Letisztult, decens formák és vonalvezetés jellemzi a GLC aktuális generációját
Öt dolog, amit az új Mercedes-Benz GLC 300de 4MATIC-ról tudni kell!
A GLC kétség kívül a Mercedes legfontosabb modelljei közé tartozik, ezért nincs mit csodálkozni, hogy az aktuális, legújabb generáció a márkára ismert megoldásokat és számtalan technikai újdonságot tartalmaz. Egy hét után összefoglaltam az öt legfontosabb dolgot, amit erről a hálózatról is tölthető dízelautóról tudni kellene.
1. A dízelt árammal kombinálták
Míg a dízelmotorok egyre sötétebb jövő elébe néznek, s az autógyártók jelentős része fokozatosan megválik tőlük, a Mecedes még mindig hisz ezeknek az erőforrásoknak. A dízel és az elektromotor ötvözete sem teljesen új keletű, korábban két francia márka is próbálkozott már vele, s elvégre maga a Mercedes is, ám a projektek egyike sem hozott különösebb sikert, így feledésbe merült. Néhány év elteltével viszont a Mercedes úgy döntött, ismét megérett az idő erre a szokatlanul hangzó kombinációra. Így került az általam is használt GLC motorházába az elektromotorral kombinált erős dízelmotor. Ráadásul az elektromotor hálózatról is tölthető. Mit jelent mindez számszerűsítve? Maga a dízelmotor 145 kW (197 LE) teljesítménnyel rendelkezik, ám ehhez csatlakozik az elektromotor nyújtotta, akár 100 kW-ig (136 lóerőig) terjedő teljesítménye, így a rendszer összteljesítménye eléri a 245 kW-ot és 333 lóerőt. Ennek köszönhetően tud ez a közel 2,5 tonnás autó 6,4 másodperc alatt felgyorsulni nulláról 100 km/órás sebességre. Az akkumulátor DC 60 kW töltési kapacitással rendelkezik, így wallboxon vagy gyorstöltőn akár 30 perc alatt is feltölthetik az elemeket, amelyek aztán körülbelül 80 kilométeres távolság megtételére biztosítanak elektromos áramot.
2. Alacsony a fogyasztása
A GLC 300de 4MATIC legnagyobb előnyeihez tartozik kétség kívül az autó fogyasztása. Feltöltött elemekkel a gyártó szerint 100 kilométert is megtehetnek, nekem a városi forgalomban legtöbb nyolcvanat sikerült elérnem, ami viszont nagyon jó eredmény. Autópályán legfeljebb 140 km/órára tudnak gyorsulni, ha az autót csak áram hatja. Az alternatív meghajtás aztán a fogyasztáson is meglátszik. A tiszta árammeghajtásnál 20 és 23 kWh közötti átlagra kell számítani 100 kilométeren. Ha az autót hibrid-üzemmódban használják, akkor a dízelfogyasztás városban – itt van a legnagyobb értelme az alternatív meghajtás használatának – egy liter környékén fog mozogni száz kilométeren. Lemerült akkuval aztán a városi fogyasztás négy és öt liter között mozog, sztrádán felugrik hét literig, városon kívül, országutakon pedig 3,5 literen állandósul száz kilométeren. Közel hétszáz kilométer levezetése után a kombinált fogyasztás 5,5 liter volt 100 kilométeren, ami végeredményben a gyári adatoknál is jobb eredmény.
3. Tökéletesek a parkolókamerái
Kétség nem fér hozzá, hogy a Mercedes a tökélyre fejlesztette a parkolókamerákat, ezen a téren még a konkurens bajor autómárkát is szemrebbenés nélkül lekörözi. A GLC 360 fokos kamerája tökéletes képet biztosít, a parkolás bármelyik pillanatában egyszerűen forgathatjuk a felvételt, hogy pontosan lássuk, nem horzsoljuk-e le valahol az autót, vagy a keréktárcsákat. Ebben a modellben is jelen volt a funkció, melynek köszönhetően ha egy kereszteződésen elsőként állnak a sorban, bekapcsol az elülső kamera és a középkonzol nagy érintőképernyőjére vetíti a képet, hogy ne kelljen kitekerni a nyakunkat ahhoz, hogy lássuk, mikor vált a fénysorompó zöldre.
4. Teljesen egyedi futóművet kapott
Miért is olyan kényelmes a GLC? Például azért, mert az Airmatic futómű mindegyik keréknél külön fokozatmentes lengéscsillapítás-szabályozást végez. Mindezeken felül a légrugózású futómű szükség esetén 15 milliméterrel csökkenthető, így automatikusan igazodik a terhelési állapotokhoz. A GLC aránylag masszív termete ellenére is rendkívül kompakt, és hihetetlen jó vele parkolni és manőverezni. Növelik a biztonságot a már említett tolatókamerák, a manőverező-képességet viszont elsősorban annak köszönhetően sikerült feljavítani, hogy a GLC 4,5 fokos szögben képes elfordítani a hátsó kerekeket. 60 km/órás sebességig az elülső kerekekkel ellentétes, afölött pedig megegyező irányban fordulnak el a hátsó kerekek. Az összkerékhajtású GLC fordulóköre így 11 méter alatt marad.
5. Nagy tudással rendelkezik
A GLC annyi biztonságot növelő és vezetést elősegítő rendszert tartalmaz, hogy csak a felsorolásuk elfoglalná az egész felületet, ezért csak néhányat fogok felsorolni. 3D Burmaster hangosítás, panorámatető, belső hangulatvilágítás, hangszigetelt ablakok, Distronic aktív sávtartó rendszer, forgalmi dugóban való vezetést elősegítő asszisztens, aktív sávváltó asszisztens, közlekedési táblát felismerő rendszer, vészfékező rendszer a gyalogosok és kerékpározók felismerésével, projekció funkcióval ellátott fényszórók, a terepen való araszolást elősegítő offroad-menetprogram specifikus offroad-kijelzővel.
Végezetül azokról sem szabad megfeledkeznem, akik minden tesztben a csomagtartó térfogatát és az autó árát keresik. Alapban 410 literes tér áll rendelkezésre, amit a hátsó üléstámlák lehajtásával 470 literre bővíthetnek. A modell alapára 63 050 euró volt, a technológiákkal telepakolt tesztautó ára viszont a százezer eurót is túllépte, konkrétan 103 254 euróba került.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.