Ha az autó ülésein van biztonsági öv, azokat mindig be kell kapcsolni. Ez a kötelesség a vonatkozó szabály szerint a hátsó sorokban utazókra is érvényes.
Sokan utaznak kikapcsolt biztonsági övvel
Bár a biztonsági öv bekapcsolása csak néhány másodpercig tart, sokan fölöslegesnek, idegesítőnek tartják ezt a műveletet. Pedig az öv nemcsak az autó elülső, hanem a hátsó ülésein utazók életét is megmentheti. Annak az esélye, hogy valaki a kikapcsolt övnek köszönhetően él túl egy balesetet, mert ütközéskor kirepül az autóból, szinte a nullával egyenlő.
Az elmúlt hetekben több olyan közúti baleset történt az országban, mely során minden jel szerint azért haltak meg a gépkocsikban utazó személyek, mert nem volt bekapcsolva a biztonsági övük.
A legnagyobb tragédia során négy tizenéves halt meg egy frontális ütközés során Árván, a legfiatalabb csak 15 éves volt. A rendőrség már igazolta, hogy az ütközést nagy valószínűséggel túlélték volna, ha bekapcsolt biztonsági övvel utaznak.
Néhány nappal később Galántánál hajtott neki egy 55 éves sofőr a szalagkorlátnak, 58 éves utastársa belehalt sérüléseibe. A halál oka nagy valószínűséggel ebben az esetben is a kikapcsolt biztonsági öv volt.
Sok a kikapcsolt öv
A Markíza tévétársaság által ismertetett felmérés szerint az elmúlt öt évben fokozatosan nőtt a biztonsági övet rendszeresen használó személyek száma az országban, viszont még most is az autóban utazók csupán 83 százaléka kapcsolja be az övet. Bár az autók már zavaró hangjelzéssel figyelmeztetik a sofőröket az övek használatára, ennek a rendszernek is aránylag könnyű túljárni az eszén. Az interneten nem probléma olyan hamis biztonságiöv-csatot venni, amelynek bekapcsolása után a hangjelzés kialszik, a rendszer ugyanis azt gondolja, hogy a biztonsági öv van bekapcsolva.
A közlekedési szabályok szerint minden, gépjárműben közlekedő személynek be kell kapcsolnia a biztonsági övet. Ez a kötelesség nemcsak az elöl, hanem a hátul utazókra is érvényes. Ha ugyanis a gépkocsi hátsó ülésén utazó személy nincs bekapcsolva, frontális ütközéskor a teste hatalmas energiával repül előre. Nekicsapódik az előtte levő ülés támlájának, amelyet kitörhet vagy kihajlíthat, s még súlyosabb sérüléseket okozhat az előtte utazó személynek, akit könnyen meg is ölhet egy ilyen csapás. A sofőr kötelessége figyelmeztetni a hátul utazókat a biztonsági öv bekapcsolására, ám az, hogy valóban bekapcsolják-e az övet, már az ő felelősségük.
Több típusú öv van
A biztonsági öveket elsősorban az alapján szokták osztályozni, hogy hány ponton vannak rögzítve. A kétpontos biztonsági övek csípőn át rögzítik az utas derekát. Ezeket az öveket a kilencvenes években néhány gépkocsiba is szerelték, ám manapság leginkább repülőkben, autóbuszokban használatosak.
Az autókból ismert hárompontos öveket az ötvenes évek elején fejlesztette ki a Volvo társaság. A hárompontos öv tulajdonképpen a korábban használt ötpontos övnek volt az egyszerűbb változata, s épp ez az öv jelenleg a legelterjedtebb a világon.
Az ötpontos öveket klasszikus szériagyártású autókban nem használják. Ilyen övekkel rögzítik a versenyautók sofőrjeit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.