová hozzátette: az SaS terve lassan reagál a változásokra, hiszen az indexszámokat megállapító négy paraméter közül három is nagy időeltolódást feltételez, így ha valamelyik régióban lokális fertőzésgóc jön létre, a szemafor csak egy héttel később állítódik át.
Zuzana Čaputová államfő ennél optimistábban reagált a kialakult helyzetre. „Mindenkit nagyra értékelek, aki konstruktívan áll hozzá a koronavírus-válság megoldásához. Nagyra értékelem tehát a gazdasági és az egészségügyi miniszter hozzáállását is, mert ebben a helyzetben szükségünk van részletes és hosszú távú tervekre. Értékelni kell a tudósokat is, akik segítettek a két miniszternek. Jobb két terv, mint egy sem – és a legjobb egy közös terv. Ezért kell most dolgozni” – írta az államfő a Facebookon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.