A vállalkozók szakmai szervezete szerint az áthidaló hitelekkel kapcsolatos állami támogatás késve érkezik, és az erre elkülönített összeg korántsem akkora, mint azt a kormány korábban ígérte
Áthidaló hitelek a kis- és középvállalkozásoknak
Egyre több pénzintézet csatlakozik a Szlovák Beruházási Holding hitelprogramjához, amellyel elsősorban a kis- és középvállalkozók túlélési esélyeit szeretnék növelni a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság idején. A vállalkozók azonban nincsenek megelégedve a segélyprogrammal.
A teljes mértékben állami tulajdonban levő beruházásösztönző társaság, a Szlovák Beruházási Holding (SIH) legújabb, „SIH antikorona-kezesség” néven futó hitelprogramjához újabb három pénzintézet, a ČSOB, az OTP és az Oberbank csatlakozott. A korábban belépő Szlovák Takarékpénztárral, az Általános Hitelbankkal (VÚB), az UniCredittel és a BKS Bankkal együtt így már hét pénzintézethez folyamodhatnak áthidaló hitelért a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került kis- és középvállalkozások. „Reméljük, hogy az elkövetkező napokban két további pénzintézettel is sikerül aláírnunk a megállapodást” – mondta el Peter Dittrich, az SIH beruházási igazgatója. A hitelprogram forrásai az európai strukturális és beruházási alapokból származnak, az SIH pedig átvállalja a hitelkockázatok egy részét.
A kedvező kamatozású hiteleket azok a vállalkozások igényelhetik, amelyeknek a gazdálkodását közvetlenül érintették a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében hozott megszorító intézkedések. Egy-egy vállalkozás legfeljebb 1,2 millió eurós hitelt igényelhet maximum négyéves futamidőre, miközben a hitelkamat 0 és 2 százalék között mozoghat.
„A kölcsönt a vállalkozások beruházásokra és a működési költségeik (bérek kifizetése, árufeltöltés, energiaszámlák, bérleti díjak stb.) fedezésére használhatják fel, a cél, hogy ezzel elkerüljék az elbocsátásokat, amelyek a koronavírus-járvány okozta problémák miatt fenyegettek”
– tette hozzá Dittrich.
„A szlovákiai vállalkozók eredetileg azzal számoltak, hogy az idei év a tavalyinál is jobb lehet számukra, a járvány azonban mindent felülírt. A bankok által folyósított kedvező hitelekkel azokon szeretnénk segíteni, akik a legtöbb munkahelyet teremtették az országban” – nyilatkozta Daniel Kollár, a ČSOB vezérigazgatója.
„A kis- és közepes vállalkozások a szlovák gazdaság gerincét alkotják, így tudatosítjuk, hogy a jelenlegi helyzetben rendkívüli szerepe van a gyors segítségnyújtásnak”
– tette hozzá Norbert Hovančák, a Szlovák Takarékpénztár igazgatótanácsi tagja.
A hitel iránt érdeklődő vállalkozások a programhoz csatlakozott bankoknál jelezhetik az igényeiket, és a hitelezéssel összefüggő összes lépést is a bank intézi. A programmal kapcsolatos részletes tájékoztatót a Szlovák Beruházási Holding honlapján (www.sih.sk) tették közzé.
A bankok állításával szemben a vállalkozók ugyanakkor arra panaszkodnak, hogy az áthidaló hitelekkel kapcsolatos állami támogatás késve érkezik, és az erre elkülönített összeg korántsem akkora, mint azt a kormány korábban ígérte.
„Míg a többi uniós országban az ehhez hasonló hitelprogramokat már márciusban beindították, több ezer cégnek nyújtva kölcsönt, Szlovákiában még csak most szerződnek a bankokkal”
– nyilatkozta Ján Solík, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (ZPS) elnöke, aki szerint eddig csupán két hitelt folyósítottak ilyen formában. „A szlovákiai cégek ezzel jelentős versenyhátrányba kerülnek a külföldi konkurenciával szemben” – tette hozzá Solík.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.