ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Újra védelmébe vette a beutalókat Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter, szerinte igenis a háziorvosnak kell menedzselnie a beteget, ehhez pedig a beutaló is hozzátartozik.
Áprilistól újra kötelező lesz a beutaló
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. Újra védelmébe vette a beutalókat Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter, szerinte igenis a háziorvosnak kell menedzselnie a beteget, ehhez pedig a beutaló is hozzátartozik. A smeres képviselők ennek megfelelően ezt a javaslatot el is fogadták, így a néhány kivételtől eltekintve áprilistól csak beutalóval mehetnek a betegek szakorvosokhoz. Nem kell majd beutaló a pszichiátriai és bőrgyógyászati kezelésre, valamint a fogorvost, a szemorvost – ha szemüveget kell előírni – és a nőgyógyászt is beutaló nélkül lehet látogatni.
Sikerült azonban az ellenzéknek kilőnie azt a smeres javaslatot, mely szerint az egészségbiztosítók válogathattak volna, hogy melyik háziorvossal kötnek majd szerződést. „Javasoltam, hogy erről a pontról külön szavazzunk, és mivel a smeres képviselők is saját javaslatuk ellen szavaztak, így marad a jelenlegi állapot” – tájékoztatta lapunkat Bastrnák Tibor (Híd) parlamenti képviselő. Ennek köszönhetően elhárul az a veszély, hogy az egészségbiztosító nem köt majd szerződést háziorvosunkkal, és emiatt új orvost kellene választanunk.
A tegnap elfogadott törvénymódosítással is folytatódik azonban az egészségügy központosítása. Ugyan továbbra is a megyei önkormányzatok adják ki az általános, tehát a megyei és a városi kórházak működési engedélyét, de az egészségügyi minisztérium szélesebb ellenőrzési jogkörökkel rendelkezik majd. Az ellenzék szerint a szaktárca fokozatosan központosítja az egészségügyet. „A minisztérium fokozatosan adagolja a változásokat, amivel a jelenlegi szolgáltatói rendszert akarja szétverni” – jelentette ki az ellenzéki képviselő. A szaktárca azonban az eddigi szabályozást bírálta, szerinte ugyanis szükség van a minisztérium ellenőrzési jogköreinek bővítésére.
A minisztérium által javasolt formában fogadták el a képviselők a kórházak működési rendjére vonatkozó szabályozást. Eszerint az igazgató szabhatja majd meg, hogy egy, két vagy három műszakos működési formát választ-e. Ezzel gyakorlatilag megszűnik az orvosok sztrájkhoz való joga, a kormány által kihirdetett szükséghelyzetben ugyanis az igazgató munkára kötelezheti majd az orvosokat. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.