<p>Lehet, hogy a közeljövőben megváltozik a Magyarországról érkező oktatási-nevelési támogatás folyósításának rendszere, ám az még biztos, hogy idén a megszokott módon kapják kézhez a szülők a pénzt.</p>
Átírnák a támogatási rendszert
Sokak szerint nem hatékony a jelenlegi rendszer. Az iskolák nem bánnák, ha ők kapnák meg a pénzt, és rajtuk keresztül jutna el a gyerekekhez. A szülői szövetségek szintén szívesen vállalnák a köztes pénzosztó szerepét. A Pázmány Péter Alapítvány idején ugyanis a szülői szövetség helyi alapszervezetei döntötték el, mire lesz elköltve a pénz.
Célirányosabb lehetne a támogatás
Az iskolák a célirányossággal érvelnek – amikor ugyanis az alapítvány osztotta szét a támogatást, mindenki biztos lehetett abban, mire költik – tanszerekre és egyéb iskolai segédeszközökre, a maradékból pedig adott esetben identitásfejlesztő osztálykirándulásokat lehetett szervezni. Pontosabban csak majdnem: a kuratórium ugyanis adott esetben dönthetett arról, hogy a pénz egy bizonyos százaléka költhető olyan célra, ami a közösséget szolgálja, és beszerezték azt, ami az iskolának hiányzott.
Ez a rendszer viszont aligha tér vissza: Potápi nemrég Kassán kijelentette, nem tartják megfelelőnek azt a pénzosztási módszert, amikor egy köztes szervezet juttatja el a támogatást a kedvezményezettekhez, mert így nem az egész összeg megy a diákoknak. Azért nem akarnak az utalásba köztes szervezeteket bevonni, hogy minimalizálják például a banki átutalások miatt keletkező veszteséget. A jelenlegi rendszer mások szerint kevésbé célirányos, ugyanis nem lehet ellenőrizni, hogy a szülő valóban az oktatással összefüggő kiadásokra fordítja-e az összeget (jelenleg nagyjából 50 euró).
Jobb volt a régi rendszer
A régi rendszer hatékonyabb volt, annak ellenére is, hogy néhány helyen történtek visszaélések, véli Masszi János dunaszerdahelyi iskolaigazgató, a kormány kisebbségi bizottságának tagja. Ha a szülő kapja, az nem segíti annyira az oktatás minőségének javítását. „Talán egy olyan rendszer lenne a leghasznosabb, amelyben meghatároznánk, hogy kizárólag az eszközállományt és olyan praktikus dolgokat fejlesztenének, amelyeket napi szinten használ a diák. Ki kell tehát találni, kit támogatunk. Mert például a Rákóczi Szövetség támogatása is családokat támogat, bár személyes véleményem szerint ha már a magyar szülőket meg kell győzni, hogy magyar iskolába adják a gyereküket, ott már baj van” – véli az igazgató.
Masszi szerint, ha a magyar állam az oktatást támogatja, annak az oktatásban kell lecsapódnia, h a szülőket, akkor a dolog így van rendjén, ahogy most van. „Ha a család kapja, hogyan garantáljuk, hogy visszakerül az oktatásba? Nincsen visszacsatolás. Az oktatás és a magyarság ne pénzkérdés legyen” – véli a kisebbségi bizottság tagja. Masszi szerint a minőségi oktatás a fontos, a szülő a jó iskolát fogja választani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.