Amit elvégzett Radičová kormánya, és amit Fico eltöröl, ha sikerül visszatérnie

Pozsony |

<p>Tizenöt hónap jutott Iveta Radičová kormányának reformtervei részleges megvalósítására – az előrehozott választásokig lényegi változtatásokat már nem fogadhat el. Az alábbiakban számba vesszük, mi valósult meg a tervekből.</p>

Ami megvalósult

Munkatörvénykönyv: A Fico-kormány 2007-ben módosította a munkavállalók javára, a Radičová kormány idén inkább a munkáltatók javára. Szeptembertől például már nem jár együtt a felmondási idő és a végkielégítés, a próbaidő és a felmondási idő hossza a munka igényességétől és a betöltött funkciótól függ. Robert Fico rögtön bejelentette, ha ismét miniszterelnök lesz, „visszacsinálja” a törvényt, vagyis ismét olyan formában fogadja el, mint előző kormánya idején. Feltehetően azonban a törvényben maradnak az olyan kedvező intézkedések, hogy például 33 éves kortól mindenkinek automatikusan jár az évi öt hét szabadság, függetlenül attól, hogy előtte hány évet dolgozott.

Családpolitika: a Radičová-kormány növelte a szülési szabadság idejét és a támogatás összege magasabb lett, 2014-re a törvény szerint az anyasági szabadság hossza eléri az egy évet, ezalatt a kismama korábbi fizetése 100 százalékát kapja. Ezen feltehetően egy újabb Fico-kormány sem változtatna. Változtathat viszont a gyermekgondozási segély összegén, ez most ugyanis egységes, függetlenül attól, hogy az anya a szülés előtt dolgozott-e vagy sem. A volt Fico-kormány idején magasabb összeget kapott az a nő, aki a szülés előtt dolgozott. Kérdés az is, megmarad-e a Jozef Mihál vezette szociális minisztérium által bevezetett gyakorlat, hogy a szülő a gyermekgondozási szabadság alatt dolgozhat.

Egészségbiztosítás: Az egészségbiztosítóknak nem kell teljes nyereségüket visszaforgatniuk az egészségügybe. Igen nagy a valószínűsége, hogy ha ismét Fico-kormány alakul, ezt módosítják, mert épp a volt Fico-kabinet szüntette meg a biztosítóknak ezt a jogát.

Gyógyszerpolitika: A gyógyszerköltségek egy részének visszafizetése azon nyugdíjasoknak és egészségkárosultaknak, akik negyedévente 30, illetve 45 eurónál többet költenek gyógyszerre. A gyakorlatban azonban szeptember végén kiderült, hogy a tervezett 120 ezer nyugdíjas közül alig pár ezer jogosult visszafizetésre.

Kisebbségi nyelvhasználati törvény: Az életveszélyre figyelmeztető táblákat kötelező magyarul is kihelyezni azokon a településeken, ahol a kisebbség aránya eléri a 20 százalékot. A szlovák személyekről elnevezett déli településeken (Štúrovo, Kolárovo, Sládkovičovo) ismét kihelyezhető a magyar helységnévtábla, az eredeti magyar elnevezéssel. Elfogadták, de csak a következő népszámlálás után, tehát 10 év múlva lesz hatályos a kisebbségi nyelvhasználati küszöb 15 százalékra csökkentése. A Smer kifogásolta a törvényt, de nem biztos, hogy módosítja, mert a nemzetközi rendelkezések értelmében megszerzett jogokat nem lehet elvenni.

Szlovák nyelvtörvény: Enyhítették több rendelkezését és a bírságokat. Csak azért szabható ki bírság, ha nem rakják ki az életveszélyre figyelmeztető, szlovák nyelvű táblákat. Bírság nem szabható ki magánszemélyekre, önkormányzatokra igen. Feltételezhető, hogy egy új Fico-kormány egyik első intézkedése lenne az államnyelvtörvény ismételt szigorítása.

Közmédiák: Összevonták a Szlovák Televíziót és a Szlovák Rádiót. A két intézmény adóssága így csökkent, de sorsa bizonytalan. A Smer ezen a téren is új tervekkel állhat elő.

Ami nem valósult meg

Az adó- és járulékreform: Richard Sulík leghőbb vágya volt ennek végrehajtása. Nem lehet kizárni, hogy ha újra Robert Fico lesz a miniszterelnök, növeli a járulékterheket, mert a kisvállalkozói réteg nem az ő szavazótáborába tartozik.

Egészségügy: A kórházak tartozásának csökkentése, az újra eladósodás megállítása az állami tulajdonú kórházak részvénytársasággá alakításával. A terv miatt több mint 2400 kórházi orvos mondott fel. Ha Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter folytatná is ezt a folyamatot, egy smeres kormány leállítaná. Richard Raši (Smer) volt egészségügyi miniszter már jelezte, kezdeményezi a transzformáció leállítását.

Felsőoktatási reformok: Szinte semmi sem valósult meg, ennek leginkább a levelező tagozatos hallgatók örülhetnek: tanulmányaik ideje ötről hét évre nőtt volna.

A nyugdíjrendszer reformja: A parlament jóváhagyta a második nyugdíjpillér reformját, amely a jövő évtől gyökeresen megváltoztatná a jelenlegi rendszert, csökkentené az állami garanciákat, és kötelezővé tenné a pályakezdőknek a belépést. Robert Fico visszatérése után nyilván visszaállítaná a törvényt abba a formába, amelyet korábban az ő kabinetje fogadott el. Karácsonyi nyugdíj-kiegészítést idén kaptak volna utoljára az idősek, de Fico eltörölné eltörlésüket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?